EVOL – modularne rozszerzenia do iPhone

Mijają dwa lata od kiedy po raz pierwszy zaprezentowaliśmy wam koncepcję smartfona modularnego PhoneBloks. Rok później pomysł zainspirował Google, które zainwestowało w projekt ukrywając go pod kryptonimem Project Ara. Nie trzeba było długo czekać aby rozwiązanie podchwycili również inni. Dzięki crowdfundingowi wydaje się że pomysł na modularny telefon wyewoluował i zaczął zmierzać w innym kierunku. Bowiem co zrobić jeśli naprawdę lubimy produkty naszego Galaxy lub iPhona, jednak podoba nam się idea modularnego smartfona? Uniwersalnym rozwiązaniem jest opisywany przez nas wczoraj Nexpaq, czyli obudowa z modułami rozszerzającymi możliwości smartfona. Dzisiaj prezentujemy EVOL, czyli jej odpowiednik, jednakże skierowany wyłącznie do użytkowników urządzeń Apple.

evol (2)

 

Możliwościami niezwykłego systemu będą mogli cieszyć się posiadacze iPhone 6 oraz iPhone 6+. Twórcy projektu są entuzjastami wzornictwa Apple, jednakże sprzeciwiają się doborowi komponentów odbiegających od rewolucyjnych rozwiązań największych konkurentów.

evol (1)

EVOL przypomina nieco sylikonowe etui z czterema wyciętymi otworami. Aby zachować niewielkie rozmiary i atrakcyjny wygląd, nakładka wraz z modułami będzie miała maksymalnie 1,8mm.

evol (3)

Pierwszym rozwiązaniem, które wprowadza system jest magnetyczne złącze ładowarki. Ułatwia ono wpinanie i wypinanie kabla, oraz doskonale sprawdza się w przypadku dedykowanej do zestawu stacji dokującej.

evol (2)

Główną motywacją Twórców było zwiększenie możliwości fotograficznych iPhone. Większość proponowanych modułów skupia się więc na robieniu zdjęć. Przykładowo możliwe jest zamocowanie adaptera, pozwalającego nałożyć na aparat jednego z kilku artystycznych obiektywów. Dostępny jest również moduł dodatkowej pamięci oraz moduł lampy błyskowej. Kolejnym pomysłem jest metalowy uchwyt, ułatwiający stabilne trzymanie smartfona podczas wykonywania zdjęć. Ponadto oferowana ma być dodatkowa bateria, jednak brakuje informacji dotyczącej jej pojemności.

evol (1)

Bardzo rozbudowany pomysł nie poparty szczegółowymi danymi nie zyskał dużego zaufania użytkowników, uzyskując w pierwszych dniach kampanii, jedynie 20 wpłat na łączną kwotę 4,6 tys dolarów. Autorzy planują zebrać 50 tysięcy dolarów, mają na ten cel wciąż ponad 40 dni. Aby nabyć prawo do otrzymania EVOL w przypadku powodzenia kampanii crowdfundingowej na portalu kickstarter.com, należy wesprzeć jego projekt kwotą co najmniej 59 dolarów. Za tą kwotę użytkownicy otrzymują nakładkę EVOL ze złączem magnetycznym i modułem do podtrzymywania smartfona podczas robienia zdjęć. Pełen zestaw został wyceniony na 359 dolarów.

evol

PS. Autorzy kampanii nie popisali się jakością fotek jak na entuzjastów fotografii…