Lodówka z IKEA – czy warto? Przejrzałam ofertę popularnej sieci sklepów

Szwedzka sieć sklepów cieszy się ogromną popularnością, jednak mimo częstych wizyt po drobne akcesoria lub meble, niewiele osób wie, co jeszcze oferuje. Nie mamy tu na myśli sławnych klopsików, a rozbudowaną ofertę AGD. Lodówka z IKEA? To nie żart. Sprawdziłam, czy warto zdecydować się na zakup sprzętu w popularnym sklepie. Przekrój modeli może przyprawić o zawrót głowy… pytanie, czy warto?

IKEA to nie tylko funkcjonalne meble, budżetowe akcesoria i bar

Otwarcie pierwszego sklepu szwedzkiej sieci nastąpił już w 1990 roku. Niemniej, historia współpracy sięga 1961 roku. Mowa tu o pierwszym zamówieniu mebli pochodzących z polskiej fabryki Fameg – Ingvar Kamprad stał się więc symbolem pierwszych kroków szwedzko-polskich powiązań. Wówczas, przyniosło to dochód w granicach 69 tysięcy koron, natomiast dziś, roczna wartość eksportu to ponad kilkanaście milionów złotych. Dlaczego o tym wspominam? Warto mieć na uwadze, że działalność przedsiębiorstwa na terenie naszego kraju uwzględnia również polskich producentów i firmy. Jak wynika z danych, Polska jest drugim co do wielkości producentem mebli IKEA na świecie. Rozwój, wspólne projekty i sukcesy są na to najlepszym dowodem. Pora pomówić jednak o samej ofercie – od czasu uzupełnienia półek na warszawskim Ursynowie w latach 90-tych, przeżyła prawdziwą rewolucję. Dziś, jest to miejsce, które wielu z nas odwiedza w pierwszej kolejności, gdy planuje remont lub urządzenie nowego mieszkania. Poza stale poszerzającą się ofertą mebli, akcesoriów dla domu, a nawet usług związanych z projektowaniem i montażem, IKEA ma dla nas wiele ciekawych opcji również w zakresie AGD. Czy są to produkty, którymi warto się zainteresować? To pytanie wybrzmiewa stosunkowo często, tak więc jest to idealny czas na poszerzenie wiedzy i przyjrzenie się owym sprzętom bliżej.

Pierwszy sklep IKEA w Polsce

Lodówka z IKEA? AGD na stałe zagościło w ofercie

Wprowadzenie sprzętów kuchennych do szwedzkiej sieci sklepów mogło wydawać się dość szaloną inicjatywą, jednak zważając na wszechstronność rozwiązań w IKEA, to strzał w dziesiątkę. Projektowanie kuchni i poszukiwanie idealnych mebli, automatycznie wiąże się z wyposażeniem w odpowiedni sprzęt. Jego dobór nie może być przypadkowy, a dopasowanie jest niemal koniecznością. Już teraz, wszystko to może rozpoczynać i kończyć się w jednym miejscu. Jako że oferta jest doprawdy szeroka, dziś skupie się wyłącznie na jednym typie sprzętów – lodówkach. Sieć uwielbiamy za wiele rzeczy, a jedną z nich jest różnorodność. Gdy mowa o sklepie internetowym, do wyboru mamy aż 18 pozycji w dwóch kategoriach – sprzęty wolnostojące, jak i do zabudowy. Lodówka z IKEA może być więc dopasowana do wielu potrzeb, w tym wielkości kuchni. Ceny rozpoczynają się już od 499 zł za podstawową wersję, natomiast najdroższy i najbardziej nowoczesny model z zamrażarką wyniesie nas 4699 zł. Wiele wariantów pośrednich umożliwia również zakup w trosce o budżet, finalnie jednak to my sami decydujemy, co jest dla nas priorytetem. Postanowiłam wziąć pod lupę kilka najbardziej interesujących modeli, aby ustalić, czy lodówka z IKEA ma sens.

TILLREDA

Lodówka wolnostojąca z IKEA TILLREDA

Rozpoczynamy od najbardziej budżetowego rozwiązania, które może okazać się dobrym wyborem dla właścicieli bardzo małych kuchni, którzy mieszkają sami. Powyższy model pomieści 43 litry, a roczne zużycie energii wynosi 100 kWh. Mimo małych rozmiarów, posiada kilka półek ułatwiających ulokowanie produktów.

Sprawdź ofertę

LAGAN

Lodówka z IKEA LAGAN

Pora przejść do nieco praktyczniejszych rozwiązań, a mowa tu o modelu LAGAN (dostępny w 3 wariantach). Powyższa lodówka z IKEA o pojemności 118 litrów, posiada już pełnoprawną zamrażarkę (52 litry). Ponadto, umożliwia regulację dwóch półek wewnętrznych, co zwiększa komfort podczas użytkowania.

Sprawdź ofertę

RÅKALL

Lodówka z IKEA RAKALL

Nieco droższa propozycja posiada znacznie lepsze wyposażenie, a mowa tu m.in. o 3 regulowanych półkach ze szkła hartowanego, szufladach do zamrażalki, a nawet pojemniku na lód. Za odpowiednie oświetlenie odpowiada dioda LED. Lodówka pomieści 153 litry, natomiast zamrażarka 79 litrów. Warto dodać, że jest to model do zabudowy.

Sprawdź ofertę

MEDGÅNG

Lodówka z IKEA MEDGANG

Czy lodówka z IKEA może być funkcjonalna, a zarazem designerska? Tak! Powyższa propozycja o pojemności 219 litrów (83 litry zamrażarka) posiada funkcję no frost oraz wbudowany wentylator. Obsługa jest możliwa z poziomu dotykowego panelu, a gdy zdarzy Ci się nie domknąć drzwiczek, lodówka samoczynnie uruchomi alarm.

Sprawdź ofertę

VÄLGÅNG

Lodówka z IKEA VAELGANG

Poza zaletami o których wspomniałam w poprzednim modelu, VÄLGÅNG umożliwia opcję szybkiego rozmrażania. Liczyć możemy również na nieco bardziej rozbudowany panel sterujący, a jako dodatkowy atut dla osób często podróżujących, na uwagę zasługuję funkcja wakacyjna. Pojemność lodówki wynosi 246 litrów, natomiast przestrzeń zamrażarki 83 litry.

Sprawdź ofertę

VINTERKALL

Lodówka z IKEA dwudrzwiowa VINTERKALL

Najwyższy czas na najdroższą, ale i najbardziej funkcjonalną pozycję. Dwudrzwiowa lodówka z IKEA może pochwalić się wieloma unowocześnieniami, a mowa tu m.in. o wbudowanym oczyszczaczu powietrza oraz czujnikach radarowych monitorujących zmiany temperatur (dostosowując na bieżąco parametry). Jest to zdecydowanie sprzęt dedykowany rodzinom, ponieważ pomieści aż 341 litrów (zamrażarka zaś 171 litrów).

Sprawdź ofertę

Jeśli mowa o asortymencie, nie możemy narzekać na ograniczony wybór produktów. Oczywiście IKEA nie stanie się z dnia na dzień wiodącą marką produkującą elektronikę i AGD, ale myślę, że to dobry kierunek. Zwłaszcza, że tak jak wspomniałam wcześniej, mamy możliwość zaprojektowania i wyposażenia kuchni od podstaw, bez konieczności wizyt w kilku miejscach. Jedyne, co budzi moje wątpliwości to klasa energetyczna. Najbardziej wydajny produkt to wymieniona lodówka VÄLGÅNG zajmująca miejsce w grupie D (A-F). Wszystkie pozostałe sprzęty są sklasyfikowane do grupy E lub F. Warto mieć to na uwadze, ponieważ w przypadku dużych pojemności, koszta użycia drastycznie wzrastają. Mam nadzieję, że wraz z czasem będziemy mogli liczyć na jeszcze więcej modeli, a lodówka z IKEA nie będzie brzmieć jak wysoce nietypowy wybór. Jeśli masz ochotę zapoznać się z popularnym asortymentem szwedzkiej sieci w zakresie akcesoriów, zajrzyj do: Zaparzacz do kawy z IKEA? W sklepie czekało na mnie wiele niespodzianek.