Ekspres przelewowy - kiedy wolisz dzbanek kawy od wymyślnej pianki

Ekspres przelewowy – kiedy wolisz dzbanek kawy od wymyślnej pianki

Jeżeli szukasz właśnie przelewowego ekspresu do kawy, to w tym miejscu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Przelewowy ekspres do kawy to urządzenie, które w krótkim czasie pozwala przygotować większą ilość kawy. To świetne rozwiązanie dla fanów kawowego napoju, którzy piją po kilka kubków małej czarnej w ciągu dnia. Bardzo dobrze sprawdzi się również w większym gronie rodzinnym, albo podczas spotkań w gronie znajomych.

To co odróżnia ekspres przelewowy od innych urządzeń do przygotowywania kawowego napoju, to sposób zaparzania kawy. Gorąca woda spływa w dół (grawitacyjnie) i przelewa się do podstawionego naczynia. Nie wytwarza ciśnienia, więc nie napijemy się maleńkiego espresso z cremą. Za to możemy się delektować większą ilością kawy przygotowanej jednorazowo. Ale każdy ma swój gust i swoje przyzwyczajenie związane z codziennym piciem małej czarnej, a najważniejsze jest to, aby napić się jej z największą przyjemnością.

Sposób działania ekspresu przelewowego

Niezależnie jakiej marki wybierzemy sprzęt, wszystkie działają w bardzo podobny sposób. Konstrukcja ekspresu przelewowego jest bardzo prosta. Składa się z elementu grzewczego, w którym woda podgrzewana jest do temperatury 92°C do 96°C. Następnie pod wpływem ciśnienia przelewana jest do filtra, w którym umieszczona jest kawa. Tam następuje proces parzenia – woda pod wpływem grawitacji spływa w dół przez filtr wprost do podstawionego dzbanka, zabierając ze sobą to co najcenniejsze w kawie.

Do przygotowania kawy najlepiej używać łyżeczki, zwykle dołączonej do ekspresu. Mieści się w niej porcja około 6-7 g kawy, odpowiednia do zaparzenia filiżanki kawy (około 100 ml). Czas długości parzenia zależy od ilości przygotowanych porcji i trwa zazwyczaj od 4 do 10 minut.

Filtry do ekspresu

Filtrów używamy przede wszystkim po to, by oddzielić fusy od napoju i otrzymać klarowny napój. Zbyt długi kontakt fusów z naparem wpływa bezpośrednio na smak kawy, może nadmiernie podkreślić się jej kwaskowatość lub goryczkę, albo nasilić moc.

W ekspresach przelewowych używamy zwykle filtrów jednorazowych (papierowych) lub wielokrotnego użytku. Filtry papierowe mogą mieć kształt stożka lub mogą być płasko ścięte od spodu. Należy zwrócić uwagę jakich filtrów wymaga nasz ekspres. Powinny cechować się: wytrzymałością na rozdarcie, temperaturę oraz wydajnością – odpowiednią gęstością materiału, umożliwiającą swobodny przepływ wody. Filtry papierowe, jednokrotnego użytku, po prostu wyrzucamy. Na rynku są też filtry wysokiej klasy, ekologiczne, wykonane w sposób bezpieczny dla nas, które są produkowane bez użycia wybielaczy i chloru. Są one w 100% biodegradowalne.

Filtry wielorazowego użytku mogą być metalowe lub plastikowe. Jest to rodzaj bardzo cieniutkiej siateczki, która nie pochłania zapachów. Filtry te łatwo utrzymać w czystości, wystarczy wyrzucić fusy, a filtr opłukać pod bieżącą wodą. Co kilka dni można do mycia użyć miękkiej szczoteczki. Stosowanie ich zastępuje konieczność używania filtrów papierowych, dzięki czemu nie generujemy kolejnych śmieci. Co w sumie jest działaniem ekologicznym i oszczędnościowym dla naszego portfela.

Woda

Woda stanowi aż 98% zawartości napoju kawowego w filiżance. To, jakiej wody użyjemy ma kluczowe znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na smak kawy. Należy więc zwrócić uwagę, jaka woda płynie w naszym kranie. Aby się tego dowiedzieć, najlepiej jest użyć paska testowego, który zwykle jest dołączony do urządzenia. Jeżeli dysponujemy wodą twardą i bardzo twardą, to znaczy o dużej zawartości składników mineralnych, to najlepiej wówczas używać przefiltrowanej wody. Zadaniem filtrów jest zmiękczenie wody oraz zmniejszenie ryzyka odkładania się osadu kamiennego w wodzie. Z tego samego powodu lepiej też nie używać wody źródlanej, ani zmineralizowanej z butelki.

Najlepiej, aby przefiltrowana woda była średniej twardości – 7,0 do 7,4 pH. To w niej jest najlepszy stosunek jonów magnezu, wapnia oraz sodu, które wspomagają proces ekstrakcji, czyli wydobywania całego dobra z ziaren, które przenika do wody, a potem cieszy nasze podniebienie.

Młynek do kawy

Niezwykłą zaletą niektórych ekspresów przelewowych jest to, posiadają wbudowany młynek do kawy. Dzięki temu, że ziarna są świeżo zmielone otrzymujemy maksimum dobra, czyli jakości, smaku i aromatu. Ponadto możemy w młynku regulować stopień zmielenia ziaren, co przekłada się na moc naparu. Mieląc kawę staramy się, aby otrzymać strukturę piasku. Raczej nie mielimy do postaci pyłu, ponieważ taka kawa osiada na dnie filtra, zapychając go i utrudnia dalsze filtrowanie naparu.

Jest też całkiem spora grupa ekspresów, które nie są wyposażone w młynek, a nam pozostaje używać kawy mielonej. Mielona kawa jeżeli jest prawidłowo przechowywana długo nie traci swoich właściwości. Należy jednak pamiętać, że nie lubi nadmiaru ciepła, zimna i wilgoci. Powinna być odkładana do szczelnie zamkniętego pojemnika, ponieważ może „zwietrzeć”, a jej smak stanie się bardziej płaski.

Najczęściej w ekspresie spotykamy młynek stalowy lub ceramiczny. Młynek stalowy jest odporny na uszkodzenia i będzie służył przez długie lata. Niestety, w czasie przygotowywania dużej ilości kaw w krótkim czasie nagrzewa się, co może wpłynąć na smak kawy. Młynek ceramiczny nie nagrzewa się, jest jednak bardziej podatny na uszkodzenia. Podczas mielenia ziarna są najpierw miażdżone, a następnie mielone, w związku z czym może powstawać więcej pyłu z kawy, który może zapychać filtr utrudniając swobodny przepływ ekstraktu.

Młynki te mogą być udarowe i żarnowe. Udarowy młynek wyposażony jest w ostre noże, mieli poprzez przecinanie ziaren. W zależności jak długo mielimy uzyskamy kawę o grubszej strukturze lub bardzo zmieloną. Żarnowy młynek posiada dwie wyposażone w ząbki powierzchnie, między którymi kawa jest ścierana. Nawet długotrwałe mielenie nie wpływa negatywnie na smak ani zapach. Młynek żarnowy ceramiczny pracuje cicho, lecz może ulec awarii, na przykład na skutek zanieczyszczenia kawy kawałeczkiem drewna. Natomiast młynek żarnowy stalowy jest bardziej wytrzymały, lecz głośno pracuje, niemniej jednak to te młynki są najlepsze.

Młynek do kawy Nivona Cafe Grano 130

Cena: 319,00 zł Przejdź do sklepu

Zalety ekspresów przelewowych

Wady ekspresu

Dzbanek

Dzbanki do ekspresów przelewowych wykonane są zwykle z wysokiej jakości szkła. Plastikowa rączka naczynia nie nagrzewa się i pozwala bezpiecznie z niego korzystać. Szklany dziubek ułatwia nalewanie kawy do kubka. Szkło ma to do siebie, że niestety może się rozbić. Istnieje wówczas możliwość kupna dzbanka dedykowanego specjalnie dla danej marki lub kupna dzbanka uniwersalnego.

Pojemnik na wodę oraz dzbanek na kawę powinny być wyposażone są w skalę, co ma ułatwiać dozowanie wody, aby uzyskać pożądaną porcję naparu. Należy jednak sprawdzić, czy pojemność naszego kubka pokrywa się z porcją kawy w dzbanku. Może okazać się, że dysponujemy większym i aby mieć pełen aromatycznej kawy potrzebujemy na przykład dwóch porcji.

Ekspresy przelewowe wyposażone są albo w płytę grzejną na której stawiamy szklane naczynie, albo w termos. Jeżeli decydujemy się na zakup urządzenia ze szklanym dzbankiem, to będzie on wyposażony w płytkę grzewczą. Jej zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury kawy w naczyniu. Niestety, takie długotrwałe, wielogodzinne podgrzewanie może wpłynąć na smak napoju i sprawić, że stanie się gorzka w smaku.

Możemy wybrać również ekspres z dzbankiem termicznym, zwanym także termosem lub karafką termiczną. Naczynia te wykonane są z kilku warstw, dzięki czemu dobrze podtrzymują temperaturę napoju nawet przez kilka godzin. Ścianki zewnętrzne wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej. Wygodne i praktyczne jest to, że można je łatwo i bezpiecznie przenosić w inne miejsce, na przykład na taras.

Kawa

Kawy dedykowane do ekspresów przelewowych to te, które są jasno i średnio palone. Oczywiście ile smakoszy tyle podniebień. Najważniejsze przecież jest to, by napój w naszym kubku był idealny dla naszych kubków smakowych. Jednak kawy ciemno palone dedykowane są raczej do ekspresów ciśnieniowych. Kawy jasno palone dają posmak orzechów, słodyczy oraz uwydatniają owocowy posmak. Średnio palone na pierwszy plan wysuwają klasyczny smak kawy z nutami owoców orzeźwiających (np. czarnej porzeczki), ale także naturalną słodycz przełamaną nutą karmelu.

Jeśli przygotowujemy większą porcję kawy, warto zwrócić uwagę, by nie była bardzo mocno zmielona, bo ta w takcie procesu parzenia osiada na dnie filtra utrudniając napływającej wodzie przesączenie się. Rada: przygotowując jednorazowo pełen dzbanek napoju, kawa powinna być zmielona do struktury piasku (nie pyłu). Wówczas woda będzie swobodnie przepływać, a proces parzenia będzie przebiegał prawidłowo.

Herbata

Ekspresy, jak sama nazwa sugeruje służą do zaparzania kawy. Ale co stoi na przeszkodzie, by do filtra nasypać kilka łyżeczek liści herbaty? Proces parzenia przebiega dokładnie tak samo, a my już po chwili możemy się cieszyć pełnym dzbankiem aromatycznej czarnej herbaty, kompozycją ulubionej herbaty owocowej lub ziół. Otrzymujemy klarowny i aromatyczny napój, który jest alternatywą dla małej czarnej.

Czyszczenie

Należy dbać o czystość ekspresu, co jest oczywistą sprawą. Dzięki temu będziemy się cieszyć długo działającym sprzętem, a zaparzana kawa będzie posiadała uwodzicielski smak i aromat. Czynności te nie zabiorą dużo czasu. Wystarczy oczyścić filtr wielorazowego użytku lub wyrzucić jednorazowy, najlepiej od razu po zaparzeniu naparu. Zapobiegamy w ten sposób rozwojowi pleśni. Pojemnik na wodę należy przemyć i opłukać pod bieżącą wodą co kilka dni, natomiast dzbanek po kawie myjemy po każdorazowym przygotowaniu napoju. Urządzenie nie powinno stać w nasłonecznionym miejscu przez wiele godzin. Światło słoneczne może spowodować rozrost glonów w pojemniku na wodę, co oczywiście można usunąć, ale po co dodawać sobie niepotrzebnej pracy?

Umiejscowienie

Należy zastanowić się, gdzie najlepiej będzie postawić ekspres. Oczywiście, myślimy o kuchni, ale gdzie w kuchni? Powinien stać w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będziemy go trącać, zwłaszcza jeśli wybieramy model ze szklanym dzbankiem. Dobrze, aby stał z dala od zlewu, by uniknąć zachlapania czy zalania, w końcu to sprzęt elektroniczny. Lepiej unikać także okolicy kuchenki, by nie ryzykować zabrudzenia na przykład pryskającym tłuszczem, który potem trudno usunąć ze wszystkich zakamarków.

Jeżeli jednak jesteśmy posiadaczami aneksu kuchennego połączonego z salonem, można zastanowić się nad designerskim wyglądem urządzenia. Dzięki temu ekspres lepiej wkomponuje się w otoczenie i będzie stanowił piękną ozdobę na przykład wyspy kuchennej stając się elementem wystroju wnętrza.

Jeżeli zainteresował Cię temat ekspresów przelewowych i poszukujesz takiego urządzenia z młynkiem mieszcząc się w budżecie 700 zł, zapraszamy do lektury artykułu: Jaki przelewowy ekspres do kawy z młynkiem? Najlepsze modele do 700 zł.

Ekspres przelewowy DeLonghi ICM 16710

Ekspres marki De Longhi jest prosty w obsłudze, a parzona w nim kawa nie powinna tracić na aromacie. Istnieje bowiem możliwość wyboru funkcji Aroma, dzięki której kawa jest powoli parzona i zyskuje na pełniejszym bukiecie smaku. Napar przesącza się do termicznego dzbanka, który dłużej utrzymuje temperaturę. Urządzenie wyposażone jest w system anti-drip – zapobiegający kapaniu, więc łatwiej jest je utrzymać w czystości.

Specyfikacja techniczna

Cena: 399,99 zł Cena: 379,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Sencor SCE 7000BK

Sencor SCE 7000BK wyposażony jest w funkcję programowanie czasu start – można ustawić dowolnie wybraną godzinę i ekspres przygotuje nam na ten czas żądaną porcję kawy. Ma wbudowany młynek żarnowy z możliwością regulacji stopnia zmielenia ziaren, dzięki czemu uzyskasz doskonały smak i aromat kawy. Urządzenie jest energooszczędne, po zakończonej pracy wyłączy się samoczynnie.

Specyfikacja techniczna

Cena: 649,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres przelewowy z młynkiem KRUPS GRIND AND BREW KM8328

Urządzenie to wyposażone jest w funkcję programowania czasu start (24 h), możemy więc ustawić dowolną godzinę przygotowania napoju. Ekspres ma wbudowany młynek żarnowo stożkowy. Istnieje możliwość trzystopniowej regulacji stopnia zmielenia ziaren. Ekspres marki Krups posiada czytelny panel z wyświetlaczem LED. Wśród ustawień możemy wybrać funkcję moc kawy, temperatury oraz ilość kawy.

Specyfikacja techniczna

Cena: 749,00 zł Cena: 699,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres przelewowy Sage SDC450BSS4EEU1 Precision Brewer Thermal

Ekspres marki Sage został wyposażony w wiele przydatnych funkcji, dzięki którym możemy dostosować proces parzenia kawy do swoich własnych preferencji. Regulacja czasu preinfuzji to możliwość parzenia kawy przez podawanie małych ilości wody, dzięki czemu kawa otwiera cały swój bukiet. System kontroli temperatury PID to precyzyjne automatyczne sterowanie temperaturą, tak by proces parzenia kawy przebiegał w idealnych warunkach. Funkcja Anti Drip automatycznie zatrzymuje skraplanie kolejnych kropel naparu. Dzbanek, do którego przesącza się kawa jest termosem, więc można długo się cieszyć pełnią smaku kawy.

Specyfikacja techniczna

Cena: 1499,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Moccamaster Cup-One Coffee Brewer Cream

Ekspresy marki Moccamaster często są testowane jako jedne z najlepszych urządzeń na świecie. Jest to sprzęt wykonany solidnie, a świadczy o tym aż pięcioletnia gwarancja. Wykonany jest ze stali nierdzewnej. Kawa, w tym przelewowym ekspresie, parzona jest bezpośrednio do kubka, o pojemności 300 ml. Woda podawana jest na zmielone ziarna w sposób impulsowy, dzięki czemu jej kontakt z zaparzaną kawą jest możliwie najkrótszy. Równocześnie woda przelewając się zabiera ze sobą wszystko co najcenniejsze, więc możesz cieszyć się pełnią smaku i aromatu.

Specyfikacja techniczna

Cena: 999,00 zł Przejdź do sklepu

Exit mobile version