HoloLens – Microsoft wprowadza świat w erę hologramów

Microsoft to przedsiębiorstwo, które w dość znaczny sposób zrewolucjonizowało technologię, bo w gruncie rzeczy, od komputerów rewolucja się zaczęła. Choć wiele osób mogłoby sprzeczać się z tym zdaniem, niezaprzeczalny pozostaje fakt, iż większość komputerów na całym świecie, czy to w administracji publicznej, czy w prywatnych firmach czy wreszcie w domach indywidualnych użytkowników, posiadają oprogramowanie od Billa Gatesa. Teraz projektanci amerykańskiego giganta zapowiadają, że prowadzą prace nad projektem, który wprowadzi świat w erę hologramów. Czy po raz kolejny dokona się rewolucja?

Hololens

Wirtualna rzeczywistość to temat topowy ostatnich kilkunastu miesięcy. Coraz więcej inżynierów chce rozwijać projekty związane z nią . Najbardziej przystępnym gadżetem okazały się okulary Oculus Rift. Wiele oczekiwano także po Google Glass. W międzyczasie powstało wiele urządzeń, które mają „wspomagać” wirtualną rzeczywistość. Część z nich opisywaliśmy na łamach Think-About. Wymienić można chociażby bieżnię OMNIDECK 6, Go Show czy niezwykły projekt Beyond, czyli kamery przekazujące obraz w VR. Temat związany z wirtualna rzeczywistością ma także polskie epizody. Szerokim echem w polskich mediach odbił się koncept tanich, polskich gogli. Wspomniany wcześniej Oculus natomiast, był wykorzystany podczas jednego z projektów na finałach krajowych Imagine Cupe 2014 w Warszawie. Wirtualną rzeczywistością interesuje się cały świat – teraz do gry wchodzi także Microsoft.

[iframe width=”600″ height=”338″ src=”https://www.youtube.com/embed/aThCr0PsyuA?rel=0″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe]

Mowa o HoloLens czyli okularach tworzących realistyczne hologramy w czasie rzeczywistym, które już teraz, autorzy projektu określają mianem rewolucyjnych. Gadżet ma łączyć rzeczywistość rzeczywistą razem z tą wirtualną, wszystko to w najwyższej jakości.

Hololens

Wyświetlane hologramy mają wyglądać jak prawdziwe obiekty, po raz pierwszy wyświetlane hologramy mają mieć praktyczny wpływ na życie zwykłych ludzi. Sam HoloLens zaś narzędziem, które pozwoli na m.in. nowy sposób wyrażania swojej kreatywności, sposobem na szybsze uczenie się oraz gadżetem dającym możliwości wizualizacji swoich pomysłów i dzielenia się nimi. Limitem jego ograniczeń może być tylko wyobraźnia jego użytkowników.

Hololens

Gadżet ma dawać możliwość interakcji z wyświetlanymi trójwymiarowymi hologramami. Zwiększa to w sposób znaczy spektrum jego możliwości. Łatwo wyobrazić sobie różnego rodzaju filmy instruktażowe, wyświetlane przed oczami, które można w dowolny sposób zatrzymywać i przewijać poprzez wyciągnięcie ręki. Inną potencjalną możliwością jest czytanie wirtualnych książek. Wyświetlane gadżety mogą być przejrzyste, co sprawi, że nie traci się z pola widzenia pewnej części rzeczywistego świata.

Hololens

HoloLens ma wprowadzić świat także w nowe oblicze rozrywki. Od teraz pokój może stać się graficznym płótnem dla holograficznych projektów i gier. Dodatkowo gadżet ma potrafić odczytywać ruchy i głos co pozwoli na jeszcze bardziej naturalną komunikację między człowiekiem, a maszyną.

Hololens

Możliwość projektowania hologramów pozwoli na łatwe tworzenie własnych projektów i dzieleni się nimi z innymi ludźmi. Rządni świata będą mogli poznać miejsca, w których nigdy nie byli. Może to tworzyć pewne niebezpieczeństwa, bo doświadczanie świata tylko i wyłącznie z perspektywy swojego pokoju, jest jak śledzenie palcem po mapie. Z drugiej jednak strony naukowcom daje to możliwość badania obszarów, niezbadanych dotąd planet poprzez chociażby analizę hologramów powierzchni.

HOlolens

Projektanci z Microsoft zapewniają, że hologramy są kolejnym etapem ewolucji komputerów. Gadżet ma być kompatybilny z systemem Windows 10, a w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej okularów do wirtualnej rzeczywistości działa jako samodzielne urządzenie (Oculus należy podpiąć do komputera). Czy taka będzie przyszłość? Być może pokaże to od kilkunastu do kilkudziesięciu najbliższych miesięcy.

hololens