Ekspres kapsułkowy czy automatyczny – po jakim czasie zwróci się zakup droższego urządzenia?

Chcesz nareszcie pić dobrą kawę? Sprawdź, co bardziej opłaca się kupić – ekspres kapsułkowy czy automatyczny? Przeanalizowałam to za ciebie.

Co się bardziej opłaca – ekspres kapsułkowy czy automatyczny? Odpowiedź może nie być tak oczywista, jak sądzisz. Postanowiłam policzyć, co wychodzi taniej, a jaka kawa jest mniej oszczędna. Na tapet wzięłam znane kapsułki oraz jeden z najpopularniejszych modeli automatycznych ekspresów ciśnieniowych (jeden ze znanych dystrybutorów określił go wręcz jako bestseller).

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy może być trudnym zadaniem, ponieważ na rynku istnieje wiele różnych opcji. Istnieją jednak 2 popularne rodzaje ekspresów, które budzą szczególnie duże zainteresowanie. Oczywiście, są to ekspresy na kapsułki i ekspresy automatyczne. Każdy z tych typów ma swoje zalety i wady, ale który z nich bardziej się opłaca? Przyjrzyjmy się im bliżej.

kawa

Ekspres kapsułkowy czy automatyczny – co się bardziej opłaca?

Zacznijmy od różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami ekspresów. Po pierwsze, ekspresy na kapsułki swoją popularność zawdzięczają prostocie obsługi, a także niskiej kwocie inwestycji startowej. Dzięki kapsułkom możemy łatwo i szybko przygotować filiżankę kawy. Wystarczy bowiem włożyć kapsułkę do ekspresu, nacisnąć przycisk i w kilka chwil mamy gotowy napój. Dodatkowo, producenci oferują szeroki wybór różnych wariantów kapsułek. Na plus na pewno warto też zaliczyć gabaryty urządzenia – ekspresy na kapsułki zwykle są malutkie. Na minus natomiast należy zapisać późniejszy koszt kapsułek oraz ich nieekologiczność.

W przypadku ekspresów automatycznych przeważnie trudno mówić o niewielkim rozmiarze – z reguły są zdecydowanie większe niż ich kapsułkowe odpowiedniki (choć nie zawsze – zerknij na te małe ekspresy do kawy). Co więcej, pozwalają na większą kontrolę nad samym procesem przygotowywania kawy. Możemy dostosować moc i ilość kawy czy grubość mielenia ziaren. Dodatkowo, zyskujemy możliwość stosowania praktycznie dowolnych gatunków, podczas gdy kapsułki ograniczają nas do wybranego producenta (oczywiście, mowa tu o kapsułkach jednorazowych, bowiem te wielokrotnego użytku można już napełniać w zasadzie dowolnym typem kawy). Na minus na pewno cena wyjściowa urządzenia, znacznie wyższa niż maszyny obsługujące kapsułki.

ekspres kapsułkowy czy automatyczny

Ekspres kapsułkowy – ile kosztuje jedna kawa?

Postanowiłam policzyć, ile kosztuje jedna kawa z ekspresu kapsułkowego. W tym celu zapoznałam się z ofertą jednego z najpopularniejszych producentów takiego produktu. Dla przykładu, wzięłam na tapet kapsułki marki Tchibo, przy czym założyłam jednocześnie, że kupiłabym największe opakowanie, które jednocześnie najbardziej się opłaca. Caffè Crema Rich Aroma, którą zapewne bym wybrała, kosztuje dziś 174,99 zł za 120 kapsułek. Prosty rachunek wskazuje więc, że jedna kapsułka to w zaokrągleniu koszt 1,46 zł.

Do tego potrzebuję jednak oczywiście ekspresu do kawy. Aby porównanie było jak najbardziej wymierne i sprawiedliwe, na potrzeby wyliczeń wybrałam ekspres potrafiący przygotować zarówno kawy czarne, jak i mleczne – Cafissimo milk, który kosztuje 899 zł.

Ekspres automatyczny – ile kosztuje jedna kawa?

Policzyłam, ile kosztuje jedna kawa z kapsułki. A jak koszt ten wygląda w przypadku ekspresu automatycznego? Zacznijmy od kosztu samego urządzenia – wybrałam niekoniecznie najtańszy, ale bardzo popularny ekspres spieniający mleko. Jest to model Siemens TE651319RW EQ.6 plus s.100, który dziś w jednym z elektromarketów kosztuje 2589 zł. Różnica w cenie w porównaniu do maszyny na kapsułki: 1690 zł.

Kawa z takiego ekspresu będzie oczywiście tańsza, niż napój z kapsułki. Na potrzeby tych wyliczeń przyjęłam, że używałabym ziarnistej Caffè Crema Intense, której 1 kg kosztuje dziś 89,99 zł. Do przygotowania jednego espresso zużywa się ok. 7 gramów kawy. A zatem z 1 kilograma kawy przygotowałabym zapewne ok. 143 napoje. Ile daje nam to na jedno espresso? Kalkulator podpowiada mi, że ok. 63 gr. A zatem nawet 2 kawy z ekspresu automatycznego nie będą kosztować tyle, co jedna kapsułka.

czarna kawa

Ekspres automatyczny – po jakim czasie zwróci się zakup?

A zatem – ekspres kapsułkowy czy automatyczny? Zwykle piję 3 kawy dziennie. Na kawy z ekspresu kapsułkowego wydawałabym więc codziennie 4,38 zł, a z ekspresu automatycznego – 1,89 zł. Różnica wynosi więc 2,49 zł. Musiałabym zatem korzystać z ekspresu automatycznego przez 679 dni, żeby zniwelować różnice cenowe. To nieco ponad 22 miesiące, czyli niecałe 2 lata. Z wyjątkiem przypadków losowych, w których dane urządzenie wymaga naprawy (choć przez pierwsze 2 lata i tak możemy tu liczyć na wsparcie producenta), z pewnością będziemy się nim cieszyć o wiele dłużej. Jeśli więc zastanawiasz się, czy wybrać ekspres kapsułkowy, czy automatyczny – chyba rozwiałam nieco twoje wątpliwości.