HP DeskJet Ink Advantage 4535 – recenzja drukarki

O czym mowa?

Przez ostatnie trzy lata przetestowałem ponad 30 drukarek. Wydaje się, że to całkiem niezły wynik, wszak nie jest to temat szczególnie pociągający. Większość testów było przygotowanych na zlecenie magazyny PCFormat, jednak również na Think About pojawił się rodzynek pod postacią HP Deskjet 4515. Okazało się, że recenzja niepozornego urządzenia szybko stała się jedną z najchętniej czytanych w historii portalu.

HP_Deskjet_4535 (1)

Dzięki uprzejmości marki HP udało nam się przetestować inną drukarkę z tej samej rodziny. Deskjet 4535 to jeden z podstawowych modeli biurowych w ofercie HP. Ponownie skupimy się na teście typowo użytkowym. Oznacza to, że drukarkę zweryfikujemy dość subiektywnie – testy syntetyczne bez możliwości solidnego porównania byłyby niezbyt wartościowe. Zapraszam do zapoznania się z przygotowanym przez nas materiałem.

 

Wygląd i budowa

Drukarki HP są sprzedawane w dużych kartonach, zabezpieczonych od środka styropianem. Zawartość zestawu jest dość tradycyjna. Pakiet obejmuje plik instrukcji, dwa tusze, płytkę instalacyjną oraz kabel zasilający. Zabrakło jednak niezwykle przydatnego kabla USB typu B, odpowiedzialnego za przewodowe połączenie z komputerem. Wiele sklepów oferuje jednak kabel w ramach przydatnego gratisu.

HP_Deskjet_4535 (2)

Konstrukcyjnie Deskjet 4535 zdaje się być dojrzalszym rozwinięciem modelu 4515. Opływowa i spójna konstrukcja łączy się z dobrze wkomponowanym wyświetlaczem. Precyzyjnie spasowane materiały są należytej jakości. Wymiary 44,5 x 36,7 x 12,8 cm osiągnięto przy wadze 5,14 grama.

HP_Deskjet_4535 (3)

Pokrywa skanera wykonana została z tworzywa o kropkowanej fakturze. Całość mogłaby być nieco bardziej odporna na ślady zostawiane przez dłonie.

HP_Deskjet_4535 (4)

Unosząc panel skanera zobaczymy wnętrze drukarki, wraz ze slotami na tusze.

HP_Deskjet_4535 (9)

Dolna część urządzenia kryje kasetkę o pojemności 100 arkuszy. Dostęp do podajnika możemy uzyskać przez wyciągniecie całej kasetki, bądź delikatne odchylenie jej przednich drzwiczek.

HP_Deskjet_4535 (10)

Ciekawym rozwiązaniem jest tacka wyjściowa, która automatycznie wysuwa się po rozpoczęciu drukowania.

 

 

Instalacja i funkcje

Stosunkowo prosty proces pierwszej instalacji przedstawiliśmy na krótkim filmiku. Przypominamy jedynie, że Deskjet 4535 jest kompatybilna z tuszami HP 652.

Wyświetlacz jest bardzo czytelny i wzorowo reaguje na dotyk. Menu w języku polskim pozwala na wywołanie kilku podstawowych funkcji oraz zaawansowaną konfigurację drukarki. Opcje związane z kopiowaniem dokumentów nie wymagają nawet połączenia z komputerem. Jeśli drukarkę wykorzystujemy wyłącznie do xerowania, możemy obejść się bez kupowania kabla USB.

HP_Deskjet_4535 (15)

Korzystając z ekranu możemy więc kopiować dokumenty, zarządzać skanowaniem i drukowaniem, dostosowywać ustawienia czy zweryfikować pozostałą ilość tuszu. Wyświetlacz Deskjet 4535 oferuje jeszcze jedną bardzo fajną funkcję – tryb wydruku szablonów. Ciekawa opcja pozwala na wybranie jednego spośród kilku preinstalowanych szablonów, przeznaczonych do różnych zadań. Dostarczana przez HP baza obejmuje chociażby kalendarze, papier milimetrowy, a nawet plansze do gier w kropki czy sudoku.

 

 

Łączność bezprzewodowa

HP Deskjet 4535  jest drukarką wyposażoną w moduł łączności WiFi. Możliwości oferowane przez komunikację bezprzewodową są bardzo często niedoceniane przez użytkowników. Przede wszystkim moduł WiFi pozwala na połączenie drukarki z ruterem, czyniąc z niej element sieci. Wykorzystana w ten sposób drukarka, może być obsługiwana z każdego komputera włączonego do sieci, jednak bez konieczności stosowania kabla sieciowego.

HP_Deskjet_4535 (6)

Zdecydowanie ciekawszym wykorzystaniem łączności bezprzewodowej jest drukowanie za pośrednictwem urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów). Rozpoczęcie przygody z mobilnym drukowaniem wymaga pobrania dedykowanej aplikacji HP ePrint. Prosty program pozwala na przekazanie do wydruku dowolnych dokumentów, grafik, maili i witryn internetowych dostępnych z poziomu smartfona. Oferowana jest również synchronizacja z chmurami OneDrive, Dropbox i Facebook rozszerzająca liczbę zasobów dostępnych do druku z wykorzystaniem aplikacji.

HP_Screens

Kolejnym ciekawym trybem sieciowym, jest błyskawiczny wydruk wybranych maili. Wiadomości, które mają być wydrukowane, należy przesłać na unikalną skrzynkę mailową przypisaną drukarce. Wszystkie znajdujące się w niej wiadomości zostaną niezwłocznie wydrukowane po nawiązaniu łączności z siecią.

 

 

Drukowanie i skanowanie

Drukarki HP nigdy nie budziły we mnie szczególnego entuzjazmu. Jakość wydruku była zazwyczaj poprawna, jednak jakość pracy podajnika zazwyczaj pozostawiała wiele do życzenia. Model Deskjet 4535 jest więc dla mnie przełomowym odkryciem. Przede wszystkim druk odbywa się w trybie ciągłym. Oznacza to, że drukarka pobiera nowe kartki bez czekania, aż poprzednia w całości wysunie się na podajnik. Takie wspaniałe rozwiązanie spotykałem dotychczas jedynie u konkurencji.

HP_Deskjet_4535 (13)

Pozytywnie oceniam również precyzję pracy. Podajnik nie zacina się, nie ma problemu z pobieraniem kilku stron jednocześnie. Tutaj również dostrzegam znaczny postęp.

HP_Deskjet_4535 (12)

Jakość wydruków możemy ocenić wyłącznie subiektywnie. Efekt końcowy w druku tekstu jest bardzo zadowalający. Krawędzie liter są ostre, a ich wypełnienie intensywne. Drukowanie obrazków może zachwycić, pod warunkiem, że nie liczymy się z kosztem tuszu, który jest wykorzystywany wyjątkowo rozrzutnie.

HP_Deskjet_4535 (5)

Nieco słabiej wypada skaner. Podczas kopiowania w najwyższej rozdzielczości trzeba uzbroić się w cierpliwość. Skanowanie potrafi trwać nawet kilka minut dla rozdzielczości 1200 dpi

HP_Deskjet_4535 (8)

Domowe drukowanie zdjęć również nie skłania nas do wysunięcia jakichkolwiek zarzutów. Ogólnie w tym zakresie HP zawsze wypadało niezwykle solidnie. Pierwsze ze zdjęć to oryginalna fotografia, druga grafika przedstawia kopię wydrukowaną i zeskanowaną za pomocą HP4535. Obydwa przeskalowaliśmy do 2000 px.

skanowanie_hp_4535 (2) skanowanie_hp_4535 (1)

Największym problemem zdaje się być zachowanie kolorów. Wydrukowana fotografia była ciemniejsza od oryginału. Skanowanie odwróciło efekt nadając całości nieco ziarna.

 

 

 

Podsumowanie

HP Deskjet 4535 to drukarka, która pokazuje nam, że HP solidnie odrobiło lekcje. Zastosowane funkcje są nie tylko pomysłowe, ale również doskonale rozplanowane. Mobilne drukowanie jest prawdziwą przyjemnością, a praktycznie rozwiązane tacki zdecydowanie ułatwiają pracę. Nareszcie mogę pochwalić jakość pracy podajnika. Drukarka działa naprawdę sprawnie i precyzyjnie. Model ten sprawdzi się w drobnych zastosowaniach biznesowych oraz w domach, w których drukuje się stosunkowo często. Mogę z czystym sumieniem podkreślić, że HP Deskjet 4535 to najlepsza drukarka atramentowa, jaką miałem okazję użytkować. Łącząc wszystkie atuty z ceną na poziomie 300 złotych, otrzymujemy godne polecenia połączenie ceny i jakości.

Plusy: szybkość i precyzja pracy podajnika, dopracowane funkcje druku bezprzewodowego, preinstalowane szablony, dobra jakość wydruku i skanów, atrakcyjne wzornictwo, dobre materiały
Minusy: powolna praca skanera w trybie 1200 dpi, trochę zbyt ciemne wydruki zdjęć

Drukarka HP Deskjet 4535 została przez nas wyróżniona w kategorii:

rozwiązanie_15_2

poleca_15_2

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.