B – zdalnie sterowany, jeżdżąco-latający pojazd

„B” to projekt zdalnie sterowanego modelu, który łączy w sobie funkcje samochodu i helikoptera  Dzięki dużym kołom jest w stanie jeździć po praktycznie wszystkich nawierzchniach, a jeśli już napotka przeszkody może nad nimi przelecieć dzięki czterem śmigłom.

B

Model wyposażony został w koła o średnicy 22 cm, które wedle zapewnień autora pozwalają mu doskonale sobie radzić na trudnych terenach, a na płaskich powierzchniach osiągać dużą prędkość. Możliwe są szybkie przejścia między trybem jazdy a trybem lotu, przy pomocy przełącznika, który łączy wszystkie moduły urządzenia (pozwala on również włączyć kamerę ). Sam start i lądowanie pojazdu odbywają się natomiast ruchem pionowym.

B

Urządzenie zostało przemyślane pod kątem wytrzymałości, tak aby przykładowo nie uszkadzać się przy upadku z dużej wysokości. Połączenie podwozia z nadwoziem wykonano z tworzyw sztywnych, umożliwić miało to osiągnięcie lekkiej konstrukcji, która utrzymuje swój kształt w trakcie lotu lub jazdy oraz jest wystarczająco elastyczne, aby wchłonąć nadmiar sił generowanych podczas lądowań czy zderzeń.

B

B podsiada wbudowaną kamerę HD usytuowaną na przedzie kadłuba, umożliwia ona nagrywanie filmów podczas jazdy w wysokiej rozdzielczości (1280 x 720 px). Nagranie zapisywane jest na karcie Micro SD do 32Gb, którą można wyjąć i podłączyć do PC w celu przejrzenia zgromadzonego materiału.

B

Zasilanie urządzenie odbywa się dzięki wbudowanej baterii umożliwiającej 11 minut lotu, 18 minut jazdy bądź 15 minut przy łączeniu obu trybów. Natomiast odległość na jaką może oddalić się B to około 300 metrów  jednakże można rozbudowywać urządzenie o dodatkowy bądź inny nadajnik w celu zwiększenia dystansu.

B

Autor projektu chce rozbudować możliwości modelu o:

  • możliwość jazdy pod wodą – aby B mogło podbić ziemię, wodę i powietrze,
  • możliwość wspinania po ścianach i sufitach – przyssawki
  • rozwój inteligentnych aplikacji na telefony w celu kontroli B

B

Twórca B zbiera fundusze na rozwój projektu na portalu Kickstarter.com, który działa w oparciu o dotacje udzielane przez osoby prywatne. W zamian za wsparcie projektu autor zobowiązuje się po zakończeniu zbiórki dostarczyć upominki dostosowane do wysokości kwoty poszczególnych wpłat.

Upominki:

  • 5 funtów – indywidualne podziękowanie;
  • 25 funtów – limitowany T-shirt z logiem B;
  • 125 funtów – model B, wersja jedynie jeżdżąca i do samodzielnego montażu (bez transmitera);
  • 320 funtów – pełną wersje B gotową do montaży (bez transmitera);
  • 370 funtów – gotowy zmontowany model B (bez transmitera);
  • 400 funtów –  gotowy do montażu model B (z transmiterem);
  • 425 funtów – gotowy zmontowany model B (z transmiterem);

Zbiórka dopiero się rozpoczęła i potrwa do 3 lipca 2013 roku, autor chce zabrać 86’500 funtów. Jeśli wszystko się uda przesyłki zostaną nadane do odbiorców 13 grudnia 2013 roku.

B

Autor projektu: Witold Mielniczek

B