
Zastanawiasz się jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza w budżecie, którym dysponujesz? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie modeli w kilku popularnych przedziałach cenowych. W końcowej części artykułu, znajdziecie również krótki poradnik, z uniwersalnymi poradami dotyczącymi zakupu. UWAGA – poradnik nie obejmuje młotowiertarek udarowych – na ich temat przygotujemy osobną publikację.
Jaka wiertarka udarowa do 200 zł
Ryobi RPD500-G
Najniższa cena tej wiertarki: Ryobi RPD500-G
Tania wiertarka do lekkich prac w drewnie oraz stali. Może sprawdzić się przy okazjonalnej pracy profesjonalnej. Zaletą modelu jest niska masa – 1,6 kg oraz ergonomiczna konstrukcja, wraz z powłoką antypoślizgową. Budżetowa konstrukcja zaskakuje zintegrowanym ogranicznikiem głębokości wiercenia. Mniej imponująco wygląda moc na poziomie 500 W. Model ten nie sprawdzi się podczas pracy w wymagającym materiale. Maksymalna wielkość obsługiwanych wierteł do pracy w drewnie to 25 mm, w stali i ścianach murowanych 13 mm. Prędkość obrotowa osiąga maksymalnie 3 000 obrotów na minutę, a liczba udarów do 50 000 udarów na minutę. Zastosowany uchwyt wiertarski to konstrukcja samozaciskowa 13 mm. Jest to model jednobiegowy. Rejestracja urządzenia uprawnia do uzyskania 3 letniej gwarancji na produkt.
Jaka wiertarka udarowa do 400 zł
Celma PRCz 13 IEO
Najniższa cena tej wiertarki: Celma PRCz 13 IEO
Dobrze opiniowana wiertarka z niskiej klasy cenowej. Charakteryzuje się wysoką mocą 1050 W. Wyposażona jest w 2-biegową przekładnię, która zapewnia do 1 000 obrotów/min. na pierwszym biegu oraz do 2 800 obrotów/min. na drugim. Liczba udarów w zależności od biegu to 17600 lub 44800 na minutę. Maksymalna średnica wiercenia w stali to 13 mm, a w betonie 16 mm. Standardowy uchwyt wiertarski, pozwala na instalację wierteł o średnicy 1-13 mm. Wadą tego modelu jest wysoka masa 2,8 kg. Celma nie wymaga uziemienia ponieważ posiada 2 klasę ochronności. W wyposażeniu dodatkowym znajdziemy dodatkowy uchwyt wiertarski i rękojeść B. Całość jest sprzedawana w lekkiej walizce transportowej. Po rejestracji otrzymamy 3 letnią gwarancję.
AEG SBE 750 RE (4935442850)
Najniższa cena tej wiertarki: AEG SBE 750 RE
Alternatywna propozycja w tej cenie, czyli coś dla osób poszukujących modelu od renomowanego producenta. Wiertarka o mocy 750W i momencie obrotowym 27 Nm umożliwia wiercenie 16-milimetrowych otworów w betonie, 20-milimetrowych w cegle, 13-milimetrowych w stali i aż 30-milimetrowych w drewnie. Prędkość obrotowa to 3000 obr/min, a maksymalna liczba udarów wynosi 23200. Standardowy uchwyt wiertarski opracowano z myślą o obsłudze wierteł o średnicy 1,5 – 13 mm. Zaskakiwać może niska waga urządzenia wynosząca zaledwie 1,9 kg. Pracę ułatwia 4-metrowy przewód zasilający. Wiertarka jest wykonana w technologii Integrated- Metal -Block zwiększającą trwałość urządzenia.Wyposażenie dodatkowe to ogranicznik głębokości wiercenia oraz skrzynka transportowa. Gwarancja po rejestracji jest udzielana na 3 lata.
Jaka wiertarka udarowa do 500 zł
Bosch GSB 16 RE
Najniższa cena tej wiertarki: Bosch GSB 16 RE
Model, którego standardowy koszt nieznacznie przekracza 500zł. Uczestniczy on jednak w licznych promocjach, które pozwalają na zakup bez przekraczania założonego przez nas progu. Wiertarka o mocy 750 W zapewnia prędkość na poziomie do 28 000 obrotów na minutę. Jej wyróżnikiem jest możliwość wstępnego zdefiniowania prędkości za pomocą pokrętła obrotowego szczotkotrzymaczem, który zapobiega spadkom mocy przy obrotach w prawo lub lewo. Średnica wrzeciona – 43 mm pozwala na łatwe umieszczenie urządzenia w stojaku wiertarskim. Liczba udarów kształtuje się w zakresie 0 – 47 600 na minutę. To gwarantuje wykonanie otworu w betonie o średnicy 16 mm zaś w cegle nawet 18 mm. Pracując w drewnie możemy stosować wiertła 30 mm, a w stali – 13mm. Moment obrotowy to 2,3 Nm. Wiertarka o masie 2,2 kg została zapakowana w walizkę narzędziową – jest sprzedawana w zestawie z rękojeścią i ogranicznikiem głębokości do 210 mm. Sprzęt został objęty 3 letnią gwarancją producenta.
Jaka wiertarka udarowa do 1000 zł
Metabo SBEV 1100-2 S (600784500)
Najniższa cena tej wiertarki: Metabo SBEV 1100-2 S
Zaawansowana technologicznie wiertarka skierowana do profesjonalistów. Charakteryzuje ją wysoka moc stała 1100W i mechaniczne sprzęgło niwelujące szarpnięcia. Dzięki zastosowaniu aluminiowej obudowy, przyszły użytkownik może być spokojny o trwałość urządzenia. Obiecująco prezentuje się również zastosowanie cenionego napędu w postaci silnika Marathon. Mechanizm został zabezpieczony przed przeciążeniami i przegrzaniem. Ewentualne, nadmierne zużycie szczotek jest sygnalizowane za pomocą dedykowanej diody LED. Wiertarka posiada 2 biegi zmieniające moment obrotowy. Nie zabrakło również szybkiego uchwytu wiertarskiego i mechanizmu blokady wrzeciona, ułatwiającego wymianę narzędzi. Moment obrotowy wynosi 15 Nm, liczba udarów osiąga 58900/min, a liczba obrotów jest regulowana w zakresie 1100 – 31000 RPM. Ciekawostką jest funkcja pracy impulsowej, ułatwiająca wiercenie w wymagającym materiale. Według zapewnień producenta sprzęt poradzi sobie z wiercenie otworów o średnicach: 40 mm w drewnie 24 mm w murze, 16 mm w stali. Specyfikację uzupełnia 4-metrowy przewód. Wiertarka o masie 2,8 kg jest objęta 3 letnią gwarancją producenta.
Jaka wiertarka udarowa dla profesjonalisty – model za ponad 1000 zł
Metabo SBE 18LTX (600845510)
Najniższa cena tej wiertarki: Metabo SBE 18LTX
Kolejna konstrukcja Metabo dedykowana profesjonalistom, tym razem w praktycznym wydaniu akumulatorowym. Urządzenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie brakuje wygodnego dostępu do zasilania. Technologia Ultra-M odpowiedzialna za optymalizację współpracy ogniw z napędem sprawia, że moc urządzenia może być określana jako ekwiwalent 750 W w wiertarce sieciowej. Narzędzie wyposażono w mechaniczne sprzęgło, które nie pozwala na szarpnięcia w razie zakleszczenia się wiertła. Zastosowany uchwyt wiertarski może być demontowany. Umieszczone we wrzecionie gniazdo sześciokątne, pozwoli wykorzystać Metabo SBE 18LTX jako zwykłą wkrętarkę. Wyróżnikiem wiertarki jest wbudowana dioda LED, doświetlająca miejsce pracy. Specyfikacja wskazuje napięcie 18V, generowane z akumulatorów o pojemności 2 Ah. Moment obrotowy wynosi w tym wypadku 24 Nm, natomiast liczba udarów na minutę osiąga poziom 57 000. Maksymalna liczba obrotów na minutę to 3000. Dwubiegowa konstrukcja pozwala na wiercenie 18 milimetrowych otworów w cegle, 13 mililemtrowych w stali i 30 milimetrowych w drewnie. Polecany przez nas pakiet zawiera uchwyt wiertarski Futuro Plus, 2 akumulatory, ładowarkę, rękojeść, ogranicznik i dedykowaną walizkę transportową. Gwarancja na urządzenie to 3 lata po dokonaniu rejestracji w programie producenta.
Jak wybrać wiertarkę udarową dla majsterkowicza i profesjonalisty
Wybór odpowiedniej wiertarki udarowej powinniśmy rozpocząć od zdefiniowania własnych potrzeb. Okazjonalne prace domowe i majsterkowanie to zadanie, któremu bez problemu sprostają urządzenia za mniej niż 400 zł. Profesjonaliści powinni zwrócić uwagę na urządzenia droższe, kierując się w szczególności marką narzędzia i kwestiami gwarancji. Trwałość, należyte wykonanie i dostępność serwisu to kluczowe kwestie w przypadku każdego elektronarzędzia.
Często popełnianym błędem jest dokonywanie wyboru wyłącznie na podstawie mocy urządzenia. Napędy są zdecydowanie mniej kosztowne niż kilkanaście lat temu, dlatego nie brakuje na rynku urządzeń o wysokiej mocy znamionowej, charakteryzujących się niską trwałością i słabą jakością wykonania. Przeglądając specyfikację lepiej zwrócić uwagę na zastosowane materiały, sugerowane maksymalne wielkości wierteł, czy konstrukcję wrzeciona.