Leonardo Fibonacci to włoski matematyk żyjący w XIII wieku. Od jego imienia została nazwana sekwencja cyfr, w której kolejna jest sumą dwóch poprzednich. Autorzy zegara Fibonacci Clock wykorzystali do prezentacji godziny 5 pierwszych cyfr sekwencji czyli 1, 1, 2, 3 i 5.

Wykonany z drewna zegar otrzymał podświetlany panel przedni. Podzielony on został na prostokąty, przypisane wielkością do kolejnych cyfr sekwencji. Kolor czerwony został przyporządkowany w zegarze godzinom, natomiast zielony minutom. Niebieskie podświetlenie to natomiast jednocześnie oznaczenie godzin i minut.

Fibonacci Clock (2)

Aby odczytać godzinę z Fibonacci Clock, wystarczy zsumować ze sobą liczby przyporządkowane do prostokątów z uwzględnieniem podziału na godziny i minuty. W przypadku minut, otrzymaną sumę należy pomnożyć razy 5.

Fibonacci Clock (1)

Ciekawa stylistyka sprawia, że zegar może być wykorzystywany również w roli lampki. Urządzenie zostało oparte o płytę Arduino, natomiast jego autorzy pozostawili otwarte środowisko, pozwalając na autorskie modyfikacje zegara.

Fibonacci Clock (1)

Aby otrzymać Fibonacci Clock, należy wesprzeć jego kampanię na portalu kickstarter.com, kwotą co najmniej 115 dolarów kanadyjskich. Osoby chcące samodzielnie złożyć zegar z dostarczonych elementów, zapłacą o 15 dolarów mniej. Dostępne są również tańsze (już od 15 dolarów) zestawy dla osób posiadających zdolności w zakresie elektroniki. Projekt przypadł do gustu użytkownikom kiskstartera, uzyskując kwotę finansowania, wielokrotnie przekraczającą zakładane potrzeby.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *