Mercedes-Benz S500 Inteligent Drive – niecodzienny test samochodu przyszłości

Rewolucja w motoryzacji nadchodzi wielkimi krokami

Myśl o samochodach, które w bezpieczny i precyzyjny sposób wyręczają kierowcę w czynności kierowania pojazdem została rozpowszechniona po całym świecie już dawno temu. Użytkownicy pojazdów są świadomi, że ten pomysł stanie się częścią ich przyszłości. Zadają sobie jedynie pytanie kiedy to nastąpi. Większość z odbiorców tego rozwiązania nie wie, że przemysł samochodowy jest już u progu tego odkrycia, a technologia to umożliwiająca została już stworzona. Powszechnie znany producent samochodów Mercedes-Benz realizując projekt Mecedes-Benz S500 Inteligent Drive jako pierwszy uświadamia odbiorcom poziom zaawansowania prac oraz zapowiada nadchodzącą wielkimi krokami rewolucję. Prezentując stworzony krótki film dokumentujący przebieg wyprawy badawczej wprawia w osłupienie oglądających.

Śladami historii

Podstawowym celem tego przedsięwzięcia było jednak przetestowanie rozwiązań inżynierów Mercedes-Benz w prawdziwych warunkach drogowych. Obrana trasa oraz czas rozpoczęcia testu nie były przypadkowe. Władze firmy starały się wyselekcjonować najbardziej zróżnicowany odcinek, skupiający wszystkie możliwe elementy ruchu drogowego, a także nawiązujący do początków przemysłu samochodowego i wiążącego się z nimi sceptycyzmu otoczenia do zmian stylu życia. Wybierając  historyczną trasę postawili na sięgającą końca XIX wieku wyprawę Berthy Benz, która w sierpniu 1888 roku wyruszyła w pierwszą długodystansową podróż opatentowanym przez jej męża pojazdem marki Mercedes-Benz. Rozpoczynając ją w Mannheim, przejechała przez klimatyczne miasta Heidelberg i Bruchsal, a następnie ukończyła ją w Pforzheim. Żona Carla Benz’a w ten sposób próbowała zobrazować przydatność samochodu Mercedes-Benz w codziennym życiu. Jednocześnie rozwiała wątpliwości najbardziej zagorzałych przeciwników automobili, torując tym samym drogę do sukcesu rodzinnej firmie. 125 lat później, w sierpniu 2013 roku czerpiąc z doświadczeń pionierki motoryzacji został obrany i pomyślnie zrealizowany kolejny przełomowy projekt zarówno w historii marki, jak i całego przemysłu.

01_BerthaBenz_1230x740_1

05_BerthaBenz_700x638

Pierwsze testy drogowe nowej technologii opartej na seryjnych częściach

Pojazd, który stawił czoła drogom zachodnioniemieckich miejscowości został opracowany na bazie nowego modelu klasy S, Mercedes-Benz S500 INTELIGENT. Samochód automatycznie przemierzył trasę około 100 km, napotykając na swojej drodze dwa duże miasta, małe wsie, wąskie drogi przeplatane autostradami i wszystkie pozostałe rozwiązania ruchu drogowego. Złożoność zadania polegała na weryfikacji zmieniającej się sytuacji na drodze. Samochód badawczy musiał nie tylko identyfikować obiekty, ale także przewidywać ich ruch. Projektanci systemu kierującego postawili nacisk na trafność wszystkich podejmowanych decyzji, gdyż od ich poprawności zależało bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu, jak i pomyślne ukończenie zadania.  Kamery wspierane przez technologię GPS dziesięć razy w ciągu każdej sekundy zbierały informacje o zmieniającej się sytuacji drogowej, tworząc rozbudowaną sieć czujników wokół samochodu. System przetwarzający dane precyzyjnie kierował pojazdem i w efekcie doprowadził go do końca podróży pisząc nowy rozdział w historii samochodów osobowych. Bliskość nadchodzącej rewolucji potwierdza także technologia użyta w badawczym modelu MERCEDES-BENZ S500 INTELLIGENT DRIVE. Został on bowiem wyposażony w czujniki, które są już wykorzystywane w seryjnych modelach.

03_BerthaBenz_700x638

04_BerthaBenz_700x638

Seria testów początkiem długiej drogi do wprowadzenia systemu

Doświadczenia uzyskane podczas tego przedsięwzięcia pomogą w stworzeniu przyszłych modeli marki, a także osiągnięciu nowego poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przedstawiciele Mercedes-Benz nie osiadają jednak na laurach. Są świadomi, że przed nimi jeszcze daleka droga do stworzenia całkowicie bezpiecznego systemu, ale w swoich wypowiedziach zdecydowanie twierdzą, że ten olbrzymi krok na przód, którym była wyprawa Mercedes-Benz S500 INTELIGENT DRIVE znacząco przybliżył ich do sukcesu.

02_BerthaBenz_700x638