HP EliteBook 840 G5 w kilku zdaniach

Kilka dni z EliteBook 840 G5 napawa mnie optymizmem. Nie wiem o nim jeszcze wszystkiego, ale jestem bliski stwierdzenia, że to naprawdę udana konstrukcja. Nowość z komercyjnej oferty HP trafiła do mnie bez wielkich zapowiedzi. Nie nastawiałem się na premierę i nie zamierzałem przeprowadzać choćby jednego testu. Zapytałem jedynie przedstawiciela marki o wydajny laptop biznesowy ze średniej półki cenowej. Potrzebowałem go żeby przeprowadzić kilka symulacji do kolejnego numeru PC World. Wybór padł na EliteBooka 840 G5, a ja uznałem, że muszę o nim opowiedzieć.

EliteBook 800 to podstawowa seria laptopów biznesowych w ofercie HP. Model 840 jest natomiast środkową pozycją pozycją w rodzinie.  Posiada 14 calowy wyświetlacz dotykowy z panelem IPS i połyskliwą powierzchnią. Maksymalna rozdzielczość obrazu to w tym wypadku 1080p, natomiast jasność może osiągnąć poziom 700 cd/m2. Czytelność ekranu nie pozostawia wiele do życzenia, chociaż biorąc pod uwagę 72-procentowe pokrycie palety RGBs nie jest to konstrukcja skierowana do grafików. Sam panel został otoczony dość szeroką, czarną ramką, która jest największą bolączką konstrukcji. Biorąc pod uwagę niedawną premierę, duże przestrzenie wokół wyświetlacza to relikt dawnych koncepcji wzorniczych.

Laptop nie otrzymał dedykowanej karty graficznej. Generowaniem obrazu zajmuje się procesor graficzny Intel 620 zintegrowany z 8-wątkowym CPU Intel Core i7 8550U. Obsługa wymagających programów i wykonywanie zaawansowanych obliczeń to zadanie serii EliteBook 1040, ale model 840 również wypada na tym polu całkiem sensownie. Procesor testowanego wariantu został wsparty przez pojedynczy moduł pamięci RAM o pojemności 16 GB. Biznesowa specyfikacja w takim formacie ma jedno zadanie – zapewniać nieprzerwaną pracę mobilną, bez sytuacji w których wymagania jakiegokolwiek programu mogłyby zaskoczyć użytkownika. Założenie jest spełnione w pełnej rozciągłości – EliteBook 840 wystarcza do codziennych zadań, ale w razie nagłej konieczności może posłużyć jako narzędzie do drobnych renderingów video lub 3D. Przez ostatni tydzień miałem okazję przeprowadzić test wyłącznie z wykorzystaniem benchmarka Cinebench R15 odnotowując odpowiednio wyniki – 484 CB dla procesora i 43,94 FPS dla OpenGL.

Podobnie jak większość modeli biznesowych na rynku, seria 840 G5 obejmuje kilka konfiguracji urządzeń. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni wybrać wersję z szybkim dyskiem SSD M.2 NVMe z interfejsem PCIe. Maksymalna pojemność takiego nośnika to 512 GB. Komfort pracy zapewniany przez najszybsze rozwiązanie na rynku (nawet 3-krotnie szybszy niż SSD SATA) sprawia, że nie zauważamy żadnych obciążeń i przestojów w czasie pracy z plikami. Podczas moich prac pojawiła się konieczność wymiany dysku – oczywiście nie przez wzgląd na jakąś awarię, po prostu zmiana dysku z oprogramowaniem była szybszym rozwiązaniem niż zabawa z przeinstalowywaniem systemu. Dostęp do podzespołów nie stanowi problemu, pod warunkiem że podczas prac zabezpieczymy sobie śrubokręt oraz jakieś narzędzie do podważania zaczepów, które nie porysuje krawędzi obudowy. Oprócz slotu M.2 wnętrze komputera kryje wolne gniazdo na dodatkową pamięć RAM – producent standardowo montuje jedynie pojedyncze moduły.

Obudowa komputera została wykonana z matowego aluminium – całkowicie odpornego na drobne zabrudzenia i potencjalne zarysowania. Tydzień testów wytrzymałościowych w mojej torbie wypełnionej narzędziami i kluczami został zaliczony na 5+. Konstrukcja 840 G5 sprzyja koncepcji pracy mobilnej. Niezła specyfikacja została upchnięta w obudowie o grubości 17,9 mm przy wadze nie przekraczającej 1,5 kg.Według producenta zastosowany akumulator pozwala na maksymalnie 9 godzin pracy urządzenia. Podczas intensywnych testów wyniki uzyskiwane przez sprzęt oscylowały w granicach 5-6 godzin. Całe szczęście aluminiowa obudowa nie ma tendencji do nagrzewania się – pod warunkiem, że otwory wentylacyjne na dole obudowy mają zapewnioną swobodną cyrkulację powietrza.

Pomimo przynależności do podstawowej serii biznesowej, EliteBook 840 nie jest konstrukcją nudną. Fajnym wyróżnikiem modelu okazuje się system audio opracowany we współpracy z marką Bang & Olufsen. Jeszcze bardziej od oferowanego dźwięku spodobały mi się geometryczne otwory głośnikowe, precyzyjnie wycięte w aluminiowej powierzchni.

Myślę, że Elitebook 840 może być najbardziej uniwersalnym komputerem w całej serii. Pozostaje niewiele większy od 13,3 calowego 830, a komfort jego obsługi nie odbiega znacząco od tego zapewnianego przez 15,6 calowego 850. Niezła specyfikacja i należyta jakość wykonania sprawiają, że EliteBook G5 to narzędzie warte swojej ceny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *