Klasy odpylania w odkurzaczach przemysłowych – co oznaczają?

Klasy odpylaniaPrzeglądając specyfikacje odkurzaczy przemysłowych, bez wątpienia trafimy na parametr klasa odpylania. Pozwoli on nam określić jakość urządzenia oraz dedykowane przeznaczenie. Niejednokrotnie sam fakt oznaczenia klasy odpylania jest przesłanką do stwierdzenia, że mamy do czynienia z urządzeniem skierowanym do zadań profesjonalnych. Producenci tańszych urządzeń nie nadwyrężają budżetów na certyfikację sprzętu.

Co oznacza klasa L, M i H

Oznaczenia poszczególnych klas noszą symbole symbolizujące klasę pyłu w kontekście zagrożenia dla zdrowia. Kolejno są to L (low = niski), M (medium = średni) i H (high = wysoki). Czym bardziej niebezpieczny pył generują nasze prace, tym wyższą klasę powinniśmy wybrać.

Najczęściej w sklepach pojawiają się odkurzacze klasy L i M. Pełen podział na klasy odpylania prezentuje się następująco:

  • Klasa odpylania L – do filtrowania pyłu >1mg/m3, a więc o przepuszczalności 1%. Taki rodzaj zapylenia występuje przede wszystkim podczas prac stolarskich. Poszczególne drobinki są widoczne dla oka.
  • Klasa odpylania M – od filtrowania pyłu >0,1 mg/m3, a więc o przepuszczalności 0,1%. Jest to pył drobny jak mąka – pojawiający się między innymi podczas szlifowania ścian, prac z gipsami, wiercenia w betonie.
  • Klasa odpylania H – do filtrowania pyłu <0,1mg/m3, a więc o przepuszczalności 0,005%. Odkurzacze do zadań specjalnych. Korzystają z nich firmy zajmujące się pracą ze szczególnie szkodliwymi dla zdrowia materiałami (np. azbestem, wełną mineralną).

Planujesz zakup odkurzacza przemysłowego? Sprawdź nasze rekomendacje na ten rok.

Ile kosztują odkurzacze z oznaczeniem klasy odpylania?

Klasa L

  • Najtańszy odkurzacz w klasie L można kupić już za około 200 zł. Taki model to chociażby: Nilfisk Buddy II
  • Rekomendujemy jednak wydanie na ten cel przynajmniej 500 zł. Rozsądnym wyborem jest: Makita VC2512L

Klasa M

  • Najtańszy odkurzacz w klasie M można kupić już za około 1000 zł. Taki model to chociażby: Dedra DED6604
  • Rekomendujemy jednak wydanie na ten cel przynajmniej 500 zł. Rozsądnym wyborem jest: DeWalt DWV902M

Klasa H

  • Urządzenia z klasy H są dostępne niemal wyłącznie u sprzedawców specjalistycznych. W normalnych warunkach jedynym wyborem wydaje się być wydatek 3500 zł na model: Metabo ASR 35 H ACP