Nie tak dawno pisaliśmy o innowacyjnym urządzeniu autorstwa polskich projektantów, którzy wymyślili stosunkowo prosty sposób na tworzenie wirtualnej rzeczywistości. Kilka dni później opinię publiczną obiegła kolejna wiadomość, z której jako naród możemy być dumni. 20 lipca 2014 studenci z Politechniki Białostockiej zajęli 2 miejsce w prestiżowym konkursie International Contest of Application in Nano-micro Technology (iCAN), który odbył się w Japonii.

RECONiCan to międzynarodowy konkurs mający na celu propagowanie idei tworzenia odważnych i innowacyjnych pomysłów, wśród młodych ludzi. Jego finały odbywają się niemalże na całym świecie, jednakże co roku jest to inne miejsce (w roku 2013 była to Barcelona, a w 2012 Chiny). W tym roku zaszczyt ten przypadł Sendai, Japońskiemu miastu znajdującym się w północno-wschodniej części kraju.

RECONW 2014 roku w finałach udział wzięły 23 drużyny z całego świata. W tym grupa studentów z Politechniki Białostockiej. Dwóch z Wydziału Elektrycznego: Paweł Grześ i Dawid Karczewski, oraz Michał Grześ z Wydziału Mechanicznego tejże uczelni. Opieką nad projektem zajął się dr inż. Andrzej Karpiuk będący również opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Elektroników.

RECONMyślą przewodnia tegorocznego konkursu było wykorzystanie nowoczesnych technologii w celu ograniczania skutków katastrof. Hasło to nawiązywało bezpośrednio do kataklizmów jakie nawiedziły Japonię w 2011 roku, mowa o trzęsieniach ziemi i Tsunami.

RECONRECON, bo tak nazywa się stworzony przez białostockich studentów robot, wziął udział w konkursie. Co ciekawe, warto podkreślić, iż wszelkie prace oceniane były przez jury, w którego skład wchodzili zarówno organizatorzy jak i przedstawiciele dużych koncernów działających w branży elektronicznej.

RECONBiałostoccy studenci zachwycili zespół sędziów robotem, którego zadaniem ma być obserwacja środowiska naturalnego. Pojazd posiada napęd śrubowy, dzięki czemu można być pewnym, że dotrze do grząskich miejsc niedostępnych dla człowieka. RECON został wyposażony w 5 czujników, które rozrzuca podczas jazdy zbierając przy tym informacje o stanie środowiska naturalnego. Następnie dane te wysyłane są do operatora robota, który może stwierdzić ewentualny stopień zagrożenia.

RECON

Zajęcie 2 miejsca to bardzo dobry wynik i potwierdzenie ogromnych umiejętności tych młodych ludzi. Warto dodać, że sukces ten nie jest przypadkowy. Jeden z członków ekipy, Michał Grześ, już wcześniej był koordynatorem grupy, która w czerwcu wygrała równie prestiżowy turniej University Rover Challange dotyczący łazików marsjańskich. Z całego serca gratulujemy!!!

foto: https://www.facebook.com/RECONpb, Politechnika Białostocka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *