Jaka spalinowa dmuchawa do liści 2020 – ranking najlepszych modeli

spalinowa dmuchawa do liściIdzie jesień, a im do niej bliżej, tym więcej liści opada z szykujących się na zimne miesiące drzew. Spalinowa dmuchawa do liści to narzędzie ogrodnicze, które ma za zadanie pomóc nam w ich uporządkowaniu. Jest ona znacznie wygodniejsza w użytkowaniu, niż klasyczne grabie, a jej zasięg obejmuje cały teren porządków. O ile pracując grabiami można przeoczyć np. leżące na podłożu jabłka czy patyki, o tyle wytwarzany przez dmuchawę strumień powietrza usuwa wszystko w zasięgu swego działania. Ponadto sprzątanie z pomocą dmuchawy sprawia, że nie nadwyrężymy siły własnych mięśni – co jest równie ważne, zwłaszcza, gdy mamy większy teren do uporządkowania.

Dmuchawy do liści dzielą się na trzy typy, różniące się rodzajem zasilania. Może być ono elektryczne, elektryczne-akumulatorowe lub spalinowe. W naszym zestawieniu skupimy się na tych ostatnich. Jakie są zalety urządzenia zasilanego w ten sposób? Spalinowa dmuchawa do liści jest – w zgodnej opinii ekspertów – najbardziej wydajna. Można ją polecić zarówno do przydomowego ogrodu, jak i sprzątania większego terenu. Szczególnie użyteczna będzie przy wymagających przestrzeniach, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi ilościami darni, połamanych patyków i gałęzi. Co ciekawe za jej pomocą możemy pomóc sobie również w trakcie odśnieżania. Oczywiście nie bez znaczenia jest również fakt, że urządzenie spalinowe sprawdzi się w sytuacji gdy na oczyszczanym terenie brakuje dostępu do sieci elektrycznej.

Każda spalinowa dmuchawa do liści ma określoną efektywność opisaną w metrach sześciennych powietrza na godzinę – czym jest ona wyższa, tym urządzenie mocniej dmucha, co przekłada się na szybkość i wydajność pracy. Przynajmniej tak wygląda teoria. 

Podczas wyboru dmuchawy do liści dla siebie należy kierować się rzeczywistymi potrzebami – na dobrze utrzymanym terenie nie będzie potrzebna dmuchawa o wysokiej mocy. Natomiast ta ze słabszym silnikiem będzie poręczniejsza, lżejsza i tańsza. Do prostych zadań zadań polecamy urządzenia generujące prędkość strumienia powietrza do 200 km/h (55,5 m/s) , dla cięższych – ponad 200 km/h.

Propozycje w rankingu podzieliliśmy wg kategorii cenowych. Pozwoli to każdemu znaleźć model pasujący do posiadanego na dmuchawę budżetu. Pod zestawieniem umieściliśmy również kilka dodatkowych porad.

Najlepsza spalinowa dmuchawa do liści poniżej 600 złotych

NAC BVP260-1-Y

Najniższa cena tej dmuchawy jest tutaj: NAC BVP260-1-Y

NAC BVP260-1-Y to spalinowa dmuchawa do liści z dwusuwowym silnikiem o mocy 1000 W i pojemności 26 cm3. Została wykonana z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje długi okres eksploatacji. Świetnie nada się do podstawowej pielęgnacji uporządkowanych wokół domu. Można używać jej także w charakterze odkurzacza, co dodatkowo ułatwia pracę – np. liście można zdmuchnąć z trawnika, a następnie wchłonąć po przestawieniu urządzenia w tryb odkurzania. Pojemność worka to bardzo przyzwoite 45 litrów.
Ponadto aby korzystanie z NAC BVP260-1-Y było komfortowe, zastosowano ergonomiczny uchwyt oraz wygodny pasek podtrzymujący. Kolejną zaletą jej niska cena zakupu – dzięki czemu ta markowa dmuchawa do liści będzie dobrym wyborem dla osób z mniejszym budżetem.

Najlepsza spalinowa dmuchawa do liści poniżej 1000 złotych

Stiga SBL 327 V

Najniższa cena tej dmuchawy jest tutaj: Stiga SBL 327 V

Stiga SBL 327 V to kompaktowa dmuchawa spalinowa, która może być także używana jako odkurzacz do liści. Moc jej dwusuwowego silnika wynosi 1.09 KM, co pozwala na osiągnięcie przepustowości wydmuchu na poziomie 460 m³/h i maksymalnej prędkości powietrza 72 m/s. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie jej w trybie odkurzacza, będzie w stanie pochłonąć liście i igliwie do worka o pojemności 55 l.
Dmuchawa do liści Stiga SBL 327 V jest przeznaczona do użytku na prywatnych posesjach. Komfort pracy ma zwiększać dedykowany system antywibracyjny i profilowany uchwyt. Warto także zaznaczyć, że jest to dość lekki jak na dmuchawę model – waży zaledwie 4,8 kg, więc nawet dłuższe korzystanie z niego nie powinno być męczące.

Najlepsza spalinowa dmuchawa do liści poniżej 1500 złotych

Makita Bhx2501

Najniższa cena tej dmuchawy jest tutaj: Makita Bhx2501

Makita Bhx2501 to dmuchawa spalinowa, oparta o nowoczesny, 4-suwowy silnik o mocy 1,1 KM. Wśród jego zalet możemy wymienić niską emisję spalin, cichą pracę oraz łatwą obsługę nie wymagającą stosowania mieszanki paliwowej. Dmuchawa waży 4,5 kg, a w jej operowaniu pomaga ergonomiczny uchwyt z miejscem na kciuk. Dzięki temu bez problemu można obsługiwać ją za pomocą jednej tylko ręki. Regulacja stałej prędkości pozwala w wygodny sposób utrzymać tę pożądaną. Maksymalna prędkość strumienia powierza na poziomie 64,6 m/s – wystarcza do usuwania nawet grubszych patyków.

Dmuchawa Makita Bhx2501 została wykonana z materiałów wysokiej jakości, gwarantujących długoletnią eksploatację. Jej zaletą jest również duża średnica wlewu oleju, która pozwala na łatwe sprawdzanie poziomu płynu oraz jego ewentualną wymianę. Zbiornik paliwa ma pojemność wynoszącą 0,52 l. Jest on ergonomicznie wyprofilowany, dzięki czemu może służyć jako dodatkowy uchwyt podczas korzystania z funkcji odkurzania.

Najlepsza spalinowa dmuchawa do liści poniżej 2000 złotych

Honda Hhb 25E

Najniższa cena tej dmuchawy jest tutaj: Honda Hhb 25E

Honda Hhb 25E to bezproblemowa i łatwa w użytkowaniu spalinowa dmuchawa do liści. Jak podkreśla jej producent – czyli renomowana firma Honda – jest to pierwsza na świecie dmuchawa spalinowa z silnikiem czterosuwowym GX 25. Zminiaturyzowana jednostka napędowa osiąga moc 1 KM przy wadze całego urządzenia na poziomie zaledwie 4,5 kg

Dmuchawa spalinowa Honda potrafi wytworzyć strumień powietrza osiągający prędkość do 70 m/s. Zbiornik paliwa mieści 0,32 l, a maksymalne zużycie paliwa to 0,6 l/h. Wysokie parametry idą w parze z doskonałą jakością wykonania – do stworzenia modeli Hhb 25E użyto wyłącznie elementów najlepszej klasy, dzięki czemu mamy gwarancję korzystania z dmuchawy przez wiele sezonów. Choć sprzęt kosztuje sporo, jest zdecydowanie inwestycją wartą rozważenia jeśli cenisz sobie wygodę połączoną z wysoką wydajnością.

Najlepsza profesjonalna dmuchawa do liści powyżej 2000 złotych

Oleo-Mac BV 162

Najniższa cena tej dmuchawy jest tutaj: Oleo-Mac BV 162

Oleo-Mac BV 162 to dmuchawa spalinowa do liści, przeznaczona do porządkowania większych terenów. Sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych, obsługując trudne przestrzenie i nieuporządkowaną zieleń. Dysponuje silnikiem o mocy 4,5 KM, co pozwala jej osiągnąć prędkość powietrza wynoszącą 90 m/s. Umożliwia to usuwanie nawet cięższych odpadów, jak nadgniłe owoce czy orzechy. Maksymalna wydajność zapewniona jest przez duży filtr powietrza, połączony z gaźnikiem za pomocą gumowej tulei. Silnik chłodzony jest przez specjalny wentylator, a zastosowany system antywibracyjny – składający z czterech sprężyn – izoluje operatora od drgań.

Dmuchawa spalinowa Oleo-Mac nie emituje dużego hałasu podczas pracy. Wygodę posługiwania się narzędziem umożliwia polipropylenowy stelaż oraz dźwigienka gazu umieszczona bezpośrednio na lancy dmuchawy. W przypadku korzystania z dmuchawy jako z odkurzacza, wciągane liście, patyki i inne odpady są rozdrabniane przy pomocy czterech stalowych noży, dzięki czemu pojemnik zawsze optymalnie wypełniony.

Dodatkowe podpowiedzi dla kupujących

Kupując dowolne narzędzie, zawsze powinniśmy weryfikować warunki gwarancji. Standardem w branży staje się 3-5 lat wsparcia gwarancyjnego po rejestracji produktu na stronie producenta. To właśnie gwarancja, a nie marka czy dobór modelu zapewni nas, że pieniądze przeznaczone na zakup nie zostaną wyrzucone w błoto.
Wybierając dmuchawę zwracamy zawszę uwagę na jej masę. Niska waga urządzenia zwiększa naszą wydajność w równie dużym stopniu co moc urządzenia.
Jeśli sprzątamy mały ogródek lub inną zagospodarowaną przestrzeń, powinniśmy szukać urządzenia z funkcją odkurzania, która pozwoli nam całkowicie pozbyć się nadmiaru liści.
Dmuchawy spalinowe są dość głośne. Pracując z nimi należy zaopatrzyć się w nauszniki przeciwhałasowe. Kupimy je nawet za 20 zł, ale warto zainteresować się nieco droższymi modelami. Tanie nauszniki mocno naciskają na głowę, szybko powodując dyskomfort. Tymczasem za około 70 zł znajdziemy już wygodne, markowe modele takie jak ten: 3M Peltor OPTIME I
To dodatkowa wygoda za kwoty zainwestowanej w urządzenie.

Wersja wideo naszego rankingu:

Jeśli potrzebujesz innych narzędzi do pracy w ogrodzie, zobacz nasz ranking akumulatorowe narzędzia ogrodnicze 2020!

Posted in Note About and tagged , , , , , .