Czy hulajnoga elektryczna to rozwiązanie dla Ciebie? Ranking 2023

Szukasz alternatywy dla transportu publicznego, a jednocześnie chcesz zaoszczędzić na paliwie? Hulajnoga elektryczna może brzmieć jak idealne rozwiązanie nawet jesienią. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć oraz jaki model warto kupić w 2023 roku.

Hulajnoga elektryczna przeżywa renesans

Ostatnia dekada to prawdziwy raj dla fanów nowoczesnych rozwiązań i gadżetów. Wbrew mitom, wiele urządzeń to wyłącznie innowacja, aniżeli zupełna nowość na rynku. Dotyczy to m.in. Smart Home, rowerów elektrycznych, a nawet tytułowych hulajnóg wspomaganych silnikiem. Inspiracją był najpewniej welocyped z 1813 roku, za którego projektem stoi Karl Friedrich von Drais. Na maszynie biegowej nie poprzestano, a Walter Lines przedstawił swoją zabawkową koncepcję hulajnogi już w 1897 roku. Zaledwie dwie dekady później, światło dzienne ujrzał Autoped produkcji Long Island City’s The Autoped Company. Warto wspomnieć, że autor pracował nad konstrukcją silnika dla lotnictwa, tak więc historia brzmi nieco podobnie, jak w przypadku wynalezienia drona. Niemniej, na dwukołowy projekt który zyskał rzeczywiste uznanie należało zaczekać do 1953 roku. Mowa tu o spalinowych skuterach Vespa, które choć odbiegały od hulajnóg elektrycznych, są istotnym punktem w ich ewolucji. Co ciekawe, do zakupu przekonującym okazał się plakat z Audrey Hepburn i Gregory’ego Pecka – jak widać, dzisiejszy influencer marketing ma równie bogatą historię. Jasnym jest, że nazywanie w ten sposób tytułowanych aktorów byłoby nadużyciem, jednak zaufanie publiczne i popularność stworzyły świetną reklamę. Kolejne dekady zaowocowały w wiele równie ciekawych projektów, w tym m.in. Kick 'n Go (Honda) czy Go-Ped. Wszystko to, doprowadziło do zaprezentowania pierwszej na świecie hulajnogi elektrycznej. Na szczególną uwagę zasługuje marka Razor, która do sprzedaży wprowadziła takowy model w 2003 roku. Jak nie trudno się domyślić, początkowo hit był zarezerwowany wyłącznie dla osób z pokaźnym portfelem, a prawdziwy rozkwit w Polsce nastąpił dopiero wówczas, gdy uruchomiono wypożyczalnię. Hulajnoga elektryczna z napędem stała się obiektem pożądania w 2018 roku, a jej popularyzacja… trwa po dziś dzień.

Hulajnoga elektryczna Razor

Hulajnoga elektryczna – czym kierować się podczas zakupu?

Wspomniany wynajem nie jest rozwiązaniem w pełni zadowalającym. Sprzęt nie jest nasz, nie może zapewnić nam pełnej wygody przemieszczania, a korzystanie z uroków elektryka niesie za sobą codzienne koszty. Aby w pełni cieszyć się mobilnością, możemy zainwestować we własną hulajnogę! Sprawienie sobie elektryka nie stanowi już większego wyzwania, jednak wybór może wiązać się z wieloma wątpliwościami. Zwłaszcza, że obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo przedsiębiorstw, które niemal zalewają nas nowymi, wyspecjalizowanymi modelami. Na co zatem warto zwracać uwagę? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, przeznaczenia i wymagań, tak więc powinniśmy wybierać produkt dostosowany pod nas samych. Najbardziej sprawdzoną metodą jest więc skrupulatna analiza parametrów technicznych…

  • Moc silnika – ściśle związana z maksymalną osiągalną prędkością (warto zaznaczyć, że w myśl obowiązujących przepisów, nie powinna przekraczać 20 km/h na ścieżce, a 30 km/h w przypadku poruszania się po ulicy). Im wyższa wartość, tym mniejszy problem z pokonywaniem wzniesień i wymagających tras. Najbardziej podstawowe modele posiadają silniki o mocy 250 Watt, natomiast na rynku pojawiają się również wersje dwusilnikowe (przód, tył), których moc szczytowa przekracza nawet 10000 Watt.
  • Maksymalny zasięg – hulajnoga elektryczna ma służyć Ci jako alternatywna forma dojazdu do szkoły lub pracy? Upewnij się, że pokona dystans bez konieczności zasilania. Jeśli elektryk ma być wykorzystywany na bardziej wymagające trasy, pojemna bateria będzie jednym z najistotniejszych parametrów.
  • Koła – dzięki tak dużej konkurencji, możemy sprawić sobie model w pełni dostosowany do indywidualnych wymagań. Mowa tu m.in. o wielkości kół, a także rodzaju opon, co bezpośrednio wpływa na wygodę podczas poruszania, a także bezpieczeństwo. Dobrym wyborem będzie postawienie na rodzaj pneumatyczny.
  • Hamulce – przepisy prawa regulują zarówno poruszanie się, jak i konieczne podzespoły/akcesoria. Każda hulajnoga elektryczna musi posiadać działające hamulce (pewne modele wyposażono w tylny oraz przedni). Na rynku wyróżnia się trzy typy – mechaniczne, hybrydowe oraz hydrauliczne. Ostatni rodzaj, tak jak w przypadku rowerów elektrycznych, uchodzi za najbardziej bezpieczny.
  • Dodatkowe wyposażenie – poruszanie się po zachodzie słońca jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy zapewnimy sobie odpowiednią widoczność. Mowa tu oczywiście m.in. o oświetleniu, które powinno być na wyposażeniu każdej hulajnogi. W zależności od klasy sprzętu, producenci oferują rozmaite rozwiązania (w tym LEDy oraz sygnalizacja hamowania). Niezbędnym jest także dzwonek, który ostrzeże pozostałych uczestników o naszej obecności.
  • Tryby jazdy – jak w przypadku rowerów z silnikiem, mamy możliwość dostosowania prędkości jazdy wedle określonych ustawień. Pozwalają na to tryby – producenci tytułują je indywidualnie, niemniej warto zwrócić na to szczególną uwagę. Najczęściej są to 3 warianty, a także opcja bez wspomagania lub eco.
  • Dodatkowe funkcje – pora przejść do punktu, który szczególnie interesuje entuzjastów nowych technologii. Mowa tu m.in. o możliwości połączeniu z aplikacją (Bluetooth), trybu odzyskiwania energii, tempomatu, możliwość składania i wielu innych.

Jak widać, do wyboru, do koloru. Hulajnoga elektryczna jest środkiem transportu, który daje nam doprawdy wiele swobody, choć wygoda i zadowolenie z zakupu będzie uwarunkowane dość osobistymi wnioskami. Kluczowe jest również odpowiednie dopasowanie pod względem rozmiaru, wysokości, wagi, a także maksymalnej wartości obciążenia. Ogranicza nas wyłącznie budżet, jednak podczas jazdy pamiętajmy, że najważniejszy jest… zdrowy rozsądek. Nawet jeśli mamy pod ręką model o wysoce nieprzeciętnych osiągach.

hulajnoga elektryczna Ruptor R1

Hulajnoga elektryczna – modele, na które warto zdecydować się w 2023 roku

Zważając na różniące się preferencje i przeznaczenie, postanowiłam wybrać kilka hulajnóg, które mogą zaspokoić oczekiwania osób szukających zarówno podstawowych rozwiązań, jak i bardziej wymagających użytkowników. Poniżej znajdziesz propozycje do podróży w centrum, a parametry modeli są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami.

MOTUS Scooty 10 2022

Hulajnoga elektryczna MOTUS

Oto model, który może okazać się doskonałym towarzyszem codziennych podróży w mieście. Hulajnoga elektryczna posiada 350-Wattowy silnik, a wzniesienia o nachyleniu wynoszącym nawet 20 stopni nie będą większym wyzwaniem. Bateria o pojemności 15 Ah gwarantuje przebycie tras sięgających nawet 60 kilometrów. Jeśli posiadasz nieco większy budżet, warto zapoznać się również z osiągami wersji Pro.

Sprawdź ofertę

Xiaomi Mi Pro 2 2022 

Hulajnoga elektryczna Xiaomi

Reprezentant od Xiaomi o mocy 300-Wat jest w stanie pokonać około 45 kilometrów, a dodatkowym atutem jest system KERS (umożliwiający odzyskiwanie energii kinetycznej). Wewnątrz zastosowano perforowaną tarczę hamulcową oraz regeneracyjny układ nieblokujący E-ABS, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy.

Sprawdź ofertę

NIU KQI3 Pro

Hulajnoga elektryczna NIU

Powyższy model od marki NIU wyposażono w 350-Wattowy silnik oraz akumulator o pojemności 10,13 Ah (pozwala to na przebycie około 50 kilometrów). Nad bezpieczeństwem czuwają podwójne hamulce tarczowe, natomiast odpowiednią widocznością – reflektory halo, a także światła hamowania. Jazda jest możliwa z wykorzystaniem jednego z aż 4 trybów – e-Save, Sport, Custom i Pedestrian.

Sprawdź ofertę

Segway-Ninebot KickScooter Max G2 D

Hulajnoga elektryczna Ninebot-Segway

Hulajnoga elektryczna Max G2 D jest dedykowana dla osób, które planują nieco dłuższe trasy (lub zamierzają ograniczać częstotliwość zasilania do minimum). Moc modelu wynosi aż 450 Watt, a dla większego komfortu podczas pokonywania nierówności, zastosowano podwójne zawieszenie sprężynowe z tyłu.

Sprawdź ofertę

KUGOO S1

Hulajnoga elektryczna Kugoo

W zestawieniu nie mogło zabraknąć iście budżetowego modelu, a mowa tu o KUGOO S1 (jest to najtańsza propozycja z wybranych). Jeśli ograniczają Cię warunki finansowe, to nadal propozycja, którą warto zainteresować się w 2023 roku. Pokona około 30 kilometrów, a dzięki lekkości (11,5 kg), nie stanowi dużego obciążenia. Poruszanie się jest możliwe w trzech trybach prędkości.

Sprawdź ofertę

Warto nadmienić, że hulajnoga elektryczna na stałe zagościła również w ofercie dyskontów – przeczytasz o tym nieco więcej we wpisie: Biedronka przeceniła hulajnogę znanej marki. To model z mocnym silnikiem, napędem na tylne koło i pojemną baterią.

Hulajnoga elektryczna – czy warto?

Jako że udało mi się nieco przybliżyć historię hulajnóg elektrycznych, po krótce wspomnieć o znaczących parametrach, pora odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Czy jest sens kupować obecnie hulajnogę elektryczną? Tak, zwłaszcza jeśli jesteś zmuszony do codziennego przemieszczenia się po centrum lub zamieszkujesz większe miasto. Z racji na różnorodność modeli na rynku, nie trzeba wydawać fortuny, a oszczędność czasu to największy atut użytkowania. Jeśli chcesz wykorzystywać elektryka do rekreacji lub bardziej wymagających wycieczek, warto nieco dołożyć, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństw i wygodę (m.in. podczas podróżowania na nierównych nawierzchniach). Na koniec dodam, że wbrew powszechnym mitom, hulajnoga elektryczna to nie tylko dobre rozwiązanie na cieplejsze dni. Elektryk może być użytkowany również wiosną i jesienią, a nawet podczas łagodniejszej zimy. Niemniej, w przypadku niższych temperatur i gorszych warunków pogodowych lepiej zaufać modelom o wysokiej klasie IP (wodoodporność), wyposażonym w pneumatyczne opony, ABS i mocną baterię. Ta wymaga specjalnego traktowania, a mowa tu o niedoprowadzaniu do całkowitego rozładowania oraz zasilania dopiero wówczas, gdy uzyska temperaturę pokojową. Unikajmy przechowywania hulajnóg na mrozie, jazdy po terenach oblodzonych i zaśnieżonych.