Jaka kosa spalinowa 2020 – ranking najlepszych modeli

Kosa spalinowa to perfekcyjne rozwiązanie, kiedy potrzebujesz skosić trawę na nierównym terenie. Przyda się także wszędzie tam, gdzie nie poradzi sobie kosiarka, jak np. w trudno dostępnych miejscach. Kosy spalinowe są bardzo uniwersalne – mogą być wykorzystywane do koszenia na dużych powierzchniach, jak i niewielkich trawnikach. Jaka kosa spalinowa będzie najlepsza? Choć podstawowy czynnik wyboru to moc, równie istotna jest także waga – wszak urządzenie to nosimy na sobie i przy dłuższym koszeniu zaczniemy odczuwać jego ciężar.
Najlepsza kosa spalinowa to kosa dopasowana do terenu – o ile w przypadku trawy każda kosa da sobie bez problemu radę, o tyle przy zaroślach czy krzewach niekoniecznie. Dlatego kosy spalinowe, przeznaczone do niewymagającego terenu, powinny mieć moc przynajmniej 1,2 KM. Natomiast profesjonaliści pracujący z zielenią nieuporządkowaną wybiorą napęd o mocy 2 KM lub więcej.

Poniżej prezentujemy ranking modeli, podzielony na popularne kategorie cenowe. Na samym końcu artykułu znajdziecie również kilka dodatkowych porad zakupowych.

Jaka kosa spalinowa do 400 zł

Tryton Elektro 2 Top252S

Kosa spalinowa Tryton

Najniższa cena tej kosy: Tryton Elektro 2 Top252S

Tryton Elektro 2 Top252S to tania kosa spalinowa z silnikiem dwusuwowym o mocy 1,9 KM. Umożliwia on osiąganie obrotów noża z prędkością 6500/minutę. Kosiarka Tryton może korzystać z żyłki lub noża. Koszenie nożem sprawdzi się wszędzie tam gdzie murawa wymaga większej siły cięcia. Ostrze o szerokości 255 mm poradzi sobie z gęstą roślinnością łąkową, natomiast żyłka (440 mm) pozwoli na szybsze koszenie większych obszarów. Takie połączenie sprawia, że podkaszarka Tryton umożliwi wygodne przycinanie zarówno trawy wzdłuż krawężników, jaki i np. dookoła drzew czy ogrodzeń. Sprzęt polecamy przede wszystkim do pracy okazjonalnej na stosunkowo niewielkich przestrzeniach.

Jaka kosa spalinowa do 500 zł

NAC Bp540-30B-V

Kosa spalinowa Nac

Najniższa cena tej kosy: NAC Bp540-30B-V

Nac Bp540-30B-V to markowy model w bardzo przystępnej cenie. Przeznaczony jest do użytkowania na powierzchniach każdej wielkości. Moc do pracy zapewnia mu dwusuwowy silnik o mocy 3 KM (jego pojemność wynosi 54 cm3). Przy takiej mocy, żyłka poradzi sobie nawet z grubymi łodygami chwastów. Jeśli to za mało, zestaw zapewnia możliwość skorzystania z tarczy tnącej, która poradzi sobie z gęstą roślinnością łąkową i najtwardszymi łodygami. Szerokość pola koszonego tarczą to 25,5 cm, a w przypadki żyłki – 42 cm. Kosa spalinowa od NAC posiada zbiornik pozwalający na pomieszczenie 1,3 l paliwa.

Jaka kosa spalinowa do 600 zł

Hecht 142 BTS

Kosa spalinowa Hecht

Najniższa cena tej kosy: Hecht 142 BTS

Kolejny rekomendowany model to Hecht 142 BTS. Jest to urządzenie skoncentrowane na ergonomii i wygodzie użytkowania. Oczywiście znajdziemy w niej mocny, dwusuwowy silnik o mocy 2 KM, a w zestawie otrzymamy głowicę żyłkową oraz trójramienne ostrze ze stali, zalecane do trudniejszej roślinności. Dzięki możliwości regulacji długości możliwe jest wygodne przystosowanie narzędzia do wzrostu osoby koszącej. Uwagę zwraca również niewielka waga urządzenia – 6,8 kg. Zakres koszenia ostrzem to 25,5 cm, a żyłką – 44 cm. Dlatego Hecht bez problemu posłuży nam do przycinania traw przy budynkach, ogrodzeniach, pomiędzy ścieżkami, itp. Zaletą jest także wygodny system wysuwania żyłki – nie trzeba na długo przerywać pracy aby rozkręcić głowicę. Ponadto kosa spalinowa Hecht ma uchwyty pokryte warstwą antypoślizgową, co znacznie usprawnia operowanie urządzeniem.

Jaka kosa spalinowa do 1000 zł

Oleo-Mac Sparta 250 T

Kosa spalinowa Oleo-Mac

Najniższa cena tej kosy jest tutaj: Oleo-Mac Sparta 250 T

Oleo-Mac Sparta 250 T to wygodna w obsłudze podkaszarka, wykonana z wysokiej jakości materiałów. Można z niej korzystać na dwa sposoby – pierwszy to koszenie żyłką 244 mm, drugi – tarczą trójzębną 255 mm. Kosa spalinowa od Oleo-Mac to lekkie urządzenie o charakterystyce skierowanej do profesjonalistów – jej konstrukcja bez elementu tnącego waży zaledwie 6,2 kg. Doskonale sprawdzi się podczas pracy na zróżnicowanych powierzchniach – można za jej pomocą zaprowadzić porządek zarówno w przydomowym ogródku, ja i na większym terenie rekreacyjnym. W skład wyposażenia wchodzi pompka rozruchowa, która dostarczając mieszankę do gaźnika, ułatwiając uruchomienie urządzenia przy minimalnej liczbie pociągnięć linki rozruchowej. Ciekawie przemyślany jest również serwis eksploatacyjny – po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, łatwo uzyskuje się dostęp do filtra powietrza bez konieczności korzystania ze specjalnych narzędzi. Moc urządzenia to 1,2 KM, a jego zbiornik mieści 0,75 l paliwa.

Jaka kosa spalinowa do 1500 zł

Makita Ebh341U

Kosa spalinowa Makita

Najniższa cena tej kosy jest tutaj: Makita Ebh341U

Makita Ebh341U to wysokiej klasy kosiarka spalinowa, wyposażona w czterosuwowy silnik 1,45 KM. Mamy możliwość korzystania z trójramiennej tarczy lub żyłki. Pomysłowym rozwiązaniem jest podwójny uchwyt, którego zastosowanie usprawnia pracę osoby koszącej. Warto wspomnieć również o praktcznej listwie zaczepowej osłony, która dzięki możliwości regulacji ułatwia pracę na zboczach oraz nierównościach. Kosa Makita została stworzona w trosce o uniwersalność rozwiązania – sprawdzi się równie dobrze na przydomowym trawniku, jak i przy wycinaniu zarośniętych, nieużywanych obszarów. Dodatkową zaletą jest niska emisja spalin.

Jaka kosa spalinowa powyżej 1500 zł

Honda Umr 435E T

Kosa spalinowa Honda

Najniższa cena tej kosy jest tutaj: Honda Umr 435E T

Rolls Royce wśród narzędzi do pracy z zielenią. Ergonomiczna kosa spalinowa z silnikiem micro 4-suw GX35 o mocy 2,3 KM. Została skonstruowana jako plecak na bazie szkieletu antywibracyjnego, który pochłania drgania, a jednocześnie przystosowuje się do pleców. Kosa Honda Umr 435E T doskonale nadaje się do pracy w terenie trudnym – na zboczach, w kanałach i wąskich przestrzeniach itp. Długi, a zarazem giętki wałek układu napędowego kosy i ergonomiczny uchwyt pozwalają na swobodę wykonywania prac. Można z niej korzystać zarówno przy użyciu głowicy żyłkowej, jak i trójramiennej tarczy.

Kilka dodatkowych podpowiedzi

Wybierając kosztowne narzędzia, zawsze w pierwszej kolejności weryfikujemy gwarancję. Należy sprawdzić zarówno okres jej trwania jak i szczegółowe warunki. Na rynku standardem staje się gwarancja udzielana na 3-5 lat po rejestracji urządzenia.
Podczas zakupu kosy powinniśmy się upewnić, że jej konstrukcja jest stabilna, a elementy regulowane nie mają zbyt dużych luzów. Warto zapoznać się również z procedurą wymiany żyłki czy filtrów. Źle przemyślane rozwiązania potrafią zamienić pracę w koszmar.
Jeśli zamierzamy korzystać z kosy regularnie, lepiej dopłacić do modelu z silnikiem czterosuwowym – jest on bardziej ekologiczny, zdrowszy dla otoczenia i cichszy. Ponadto w przeciwieństwie do dwusuwu, nie wymaga stosowania mieszanki paliwowej.
Przy zakupie podkaszarki powinniśmy się zaopatrzyć przynajmniej w nauszniki przeciwhałasowe i okulary ochronne. Zestaw możemy kupić już za 30-40 zł. Warto jednak zainwestować przynajmniej 150 zł – tanie akcesoria bywają bardzo niewygodne. Polecamy nauszniki: 3M Peltor OPTIME I oraz okulary: 3M Solus 1000

Wersja wideo naszego rankingu:

A jeśli sama kosa spalinowa nie wystarczy do zaprowadzenia porządku w ogrodzie, sprawdź, jakie polecamy akumulatorowe narzędzia ogrodnicze 2020!

Posted in Note About and tagged , , , , , , .