O czym mowa?

Dromos – najstarsza dyscyplina olimpijska czyli bieg krótki na dystansie jednego stadionu, tak wyglądał początek ery nowego rodzaju herosów – bezpośrednich zmagań uwielbianych przez tłumy.  Bezkrwawy sport, bez efektownych technologii, ogromnych pieniędzy wciąż króluje na arenach lekkoatletycznych.

Dostępność i niezwykła skuteczność w wielu rodzajach treningów spowodowały imponujący rozwój maksymalnie uproszczonego sportu. Gdzieś po drodze pojawił się jogging – czyli bieganie dla zdrowia z prędkością nie przekraczającą 9km/h. W efekcie jesteśmy świadkami nie słabnącej od wielu lat mody na bieganie.nike+

Świat innowacji zawitał również tu – i nie chodzi tu o ultra-nowoczesne stroje czy obuwie dla zawodowców, ale urządzenia pomagające odbycie profesjonalnego treningu amatorom- czyli zegarki sportowe. Jedną z takich rewolucyjnych innowacji zdaje się być system Nike+ który łączy międzynarodową społeczność biegaczy udostępniając szerokie możliwości analizy biegu, wymianę osiągnięć oraz dodatkowe funkcje motywujące do skuteczniejszego wysiłku.

sport watch nike+

Jednym z urządzeń dedykowanych dla społeczności Nike+ jest Sport Watch GPS przygotowany przez firmę TomTom. Sprawdzimy czy elektroniczny zegarek jest w stanie rozwinąć zamiłowanie do sportu.

sport watch nike+

Spis treści:

Wygląd i Budowa

Zegarek trafił do redakcji w rozkładanym, eleganckim, kartonowym pudełku na którego ściankach umieszczono wizualizacje modelu będącego jego zawartością. Kartonik jest rozkładany, jego dolną cześć stanowi designerska podstawka. Ulokowano w niej SportWatch oraz czujnik ShoePod przeznaczony do umieszczenia w bucie.

sport watch nike+sport watch nike+

 

 

W zdjętym wcześniej górnym elemencie opakowania producent umieścił niewielki kartonik wysuwany za pomocą zielonego „języczka”. Zawartość stanowią akcesoria do urządzenia takie jak: przedłużacz USB oraz instrukcja obsługi.

sport watch nike+

sport watch nike+

Dostarczony do redakcji czarno-zielony (opisywany jako Black/Volt) SportWatch w większości (bransoleta oraz tył koperty) wykonany został z elastycznego, gumowanego tworzywa. W miejscu cyferblatu umieszczono spory, monochromatyczny wyświetlacz zabezpieczony przeźroczystym, bardzo twardym materiałem mineralnym. Z boku obudowy znalazło się miejsce dla trzech przycisków – 2 czarnych kierunkowych oraz jednego, funkcyjnego w kolorze zielonym. Zarówno nad jak i pod wyświetlaczem znajdują się logotypy – na górze Nike+, natomiast na dole TomTom.

sport watch nike+

Czujnik umieszczany w bucie wykonany został z dwukolorowego (biało-czerwonego) tworzywa, na jego froncie naniesiono logo firm Nike oraz apple.

Isport watch nike+

Instalacja i Specyfikacja

Dane techniczne (wg. producenta):

  • Bateria: litowo-polimerowa (8hbiegu/50dni w trybie gotowości)
  • Komunikacja: USB
  • Ekran: 2.1×2.4 cm 168x144px
  • Zabezpieczenie ekranu: szybka z kryształu mineralnego
  • Rozmiar (S x W x G): 3.6 x 5.9 x 1.6 cm
  • Waga: 63 gramy
  • Pozostałe: wodoszczelność 5 ATM, temperatura działania od  -20°C do +60°C

sport watch nike+

Rozpoczęcie przygody z Nike+ wymaga rejestracji w systemie – cały proces przebiega stosunkowo prosto. W zapięciu bransolety SportWatch ulokowano wtyk USB, po pierwszym wpięciu go do komputera uzyskujemy dostęp do pamięci zegarka w której wgrany jest odnośnik do strony umożliwiającej pobranie oprogramowanie dedykowanego dla stosowanego urządzenia.

sport watch nike+

Podczas synchronizacji zainstalowany program prosi o rejestrację na stronie Nike+  – wymaga ona podania kilku podstawowych danych osobowych, loginu oraz hasła – następnie program sugeruje uzupełnienie pola dotyczącego aktualnej wagi – jest to istotne w procesie oceny uzyskiwanych wyników. Po zakończeniu instalacji wystarczy już tylko naładować zegarek za pośrednictwem portu USB.

sport watch nike+

Umiejscowienie SportWatch na nadgarstku wygląda podobnie jak w przypadku każdego zegarka sportowego – mamy do dyspozycji solidne podwójne zapięcie.

sport watch nike+

Wciśnięcie dowolnego z czarnych przycisków powoduje uruchomienie menu zegarka, pod zakładką „clock” umiejscowiono możliwość nastawienia aktualnej godziny oraz daty. Zakładka „run”pozwala na ustawienie odbiornika który będzie dostarczał informacje o biegu (GPS lub ShoePod) oraz zdefiniowanie danych o wykonywanym treningu (okrążenia, interwały).

sport watch nike+

Jeśli planowany bieg ma odbyć się na dworze pozostaje już tylko wcisnąć i przytrzymać zielony przycisk funkcyjny, a następnie poczekać na informację że urządzenie połączyło się z satelitą.

sport watch nike+

Do treningu pod dachem (bez dostępu do GPS) przeznaczony jest ShoePod – niewielki nadajnik który po umieszczeniu w bucie przekazuje parametry biegu do zegarka. Nike posiada w swojej ofercie kilka modeli butów ze specjalnym wyżłobieniem przygotowanym z myślą o ShoePod. Oczywiście w sieci można znaleźć wiele pomysłowych instrukcji jak korzystać ze wspomnianego rozwiązania w butach innych marek. Również w tym przypadku po naciśnięciu wyróżnionego przycisku wymagana jest chwila oczekiwania na synchronizację.

sport watch nike+

Praca – zegarek

Rzetelność redaktorska wymaga przeprowadzenia uczciwych testów – w tym przypadku będących gwarantem znacznego wysiłku. Duży plus – ciekawość już pierwszego dnia po otrzymaniu SportWatch z rąk kuriera zmusiła naszą redakcję (posiadającą najlepsze osiągnięcia sportowe już za sobą) do odejścia od monitorów i przyodziania dresów.

sport watch nike+Jak wspomniano na pierwszej stronie SportWatch nie jest jedynym rozwiązaniem z serii (są również: aplikacja; opaska; ipod nano oraz program dla Xbox Kinect), dlatego też na linii startu obok zegarka pojawił telefon (Samsung Advance) z zainstalowaną aplikacją Nike+.

nike+ aplikacja

Wyszukiwanie satelity zdecydowanie na plus dla zegarka – proces przebiegł o wiele szybciej. Po rozpoczęciu biegu użytkownik dostaje dostęp do podstawowych parametrów swojego biegu – takich jak dystans, prędkość, czas oraz ilość spalonych kalorii. Osoby zainteresowane zdobyciem dodatkowych informacji mogą dokupić osobno współpracującą z zegarkiem opaskę na klatkę piersiową marki POLAR dostarczającą dane o pracy serca.

sport watch nike+

Obsługa podczas treningu odbywa się za pomocą dwóch przycisków i jest intuicyjna. Informacje pojawiające się na ekranie są wyraźne za dnia, po stuknięciu w górną część koperty na kilka sekund uruchamia się solidne podświetlenie – to z kolei ukłon dla fanów nocnych biegów. Bransoleta jest wygodna i nawet po długim biegu zegarek nie powoduje dyskomfortu – jednak jej konstrukcja może spowodować że w niektórych przypadkach będzie zbyt luźna szczególnie dla drobnych kobiet .

sport watch nike+

Aplikacja na  Samsungu mimo że oferuje podobne dane jest zdecydowanie mniej wygodna w obsłudze a rozmiary i waga telefonu znacząco zmniejszają komfort biegu.

sport watch nike+

Trening można w każdej chwili zatrzymać za pomocą jednego przycisku i w podobny sposób wrócić do jego kontynuacji – trasa przed zatrzymaniem i po ponowieniu zostaną zsumowane w statystykach.

sport watch nike+

Po zdeklarowaniu na zegarku chęci zakończenia biegu wyświetlane są motywujące gratulacje w języku angielskim oraz informacje o ewentualnych pobitych rekordach – następnie na chwilę pojawia się podsumowanie danych z biegu. W przypadku aplikacji kwestia jest nieco bardziej skomplikowana –  najlepiej ustawić jedynie przerwę w biegu a jego zakończenie wywołać dopiero w chwili w której telefon jest w zasięgu sieci WiFi (kilkukrotnie zdarzyło się że po z zakończeniu biegu gdy telefon nie miał dostępu do internetu, na koncie Nike+ pojawiały się statystyki ale nie były dodawane do podsumowania osiągnięć).

sport watch nike+

Wszelkie zbierane dane zapisywane są w pamięci zegarka – w zakładce „history” dostępne są opisane datą i dystansem foldery zawierające pełne informacje na temat każdego biegu. Zakładka „records” ukrywa informacje o wszystkich osiągnięciach użytkownika.

sport watch nike+

Aby uzyskać dostęp do większej ilości danych wystarczy podpiąć zegarek do komputera – aplikacja automatycznie otwiera stronę logowania w Nike+. Po zalogowaniu prezentowane są informacje o osiągniętych wynikach oraz ukończonych wyzwaniach – za ich realizację użytkownik nagradzany jest specjalnymi trofeami w postaci znaczków – przykładem takich wyzwań może być odbycie treningu dwa razy w ciągu dnia czy pięć razy w ciągu tygodnia.

sport watch nike+

Praca – strona internetowa

[Zakładka dashboard]

Po zamknięciu pola osiągnięć wyświetlany jest przebieg trasy z pomocą google maps – trasa biegu oznaczana jest kolorową linią – kolory od zielonego do czerwonego mają graficznie informować o momentach załamania oraz przyspieszeniach. SportWatch z oceną trasy poradził sobie całkowicie bezbłędnie – aplikacja na telefonie znacznie gorzej (przekłamania w przebiegu trasy bądź jedynie częściowe oznaczenie zdarzało się niemal przy każdym z kilkunastu odbytych biegów). W panelu z mapą  dostępne są oznaczone datami wszystkie przebyte dotychczas trasy zaopatrzone w szereg podstawowych informacji – użytkownik może uzupełnić te dane o swoje odczucia dotyczące zmęczenia oraz pogodę, rodzaj podłoża czy buty w których odbył się trening. W dole strony ulokowano dane pozwalające porównać na wykresach swoje osiągnięcia w najważniejszych kategoriach ze znajomymi, innymi uczestnikami w tym samym wieku oraz całą społecznością.

sport watch nike+

sport watch nike+

[zakładka profil]

Do dyspozycji użytkownika są również inne zakładki – profilowa zawiera zdjęcie pełniące rolę awataru, odnośniki do kont znajomych biegających w systemie, wirtualną gablotę z trofeami, mapy ostatnich tras oraz dane na temat używanych produktów z serii Nike +. Najistotniejszym elementem jest jednak górna belka – na niej umieszczone są zsumowane statystyki (całkowity dystans, ilość biegów, średnia długość biegu) oraz rekordy i licznik punktów NikeFuel które przyznawane są za aktywność. Za pewną ilość punktów można osiągnąć kolejny level systemu co wiąże się z wyróżnieniami – niestety ukończenie pierwszego poziomu wymaga zebrania punktów za przebiegnięcie w sumie 50km – w trakcie 2 tygodniowych testów nie udało nam się uzyskać wymaganego wyniku.

profil w nike+

[zakładka activity]

Inna zakładka to activity – czyli centrum statystyk naszego profilu w którym ulokowano kalendaż z wykresami poszczególnych biegów, zsumowane statystyki biegu (takie jak w zakładce profilowej jednak rozbudowane o średnią prędkość, całkowity czas biegu i zsumowaną ilość kalorii – co więcej dane można przeglądać z uwzględnieniem na kalendarzu wybranego okresu – np podsumowanie tygodnia), oraz wykresy aktywności czy procentowego udziału powierzchni wybieranej podczas biegu.  Rozwinięcie kalendarzu konkretnego tygodnia pozwala porównać osiąganą prędkość do ukształtowania terenu na poszczególnych odcinkach.

sport watch nike+

sport watch nike+

[zakładka places]

Ostatnia ciekawa zakładka to „places” czyli duża mapa google zawierająca dane o najpopularniejszych i najciekawszych trasach – z możliwością zostawienia komentarza czy dodania własnej trasy – ma to ułatwić poznawanie ciekawych miejsc oraz znalezienie innych biegaczy. Niestety w Polsce społeczność Nike+ jest dość niewielka – co owocuje małą ilością danych w systemie jak również w całej sieci. Powodu takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w stosunkowo wysokiej cenie produktów dedykowanych. Aplikacja na androida – szczególnie po jej dopracowaniu oraz pojawieniu się polskiej wersji strony systemu (planowane na jesieni tego roku) daje realną szansę na popularyzację w naszym kraju.

Mapa w nike+

W czasie dwutygodniowego testu produkt TomTom działał całkowicie bezbłędnie, skutecznie motywując do podejmowania kolejnych wyzwań. Zegarek „uczestniczył” w 12 biegach na łączną odległość 13km – zaowocowało to zdobyciem kilku  trofeów oraz ogólną poprawą kondycji redakcji. Mimo dość trudnych warunków w których był użytkowany materiały z których został wykonany SmartWatch okazały się odporny na zarysowania czy zabrudzenia.  Bateria rozładowała się tylko raz – co ciekawe zaowocowało to zrestartowaniem ustawionego uprzednio czasu i daty podczas gdy wszystkie pozostałe dane nie uległy skasowaniu.

sport watch nike+

Podsumowanie

Zegarek SportWatch od TomTom to produkt przemyślany i dopracowany. Wysoka jakość materiałów, intuicyjna obsługa oraz dokładność danych dobrze świadczą o klasie urządzenia. Minusem może być cena (699zł za testowany model) jeśli nie zależy nam na funkcji GPS oraz komfortowym wyświetlaniu danych podczas biegu, ciekawą alternatywą może okazać się dwukrotnie tańszy SportBand. Istnieje również możliwość kupienia SportWatch w wersji bez czujnika na nogę w cenie o 100zł niższej niż pełnego pakietu.

Zdaniem redakcji produkt jest skierowany przede wszystkim do osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem lub traktujących jogging jako relaks w aktywnym wydaniu, zaawansowani biegacze wybiorą raczej inne urządzenie z pulsometrem. Wspomniana grupa odbiorców nie jest minusem – to wręcz duży atut, ponieważ dzięki możliwościom jakie daje system Nike+ marka kreuje nową, własną grupę odbiorców która zmienia się w niezwykłą  społeczność biegaczy-amatorów. W przypadku naszej redakcji próba zaszczepienia „mody na bieganie” przez Nike+ zakończyła się pełnym powodzeniem, a cena produktu w kontekście poprawionej kondycji i samopoczucia wcale nie jest wygórowana. SportWatch zdecydowanie przypadł nam do gustu, tym mocniej wyczekujemy premiery kolejnych produktów TomTom skierowanych do sportowców, ich zapowiedź dostępna jest pod adresem: http://think-about.pl//mutli-sport-gps-watches-sportowe-zegarki-od-tomtom/

 

Redakcja postanowiła wyróżnić produkt:

Think About Poleca

 

 

 

Think About Rozwiazanie

 

 

 

 

Thin About Design

 

 

 

 

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków.

Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about

 

Za dostarczenie produktu do testów dziękujemy firmie TomTom

tomtom logo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “Recenzja zegarka sportowego – Nike+ SportWatch od TomTom”