Szybki internet światłowodowy oraz stabilna sieć domowa to optymalne warunki do pracy. Czy warto inwestować w kosztowny sprzęt sieciowy, jeśli do naszej dyspozycji mamy tylko LTE?

Deco X20-4G

Zbudowanie wydajnej infrastruktury opartej na sieci 4G jest możliwe. Jestem tego dobrym przykładem. Kiedy 5 lat temu podpisywałem umowę z dostawcą Internetu, w mojej okolicy nie było jeszcze światłowodów. Zdecydowałem się więc na LTE i przez pierwsze 2 lata cierpiałem. Powodem były problemy ze stabilnością i wydajnością połączenia. Gdzieś w międzyczasie operatorzy rozbudowywali swoją infrastrukturę sprawiając, że moja lokalizacja przestała być uzależniona od pojedynczego nadajnika BTS. Wtedy też sięgnąłem po dobry modem dostarczony przez operatora. Dzięki temu, kolejne 2 lata trwania umowy spędziłem jako posiadacz szybkiego Internetu o parametrach zbliżonych do granicznych dla infrastruktury 4G i to bez stosowania zewnętrznej anteny.

Deco X20-4G - pudełko

Przedmiot naszego testu to ciekawa alternatywa dla sprzętu, który wtedy wybrałem. Deco X20-4G (sprawdź cenę) jest urządzeniem pracującym w standardzie Wi-Fi 6 AX1800. Jego wyróżnikiem jest kompatybilność z zestawami mesh Deco od TP-Link. Oznacza to, że może pracować solo, lub być podstawą do budowy większej sieci. Muszę przyznać, że możliwość swobodnej rozbudowy, jest dokładnie tym, czego mi zabrakło jako użytkownikowi urządzenia operatorskiego. Korzystałem wprawdzie z transmiterów sieciowych, jednak jakość ich pracy była daleka od ideału.

Deco X20-4G – specyfikacja

Parametry oferowane przez Deco X20-4G wskazują, że mamy do czynienia z urządzeniem należącym do wysokiej półki rozwiązań sieciowych. Obecność standardu Wi-Fi 6 i dwupasmowego połączenia wspieranego przez technologię MU-MIMO to gwarant dobrych rezultatów przez kilka kolejnych lat. Osobiście cenię rozwiązania, które zabezpieczają moje potrzeby z wyprzedzeniem.

StandardWi-Fi 6 (IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz)
PrędkośćAX1800 (5 GHz: 1201 Mb/s, 2,4 GHz: 574 Mb/s )
Technologia2 pasma, 4 strumienie, MU-MIMO, OFDMA, Beamforming
ProcesorCzterordzeniowy (1,5 GHz)
Złącza3 x gigabit ethernet, zasilanie, 2 gniazda antenowe
BezpieczeństwoWPA, WPA2, WPA3 (Personal), firewall SPI, kontrola dostępu, pakiet HomeShield
Sieć dla gościTak
Obsługa protokołówIPv4, IPv6
Typy sieci WANDynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPTP, L2TP
DHCPRezerwacja, lista klientów, serwer
ZestawUrządzenie, przewód RJ45, zasilacz, instrukcja, 2 x adapter SMB-SMA

Deco X20-4G – zestaw i jakość wykonania

Urządzenie jest sprzedawane w estetycznym kartonie, typowym dla urządzeń z serii Deco. Jego wnętrze kryje jednostkę główną, biały zasilacz, biały przewód sieciowy oraz adaptery do anten.

Samo urządzenie jest wykonane z matowego tworzywa wysokiej jakości. Materiał wydaje się być odporny na uszkodzenia i żółknięcie. Minimalistyczne wzornictwo może się podobać, a co ważne będzie pasowało do praktycznie każdego wnętrza. Panel ze złączami ukryto z tyłu obudowy – znajdziemy tu wejście zasilacza, 3 gniazda RJ45 oraz ukryte po zaślepką dwa gniazda antenowe.

Deco X20-4G gniazda

Kilka istotnych elementów rozplanowano również na spodzie obudowy. To tutaj ulokowano gniazdo na kartę Nano SIM, naklejkę z danymi oraz przycisk RESET. Między wcięcia odpowiadające za wentylację wkomponowano pojedynczy sygnalizator LED.

Deco X20-4G – pierwsza instalacja

Zawsze twierdzę, że o klasie urządzenia sieciowego świadczy sposób jego instalacji. Nawet jako doświadczony użytkownik nie przepadam za procesem instalacji routera. Całe szczęście, przygotowanie Deco X20-4G do pracy odbywa się w zaledwie 4 krokach. Wystarczy zainstalować kartę SIM, podłączyć urządzenie do prądu, pobrać aplikację, a na koniec przejść konfigurację wymagającą dosłownie kilku kliknięć. Mój osobisty czas to 6 minut.

Aplikacja Deco - instalacja
Proces instalacji – ekran po ekranie

Kiedy uruchomimy już nasz router, możemy zdecydować czy chcemy do niego podłączyć opcjonalne elementy systemu mesh. Deco X20-4G można kupić w zestawie z dodatkowymi punktami dostępowymi, albo doposażyć go o akcesoryjny pakiet. Instalacja kolejnych elementów jest błyskawiczna – wystarczy, że będziemy je kolejno podłączać do prądu i wybierać z listy. Osobiście wybrałem 2-pak Deco X50 (sprawdź cenę), który pozwala na pokrycie siecią nawet 420 m2.

Deco X20-4G – aplikacja

Instalacja i późniejsza konfiguracja systemu odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji Deco. Program jest darmowy i dostępny na urządzenia z systemem iOS lub Android. Formuła pracy aplikacji sprawia, że zarządzanie domową siecią nie wymaga bezpośredniego połączenia z routerem Deco. Wystarczy połączenie z dowolną siecią Internetową.

Aplikacja Deco

Ekran główny programu zawiera podstawowe parametry sieci, obejmujące: usługodawcę, siłę sygnału, ilość wykorzystanych danych, aktualny transfer. Użytkownik może ponadto łatwo sprawdzić jakie urządzenia są podłączone do sieci. Jednym kliknięciem aktywuje również połączenie dla gości. Ponadto oprogramowanie pozwala na wyłączenie diody, ustawienie limitu zużycia danych, czy dokładną konfigurację sieci dla zaawansowanych.

Aplikacja Deco

Ciekawostką jest możliwość skonfigurowania Deco X20-4G jako klasycznego routera rozprowadzającego sieć przewodową. Tak skonfigurowane urządzenie, w razie awarii konwencjonalnej sieci, automatycznie przełączy się w tryb modemu SIM. Takie udogodnienie docenią użytkownicy potrzebujący absolutnie niezawodnego połączenia.

Deco X20-4G – testy i wyniki

Pojawia się pytanie: czy modem za 900 zł, potrafi więcej niż dobrej klasy smartfon? Aby to sprawdzić przeprowadziliśmy 2 testy, w których Deco X20-4G rywalizował z siecią stworzoną za pomocą smartfona Xiaomi Mi 11.

Pierwszy scenariusz zakładał pracę na urządzeniu mobilnym. Pomiary wykonane smartfonem w trybie łączności LTE przyniosły wyniki na poziomie 2,02 Mbps – 3,26 Mbps. Średnia z 3 pomiarów wyniosła 2,59 Mbps.

Istnieją 3 scenariusze, w których zakup tego routera to świetna inwestycja
Wyniki uzyskane na smartfonie

Następnie w tej samej lokalizacji umieściliśmy Deco X20-4G, który połączyliśmy ze wspomnianym smartfonem za pomocą Wi-Fi. Tutaj wynik wahały się między 22,02 Mbps, a 31,52 Mbps. Średnia z 3 pomiarów to 25,9 Mbps. Oznacza to, że smartfon pracujący za pośrednictwem routera Deco, a nie bezpośrednio, wymieniał dane równo 10 razy szybciej.

 Deco X20-4G LTE SpeedTest
Wyniki uzyskane na routerze

Test powtórzyliśmy korzystając z komputera stacjonarnego wyposażonego w kartę sieciową TP-Link Archer T4E. Desktop połączony ze smartfonem pracującym w trybie modemu bezprzewodowego, pobierał dane z prędkością 3,7 Mbps. Urządzenie połączone bezprzewodowo z routerem Deco X20-4G osiągnęło 26,9 Mbps. Ponownie wzrost jakości połączenia jest bardzo wysoki.

Na koniec zweryfikowaliśmy moc sygnału 5 Ghz za pomocą narzędzia WiFi Analyzer. Uzyskane wyniki prezentują się następująco:

  • 1 metr od Deco X20-4G: – 21 dBm
  • 4 metry od Deco X20-4G (1 ściana pomiędzy): – 37 dBm
  • 10 metrów od Deco X20-4G (2 ściany pomiędzy): – 46 dBm

Co oznaczają te rezultaty? Wskazują, że w mieszkaniu o powierzchni 50 m2, Deco X20-4G zapewni pełne pokrycie siecią bezprzewodową. Potencjalne różnice w prędkościach i ping’u będą nieodczuwalne we wszystkich pomieszczeniach. Użytkownicy pragnący stosować urządzenie na większej przestrzeni, mogą na jego podstawie zbudować efektywny system mesh, zapewniający podobne rezultaty nawet na kilkuset m2.

Deco X20-4G – moja opinia

Istnieją 3 scenariusze, w których zakup Deco X20-4G to doskonała inwestycja.

  1. Gdy musimy kupić router, ale planujemy zmianę sposobu uzyskiwania dostępu do internetu. Deco X20-4G sprawdzi się zarówno jako modem LTE, jak i punkt dostępowy sieci doprowadzonej przewodem. Nie trzeba więc kupować urządzenia „na chwilę”.
  2. Gdy w niedalekiej przyszłości planujemy zmienić wielkość mieszkania. Deco X20-4G doskonale sprawdzi się w przeciętnym 50-metrowym mieszkaniu, ale gdy zechcemy pokryć siecią kilkaset metrów to wystarczy, że dokupimy akcesoryjne punkty dostępowe.
  3. Gdy stały dostęp do sieci jest dla nas tak ważny, że jesteśmy gotowi równocześnie zabezpieczyć umowę na internet przewodowy i komórkowy. Jest to scenariusz, w którym Deco X20-4G, automatycznie zaczyna wykorzystywać dane komórkowe, kiedy sieć przewodowa ulegnie awarii.
Istnieją 3 scenariusze, w których zakup tego routera to świetna inwestycja

Deco X20-4G to dobrze zaprojektowane urządzenie. Inicjacja połączenia jest w tym wypadku doprowadzona do perfekcji. Sprzęt doskonale zbiera sieć komórkową, a następnie za pośrednictwem najnowszych zdobyczy technologicznych dawkuje ją do naszych urządzeń. Rezultaty są wyśmienite.