Jaki rower elektryczny do 5000 zł?

Nadszedł najwyższy czas, aby rozejrzeć się za odpowiednim elektrykiem. Wahasz się nad konkretnym modelem, a może nie jesteś pewien na co zwrócić szczególną uwagę? Oto nasze zestawienie najbardziej obiecujących reprezentantów – rower elektryczny do 5000 zł? Tak, to możliwe!

Rowery elektryczne są z nami znacznie dłużej, niż mogłoby się wydawać. Jeśli podchodzisz do nowoczesnych jednośladów sceptycznie, może zaskoczyć Cię fakt, że pierwszy prototyp powstał już w… 1985 roku. Jasnym jest, że jego możliwości, mechanizm działania i wygląd znacząco odbiegał od obecnych standardów. Niemniej, nad opracowywaniem takowych rozwiązań specjaliści pracują od dekad, dzięki czemu najnowsze modele są dopieszczone niemal pod każdym względem. Nie sposób ukryć, że wraz ze wzrostem cen paliw, urbanizacją oraz zakorkowaniem miast, zyskują na popularności. Jak wynika z analizy Market Hub, już w 2021 roku wyprodukowano w Europie 1,15 miliona sztuk. Interesujące mogą być również wyniki badań Agencji Badawczej Difference (na zlecenie Kross). Wzrost popularności elektryków zauważyło aż 86% ankietowanych. Nie będzie więc przesadą zakładać, że przez najbliższe lata w dalszym ciągu będziemy obserwować tendencję wzrostową. Warto pomówić o tym, jak postrzegany jest rower elektryczny w świetle prawa. Aby był on rozumiany jako pedelec, musi być zgodny z normą EN15194, a według kodeksu;

Pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower […] wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

Zważając na zasobność ofert, producenci dwoją się i troją, aby stworzyć elektryka, który sprosta nawet najbardziej wymagającym klientom. Na tym etapie warto przeanalizować własne potrzeby, przeznaczenie, a także preferencje. Biorąc pod uwagę również budżet, możemy wyłonić faworyta. Dziś o nich tu mowa, a konkretniej najlepszych modelach, które kupisz w granicach 5 tysięcy złotych. Zapewne wiele osób zastanawia się – czym właściwie się różnią? Na początek warto przedstawić więc kilka typów, które wyposażono w różniące się funkcje oraz podzespoły:

  • rower miejski – przeznaczony dla użytkowników, którzy zamierzają korzystać z elektryka podczas niewymagających weekendowych wypadów, dojazdów do pracy i podróżowania po centrum. Jednoślad posiada podstawowe zespoły, które sprostają codziennym wymaganiom,
  • rower trekkingowy – idealny wybór dla osób, które przemierzają zróżnicowane, wymagające tereny i nie boją się wyzwań. Ten typ wyposażono w dodatkowe akcesoria takie jak m.in. błotniki, stopka i nie tylko,
  • rower górski – wbrew pozorom, dedykowany nie tylko dla fanów górskich wycieczek. Relaks poza terenem zabudowanym, nieutwardzone drogi, na takich trasach pomocna okaże się dodatkowa amortyzacja,
  • rower składany – ograniczone możliwości przechowywania to nie powód, aby rezygnować z elektryka. Składana rama jednośladu umożliwia również dogodny transport, a więc i możliwość zabrania składaka w znacznie dalsze podróże.

Warto nadmienić, że na rynku pojawia się także coraz więcej ofert skierowanych dla najmłodszych użytkowników. W trosce o należyte bezpieczeństwo, producenci stosują wówczas pewne ograniczenia wobec prędkości, mocy i nie tylko. Niezależnie jednak nad jakim typem się zastanawiamy, mechanizm działania roweru elektrycznego jest dość prosty. Każdy elektryk wyposażony jest w silnik (piastowy lub centralny) – wbrew wielu mitom ma on wspomagać jazdę, tak więc pedałowanie jest konieczne. Jego umiejscowienie nie jest bez znaczenia, jednak zależy od rodzaju jednośladu oraz budżetu.

Przegląd najciekawszych rowerów elektrycznych do 5000 zł

Gdy masz już podstawową wiedzę na temat elektryków, pora rozważyć propozycje. Na wstępie warto zaznaczyć, że wybór powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami, innych udogodnień będziemy oczekiwać w przypadku modelu miejskiego, a innych od jednośladu przeznaczonego na długodystansowe trasy. Warto więc poza wyglądem wizualnym, priorytetowo traktować parametry. Więcej możesz przeczytać w naszym poradniku: Rower elektryczny – jaki kupić? Poradnik, na co zwracać uwagę przy zakupie. Czas udowodnić, że elektryk, który nie kosztuje więcej niż 5 tysięcy złotych może pozytywnie zaskoczyć. Oto nasi ulubieńcy!

Rower elektryczny INDIANA E8000

Miejski model o nieprzeciętnych parametrach, a to m.in. dzięki silnikowi o mocy 250 Watt, a także litowej baterii od marki Samsung. Jeden cykl ładowania pozwala na pokonanie długich tras liczących blisko 100 kilometrów. Indiana E8000 posiada hamulce V-Brake i amortyzator TXED, a w celu dostosowania prędkości jazdy, producent wyposażył rower w 7 biegów.

Rama: 18 cali

Rozmiar koła: 28 cali

Waga: 22 kg

Przejdź do sklepu

Rower elektryczny JEEP JE-C28L-WK

Reprezentanta od marki JEEP wyposażono w akumulator o pojemności 10 Ah, co odpowiada około 70 kilometrom na jednym naładowaniu. Producent zastosował wewnątrz podzespoły Shimano, takie jak tylna przerzutka. Jak w przypadku modelu E8000, nad bezpieczeństwem w trasie czuwają hamulce V-Brake.

Rozmiar kół: 28 cali

Waga: 25 kg

Przejdź do sklepu

Rower elektryczny SKYMASTER Raptor

Nadszedł czas na propozycję, której nie powstydzisz się podczas wymagających wypraw. Raptor od SKYMASTER to fat-bike, który dobrze poradzi sobie na nierównościach oraz górskich trasach. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, producent zastosował hamulce tarczowe hydrauliczne oraz przednią amortyzację Mozo Fatman-ML26.

Rozmiar kół: 26 cali

Waga: 27 kg

Przejdź do oferty

Rower elektryczny Fiido D11 

Elektryczny składak wcale nie musi wiązać się z gorszymi parametrami technicznymi. Udowadnia to m.in. Fiido, model wyposażony w 250-wattowy silnik i 7 biegów. Zastosowany akumulator umożliwia pokonanie około 60 kilometrów w trybie w pełni elektrycznym (we wspomaganym do 100 km). Rower posiada 20-calowe koła oraz aluminiową ramę.

Rozmiar kół: 20 cali

Waga: 12,9 kg

Przejdź do sklepu

Rower elektryczny Zündapp Green 7.7

Nie mogło obyć się bez propozycji z… Lidla. Mowa tu o trekkingowej alternatywie od Zündapp. Rower elektryczny posiada 28-calowe koła wraz z oponami Kenda, akumulator o pojemności 10,4 Ah oraz aż 21 przerzutek Shimano. Model oferuje wszystko, co pozwoli Ci poruszać się w terenie – dodatkowe oświetlenie, błotniki, dzwonek, a nawet bagażnik.

Rozmiar kół: 28 cali

Waga: 24 kg

Przejdź do sklepu

Rower elektryczny JOBO EUROPE Ring Ring JB

W zestawieniu nie mogło zabraknąć górskiego modelu, który aktualnie możemy kupić w promocji. Oto Ring Ring JB od JOBO EUROPE, przeznaczony do jazdy po górzystych terenach i nie tylko. Posiada przednią oraz tylną amortyzację oraz tarczowe hamulce. Wewnątrz zastosowano bezszczotkowy silnik Xofo. Pojemność baterii pozwala na pokonanie około 40 kilometrów.

Rozmiar kół: 26 cali

Waga: 29 kg

Przejdź do sklepu

Rower elektryczny Eleglide M1 Plus

Model M1 Plus oferuje 3 tryby jazdy oraz 5 poziomów mocy, co umożliwia dopasowanie ustawień do indywidualnych preferencji, a nawet podłoża. Producent zastosował wewnątrz manetkę Shimano, a podczas kryzysowych sytuacji, niezastąpione okażą się tarczowe hamulce. Maksymalna prędkość wynosi 25 km/h, a pojemność litowej baterii – 12,5 Ah.

Rozmiar kół: 27,5 cala

Waga: 27 kg

Przejdź do sklepu

Rower elektryczny do 5000 zł – czy warto zdecydować się na tańszy model elektryka?

Jak wspomniałam na początku, rynek jest niemal zalewany różnorodnymi propozycjami rowerów elektrycznych. Zważając m.in. na konkurencję i większą produkcję, jednoślad wspomagany elektrycznie nie musi być już wyłącznie dobrem luksusowym. Oczywiście, nie brakuje modeli dla profesjonalistów, którym zależy na konkretnych osiągach i funkcjonalności – wówczas, cena rośnie w mgnieniu oka. Zważając na coraz bardziej dopracowywane wyposażenie, a w tym podzespoły, parametry techniczne mogą naprawdę zaskakiwać. Jedną z podstawowych różnic może być m.in. centralne umiejscowienie silnika, które wpływa na rozłożenie masy roweru i większy moment obrotowy. Kolejną dysproporcję może stanowić zainstalowana bateria, a konkretniej jej klasa co finalnie wpływa na żywotność. Tu należy zadać sobie pytanie, czego konkretnie oczekujemy od jednośladu, w jakich warunkach będzie przez nas użytkowany. Czy jest to wyłącznie forma rozrywki, krótkich wypadów, a może intensywnych treningów i długodystansowych wypraw.

Przeciętne użytkowanie nie wymaga, abyśmy decydowali się wyłącznie na oferty z górnej półki. Rower elektryczny do 5000 zł wcale nie musi być nieodpowiednią inwestycją. Jednoślady mogą posłużyć nam na długie lata, o ile będziemy o nie należycie dbać. Mowa tu zarówno o konserwacji, zasilaniu, jak i przechowywaniu. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że elektryk nie powinien pozostawać na długie miesiące na dworze. Tu główną rolę grają warunki atmosferyczne, które mogą okazać się wysoce szkodliwe nawet dla samej baterii. Jeśli jesteś już w posiadaniu swojego elektryka, jednak brakuje Ci dodatkowych udogodnień, zajrzyj do naszego wpisu: Wybrałam najlepsze akcesoria rowerowe – 7 gadżetów, które musisz wypróbować.