Kosiarka spalinowa z napędem – top 6. Jaki model wybrać, by długo służył?

Sezon ogrodowy powoli się kończy. Mimo to ciepła jesień wciąż pobudza trawę do wzrostu. Zastanawiasz się jaka kosiarka spalinowa z napędem będzie najlepszym wyborem do pielęgnacji twojego trawnika? Zapraszam do wyboru najciekawszego modelu.

Choć po długich zimowych miesiącach nie możemy doczekać się wiosny, to chyba podobnie czasem ma się sprawa z końcówką koszenia trawy. Zdziwieni zadajemy sobie pytanie: znowu trzeba kosić trawę? Jeśli ciebie też dotyczy ten temat i zastanawiasz się, jak najlepiej przygotować się do kolejnego sezonu to zapraszam do lektury. Przygotowałam zestawienie najciekawszych modeli kosiarek spalinowych z napędem.

Kosiarka spalinowa z napędem ułatwia koszenie trawy, zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami dużych powierzchni murawy. Napęd sprawia, że nie musimy pchać kosiarki ręcznie, siłą własnych mięśni. Wystarczy, że będziemy nią odpowiednio manewrować i kierować. Mechanizm przenosi siłę napędową z silnika (wytworzoną energię) na koła kosiarki. Dzięki temu, nawet jazda po niewielkich wzniesieniach czy pokonywanie drobnych nierówności, jest zdecydowanie łatwiejsze. Dodatkowo nie ciągnie się za nami kabel, na który trzeba stale uważać, jak to jest w przypadku elektrycznych odpowiedników.

Na co zwracać uwagę?

Istotnych jest kilka parametrów. Jednym z ważniejszych jest moc urządzenia. Dla posiadaczy trawnika o powierzchni 400 – 500 m2 wystarczy wybrać model o mocy 4 – 4,5 KM. Natomiast dla tych, którzy potrzebują korzystać z kosiarki na większym obszarze, zwłaszcza jeśli jest on położony na zróżnicowanym terenie, gdzie znajduje się także wysoka przerośnięta trawa, to warto wybrać model o większej mocy.

Wybierając konkretny model warto sugerować się producentem i marką. Zwykle decydując się na zakup kosiarki chcemy, by służyła nam przez kilka kolejnych sezonów. Warto więc zainwestować w urządzenie znanej marki, które choć będzie kosztowało nieco więcej to będziemy mieć pewność, że nie zawiedzie nas podczas pracy. Zyskujemy też zwykle lepszy dostęp do serwisu gwarancyjnego i ewentualnej wymiany zużytych części.

Na rynku dostępne są modele z silnikiem dwusuwowym i czterosuwowym. Kosiarki z silnikiem czterosuwowym wyróżniają się niskim spalaniem oraz są bardziej wytrzymałe niż silniki dwusuwowe. Posiadają także osobny wlew oleju i paliwa. Inaczej ma się sprawa z silnikiem dwusuwowym, do którego wlewa się mieszankę paliw, a ich eksploatacja wiąże się z większą emisją spalin i generowaniem większego poziomu hałasu.

Niektóre kosiarki posiadają rozrusznik elektryczny. Ułatwia on uruchomienie urządzenia zastępując tradycyjny szarpak (rozrusznik manualny). Rozrusznik elektryczny potrzebuje dodatkowego zasilania energią, zwykle z akumulatora. Wystarczy wówczas włączyć przycisk i kosiarka jest gotowa do pracy. Ma to istotne znacznie dla osób starszych, z przebytymi urazami ramienia czy kończyny górnej albo wtedy, gdy do skoszenia jest spora połeć trawy. W ten sposób szybko można odpalić kosiarkę.

Będąc posiadaczem dużego ogrodu lepiej wybrać model który wyposażony będzie w kosz na trawę o pojemności 50 litrów lub większej. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie częstych spacerów do kompostownika. Kolejnym ważnym parametrem jest możliwość regulowania wysokości koszenia. Powinna ona oferować kilka poziomów ustawień. Dzięki temu można będzie przyciąć nisko trawnik na podwórku jak i skosić trawę, gdzie podłoże jest nierówne czy nawet kamieniste, odpowiednio podnosząc urządzenie. Równie ważna jest szerokość koszenia, a więc jaki pas trawy kosiarka zabiera za jednym razem. Im dłuższy będzie nóż (50 cm i więcej) tym szybciej skosimy trawnik.

robot koszący, trawnik, kosiarka, trawa

Kosiarka spalinowa z napędem – funkcje

Wspominałam już o tym, że istotna jest wielkość kosza na trawę. Warto jednak wiedzieć, że wiele kosiarek ma możliwość usuwania skoszonych resztek przez wyrzut boczny lub tylny. Dzięki temu nie potrzeba co chwilę się zatrzymywać, aby opróżnić wypełniony kosz. Należy jednak zwrócić uwagę, że pozostałości z koszenia trafiają wprost na ziemię, gdzie zostają albo rozrzucone, albo zalegają w postaci rządka trawy. Resztki te trzeba potem zagrabić.

Inaczej ma się sprawa z mulczowaniem. Wpływa ono pozytywnie na trawnik. Trawa, która jest regularnie przycinana, raz w tygodniu, a nawet częściej, ma niewielkie przyrosty. Takie resztki pozostałe po mulczowaniu stanowią dobry nawóz organiczny dla nowo rosnącej zieleni. Opadają one na dół, gdzie dochodzi do ich rozpadu. Dzięki temu, że nie wyrzucamy trawy do bio odpadów, gleba zyskuje składniki odżywcze.

Niektóre modele posiadają funkcję zmiennej prędkości jazdy. Oznacza to, że możne regulować i dostosowywać do panujących warunków tempo, w jakim pracuje kosiarka. Szybszą prędkość można ustawić tam, gdzie powierzchnia ogrodu czy działki jest prosta, a sama trawa nie jest przerośnięta. Wolniejsze tempo dobieramy wszędzie tam, gdzie musimy uważać na przykład na rabaty kwiatowe lub gdzie spodziewany się nierównego podłoża.

Kosiarka to urządzenie, bez którego pielęgnacja trawnika byłaby niemożliwa. Jednak, aby ogród prezentował się idealnie konieczne jest użycie podkaszarki. Sprawdź, jakie wybraliśmy najlepsze modele podkaszarek elektrycznych, akumulatorowych i hybrydowych.

Kosiarka spalinowa – jaki model wybrać?

W naszym zestawieniu znajdziecie kosiarki spalinowe z różnych półek cenowych, które ułożyliśmy zaczynając od najtańszej, a kończąc na najdroższym narzędziu. Zaznaczamy, że wszystkie prezentowane poniżej kosiarki mają napęd, co znacząco wpływa na komfort pracy. Dobra kosiarka to przede wszystkim inwestycja na lata, która powinna nam służyć przez kilka sezonów. Warto więc postawić na urządzenie znanej marki, które będzie kosztowało nieco więcej i mieć pewność, że nie zawiedzie nas podczas pracy. Wybór na rynku jest duży i każdy producent oferuje po kilka modeli kosiarek, które różnią się specyfikacją. Jaki zatem model kosiarki wybrać? Sprawdźmy to! 

Zastanawiasz się dopiero nad wyborem odpowiedniego dla siebie sprzętu do pielęgnacji trawnika? Sprawdź, co warto wiedzieć o robotach koszących. Informacje te zebraliśmy w tekście: Jak działa robot koszący i dlaczego on pracuje, kiedy ja odpoczywam?

Kosiarka spalinowa Hortmasz HKS 753 NL Loncin LC1P70FC

Kosiarka spalinowa Hortmasz HKS HKS 753 NL Loncin LC1P70FC

Hortmasz HKS 753 NL Loncin LC1P70FC pracuje mając pod stalową konstrukcją mocny czterosuwowy silnik Loncin o pojemności 196 cm3 i mocy 4,8 KM. Urządzenie posiada centralną regulację wysokości koszenia, którą można regulować na 8 poziomach, zaczynając na 2,5 cm aż do 7,5 cm. Ścinana przez kosiarkę trawa, na pasie o szerokości 53 cm, trafia do kosza, może być mulczowana albo usuwana przez wyrzut boczny. Zbiornik na trawę jest duży i ma pojemność 60 l. Posiada klapkę, która przymyka się w momencie wypełnienia kosza, co daje informację koszącemu o konieczności opróżnienia kosza.

Pracująca maszyna generuje hałas na poziomie 97,14 dB. Kosiarka Hortmasz wyposażona jest w napęd, łożyskowane duże koła oraz wyłożoną miękką okładziną rączkę, co ułatwia kierowanie nią, nawet przy dłuższej pracy. Po zakończonej pracy, miejsca gdzie gromadzą się resztki trawy, można umyć wykorzystując węża ogrodowego. Urządzenie posiada dwuletnią gwarancję.

Cena: 1 299,99 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Dedra DED8724-46CSE

Kosiarka spalinowa Dedra DED8724-46CSE

Kosiarka spalinowa DED8724-46CSE wyposażona jest w czterosuwowy silnik OHV górnozaworowy Dedra o pojemności 173 cm3. Kosiarkę uruchamia się przez elektroniczny starter, który znajduje się na kierownicy. Zasilany jest on z wbudowanego i wyjmowanego akumulatora o pojemności 1,5Ah i napięciu 12V, który umożliwia wielokrotny rozruch urządzenia. Do zestawu dołączona jest także dedykowana ładowarka. Rozrusznik ułatwia uruchomienie kosiarki i eliminuje konieczność używania ręcznego szarpaka, co zwiększa komfort użytkowania.

Posiada mocną metalową obudowę, która jest trwała na uderzenia i uszkodzenia. Pod tą konstrukcją ukryty jest nóż o szerokości 46 cm. Istnieje możliwość regulowania wysokości koszenia przez przesuniecie dźwigni w zakresie od 2,5 do 7,5 cm na sześciostopniowej skali. Skoszone resztki trawy trafiają wprost do kosza o pojemności 60 l. Urządzenie posiada także funkcję mulczowania i wyrzutu bocznego.

Cena: 1 689,99 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa NAC LS55-196-HSD-LI

Kosiarka spalinowa NAC LS55-196-HSD-LI

Kosiarka LS55-196-HSD-LI wyposażona jest w czterosuwowy silnik NAC o pojemności 196 cm3 i mocy 3,8 kW. Metalowa obudowa kryje ostrze, które ścina trawę na pasie o szerokości 55 cm. Istnieje możliwość regulowania wysokości ścinanej murawy na siedmiostopniowej centralnej skali w zakresie od 2,5 cm do 7,5 cm. Resztki trawy trafiają do bardzo dużego kosza o o pojemności aż 70 l. Kosząc możemy wybrać funkcję mulczowania, wyrzutu bocznego, tylnego i do kosza.

Ponadto kosiarka spalinowa Nac LS55-196-HSD-LI posiada ergonomiczny uchwyt, łożyskowane koła i napęd, co znacznie usprawnia pracę. Wygodę użytkowania zwiększa uchwyt, do którego można włożyć butelkę wody. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza kiedy kosimy przy dużym nasłonecznieniu i na większej powierzchni. Kosiarka spalinowa generuje hałas na poziomie 98 dB. Warto zwrócić uwagę także na to, że urządzenie ma szybkozłącze do mycia noża po koszeniu. Dzięki temu łatwiej utrzymać kosiarkę w czystości.

Cena: 1 889,99 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Makita PLM4628N

Kosiarka spalinowa z napędem MAKITA PLM4628N

Kosiarka spalinowa z napędem Makita PLM4628N wyposażona została w czterosuwowy silnik górnozaworowy Briggs & Stratton o pojemności 140 cm3. Przeznaczona jest do koszenia trawników na powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2. Kosiarka posiada nóż, który jednorazowo ścina pas trawy na szerokości 46 cm, dzięki czemu łatwiej będzie nią manewrować w ciaśniejszych przestrzeniach, na przykład między rabatami kwiatowymi. Ponadto stalowa obudowa jest trwała na uszkodzenia.

Urządzenie posiada 7-stopniowy system regulacji wysokości koszenia trawnika w zakresie od 2,5 cm do 7,5 cm. Resztki trawy wpadają do kosza o pojemności 60 l, który posiada specjalny wskaźnik wypełnienia. Dzięki niemu wiadomo, kiedy należy go opróżnić. Można także wybrać funkcję wyrzutu bocznego, tylnego lub mulczowania. Wygodę obsługi zwiększają koła na łożyskach kulkowych oraz oczywiście napęd.

Cena: 2 259,90 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Nax Nax5000S Briggs&Stratton 875EXi

Kosiarka spalinowa Nax Nax5000S Briggs&Stratton 875EXi

Kosiarka spalinowa Nax wyposażona jest w wydajny czterosuwowy, OHV górnozaworowy silnik marki Briggs & Stratton o pojemności 190 cm3, który jest łatwy w konserwacji. Generuje podczas pracy hałas na poziomie 98 dB. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu są skrętne przednie koła o 360o, które ułatwiają manewrowanie i pokonywanie przeszkód. Kółka te można także zablokować, tak by były w czasie jazdy ustawione na wprost. Kosiarka Nax posiada bardzo duży pojemny kosz (75 l) i jednorazowo ścina pas trawy na szerokość 56 cm, dzięki czemu nawet duży ogród szybko można skosić. Wysokość ścinanej trawy można ustawić od 2,5 do 7,5 cm. Warto wiedzieć, że kosiarka Nax5000S ma aż 36 miesięczny okres gwarancyjny.

Cena: 2 899,00 zł Przejdź do sklepu

Kosiarka spalinowa Dakr Triton Honda GCV 200 z napędem

Kosiarka spalinowa Dakr Triton Honda GCV 200 z napędem

Kosiarka spalinowa Dakr Triton Honda GCV 200 o mocy 3,7 kW przeznaczona jest do koszenia wysokich traw, która pozostaje w postaci długich źdźbeł (nie rozdrobiona). Podwójny bęben tnący zbudowany jest z dwóch wyprofilowanych talerzy, pomiędzy którymi znajdują się noże. Ostrza te chowają się do bębna pod talerz, w momencie uderzenia w kamień lub wystający korzeń. Jednorazowo kosiarka ścina pas trawy o szerokości 60 cm. Istnieje możliwość regulowania wysokości koszenia na 3,5 cm lub 4 cm. Ponadto można także zmieniać prędkość jazdy wybierając wartość 2,3 km/h lub 3,0 km/h.

Urządzenie zostało wyposażone w czterosuwowy silnik jednocylindrowy OHV górnozaworowy o pojemności 201 cm3 marki Honda. Do zbiornika można wlać 1l paliwa. Pracująca kosiarka Dakr Triton Honda GCV 200 generuje hałas na poziomie 98 dB. Posiada stalowe podłoże odporne na uszkodzenia, a tylne koła o rozmiarze 40 cm są na tyle duże, że z łatwością pokonują nawet większe nierówności.

Cena: 5 649,00 zł Przejdź do sklepu

Zastanawiasz się jak przygotować kosiarkę do sezonu, aby urządzenie służyło przez długi czas? Właśnie na to pytanie i wiele innych związanych z tą kwestią, odpowiadamy w tym artykule.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!