wtorek 28 marca 2023
Kontakt
Wszystko o Think-About
Think-About Think-About
  • START
  • AGD
  • SMART-HOME
  • OGRÓD
  • WARSZTAT
 Jaką nagrzewnicę elektryczną wybrać? Która lepiej sprawdzi się w domu, a która w warsztacie?
Artykuły WARSZTAT

Jaką nagrzewnicę elektryczną wybrać? Która lepiej sprawdzi się w domu, a która w warsztacie?

27 stycznia 2023

Przybliżamy Państwu temat nagrzewnic, które w zimowym okresie są gorącym towarem. Którą wybrać, aby być zadowolonym?

Nagrzewnica Parkside
Fot. Piotr Opulski

Już od jesieni zastanawiamy się, jak i czym ogrzać swoje mieszkanie. A jeszcze przed nami zima i wiosna, kiedy nasze wychłodzone ciała szukają ciepła. Głowę zaprząta też nam jaki model wybrać do swojego miejsca pracy (magazynu, warsztatu czy hali). Wśród nagrzewnic mamy do wyboru modele elektryczne, olejowe, gazowe i inne. W głowie się kręci? Postaramy się przybliżyć ten temat.

Czym są nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne to urządzenia, których zadaniem jest szybko i efektywnie ogrzać pomieszczenie. Są one alternatywą na czas zwiększonych chłodów, kiedy poszukujemy dodatkowego źródła ciepła. Wśród najczęściej spotykanych modeli są termowentylatory (zwane potocznie farelkami) oraz nagrzewnice. Farelki są zwykle mniejsze, przeznaczone do dogrzewania małych powierzchni np. pokoju, łazienki (ale tylko niektóre modele) czy biura. Nagrzewnice zwykle są większe od farelek i przeznaczone są do ogrzewania większych powierzchni. Doskonale sprawdzą się w miejscu pracy np. w warsztacie, gdzie często drzwi są otwierane, a ciepło „ucieka”. Warto wspomnieć także o kurtynach powietrznych. Montowane są zwykle nad drzwiami i służą do tego, by zimne powietrze z zewnątrz, nie było zaciągane do wewnątrz pomieszczenia.

Naszą recenzję dotyczącą dmuchawy ceramicznej przeczytasz tutaj.

Nagrzewnica Parkside sterowanie
Fot. Piotr Opulski

Plusy i minusy termowentylatorów elektrycznych

Farelki

Farelki to małe i lekkie urządzenia, które łatwo można przestawić z miejsca na miejsce. Przeznaczone są do szybkiego dogrzania małych powierzchni, więc pracują czasowo – po uzyskaniu wyższej temperatury w pomieszczeniu, należy je wyłączyć. Na rynku najczęściej spotykamy termowentylatory o mocy od 600 do 2200 W. Elementem grzejnym jest spirala, natomiast wbudowany wentylator z jednej strony zasysa chłodne powietrze, a z drugiej eksportuje ciepłe. Ponieważ są najczęściej używane w domach, większość farelek ma nowoczesny designerski wygląd, często też atrakcyjny kolor (nie tylko biały i czarny). Należy też pamiętać, że zwykle urządzenia te, nie są odporne na zachlapania i wilgoć, choć niektóre modele, mogą być włączane w łazienkach.

Nagrzewnica Parkside rozmiar
Fot. Piotr Opulski

Dmuchawy elektryczne

Nagrzewnice (zwane także dmuchawą elektryczną) przeznaczone są raczej do ogrzewania dużych pomieszczeń np. warsztatów samochodowych, magazynów czy hal produkcyjnych, ale można ich także używać w domu, w zależności od generowanej mocy. Dzięki temu, że urządzenie to działa na prąd, wydmuchiwane, ogrzane powietrze jest bezwonne (pozbawione zapachu spalin), więc może pracować w pomieszczeniu bez wentylacji. Nagrzewnice przeznaczone są do pracy ciągłej – nie grozi im przegrzanie i nie potrzebują „odpoczywać”.

W zależności od modelu, dmuchawy wymagają zasilania przez prąd jednofazowy (ze zwykłego gniazdka) lub prąd trójfazowy (tzw. siła). Maksymalna moc nagrzewnicy podłączonej do standardowego gniazdka przy napięciu 230 V wynosi 3,3 kW, więc jeśli chcemy kupić urządzenie o większej mocy, to musimy pamiętać o konieczności posiadania instalacji siłowej. Takie urządzenia są bardzo wydajne i wytrzymałe – nie straszna im wilgoć, rzadziej też ulegają awariom. Doskonale sprawdzą się też jako osuszacze w pomieszczeniach, gdzie panuje wysokie zawilgocenie. Na przykład na nowo powstałej budowie przyspieszą postęp kolejnych prac lub świetnie nadadzą się do osuszania ścian w lokalach po zalaniu.

Kurtyna powietrzna

Kurtyna powietrzna to także rodzaj nagrzewnicy. Najważniejszą zauważalną różnicą jest to, że urządzenia te są montowane wysoko na ścianie lub nad drzwiami, a ogrzany strumień powietrza, kierowany jest bezpośrednio z góry na dół. W zależności od wybranego modelu zasięg strugi powietrznej wynosi 2,5 – 4,2 m. Kurtyny chronią wnętrze lokalu (sklepu, galerii, lokalu usługowego) i tworzą rodzaj „powietrznych drzwi”, które zabezpieczają wnętrze pomieszczenia przed chłodem z zewnątrz. Raczej nie są stosowane jako samodzielne ogrzewanie lokalu, ale na małych powierzchniach, rzeczywiście mogłyby spełniać taką funkcję.

Na co się więc zdecydować?

Oczywiście, wybieramy to, co będzie dla naszych potrzeb najlepsze. Szukając urządzenia odpowiedniego dla domu, mamy naprawdę bogaty wybór. Świetnie sprawdzi się tu „zwykła” farelka, która dogrzeje nasze pokoje. Można także sprawić sobie designerski model, który doskonale wpisze się w nowoczesny projekt naszego mieszkania. Natomiast jeśli chcemy poprawić komfort swojej pracy w warsztacie lub pracowników na dużej hali to należy wybrać nagrzewnicę. Należy zwrócić wówczas uwagę na odpowiednie parametry dostosowane do ogrzewanej powierzchni oraz z jakiego źródła urządzenie jest zasilane – z gniazdka, czy na „siłę”. Jeżeli jesteśmy posiadaczem lokalu usługowego wybór jest oczywisty – najlepiej zdecydować się na odpowiedni model kurtyny powietrznej.

Previous post
Next post

1 Comment

  • Promocja na urządzenia i elektronarzędzia w Lidlu już trwa. Nie przegap tej okazji, to Ci się opłaci! says:
    31 stycznia 2023 at 21:24

    […] nagrzewnicę gazową o 50 zł taniej. Tutaj znajdziesz informacje o nagrzewnicy ceramicznej, a tutaj przybliżamy temat nagrzewnic […]

Comments are closed.

Obserwuj nas
  • 1.9K
    Subscribers
    1.9K
    Subscribers

Narzędzia i warsztat - porównaj na Ceneo

Najnowsze artykuły
Oferty

Nadchodzą ciepłe dni, a Ty już

28 marca 2023
Oferty

Kto powiedział, że sezon grillowy dopiero

28 marca 2023
Oferty

Męczą Cię alergie, a dymy i

28 marca 2023
Oferty

Ekspres Jura parzy doskonałą kawę. Ciekawe,

28 marca 2023
O nas
Kontakt
Reklama
Polityka Cookies
Prywatność
Copyright 2023. All Right Reserved
Go to mobile version