O czym mowa?

Tworzenie szybkiej sieci domowej, niejednokrotnie jest wyzwaniem wyjątkowo czasochłonnym. Ulokowanie dostępu do przewodowego internetu w kilku pokojach może wiązać się z wierceniem otworów w ścianach czy nieudolnymi próbami estetycznego ukrycia całej instalacji. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej gdy z jakiegoś powodu – np. jako najemca, nie możemy dowolnie ingerować w bieżący stan pomieszczeń, a lokacja punktu dostępowego nie do końca nas satysfakcjonuje.

Rozwiązaniem tego typu problemów może okazać się transmiter sieciowy, wykorzystujący domową sieć elektryczną do przesyłania danych. Rozwiązanie nie jest na rynku nowością, dlatego ceny niezbędnych urządzeń osiągnęły już przystępny pułap. Nie wykluczone że dzięki temu jest to rozsądna alternatywa dla innych inwestycji podejmowanych w czasie przebudowy domowej sieci.

Tp-Link

Osoby obawiające się o wydajność transferu może zainteresować fakt, że firma TP-LINK wypuściła właśnie model AV600 charakteryzujący się prędkością przesyłu na poziomie 600 Mbps. Czy sieciowa rzeczywistość zaczyna nabierać różowych barw? Postanowiliśmy to dokładnie sprawdzić.

Wygląd i budowa

Do naszej redakcji trafił zestaw AV600 oznaczony kodem TL-PA6010KIT.

Tp-Link

TP-LINK stawia na konsekwentne budowanie skojarzeń u klientów poprzez powielanie stałych schematów stylistyki. Dzięki temu zielono-biały kartonik AV600 kojarzyłby się z marką nawet gdyby nie było umieszczone na nim logo producenta. Opakowanie standardowo zawiera grafiki produktu, podstawową specyfikację oraz schemat przykładowego wykorzystania transmitarów. Wewnątrz kolorowego opakowania znajduje się grubszy karton ochronny, eksponujący zestaw składający się z dwóch transmiterów zabezpieczonych foliowymi osłonkami.

Tp-Link

Pod transmiterami umieszczono przegrodę z dwoma kablami sieciowymi. Skład opakowania uzupełnia płyta z zasobami oraz zestaw dokumentacji i instrukcje instalacji w trzech językach (w tym wersja polska).

Tp-Link

Same urządzenia wykonane zostały z białego tworzywa, sprawiającego dobre wrażenie. Większa część obudowy jest matowa, jednakże na frontach zastosowano połyskliwy materiał. Tam też ulokowano logo producenta oraz 3 diody informujące o aktualnym stanie pracy. Natomiast na spodniej części przewidziano miejsce na gniazdo WAN oraz przycisk parowania.

Tp-Link

Specyfikacja i instalacja

Dane techniczne (wg. producenta):

  • Standardy i protokoły: HomePlug AV, IEEE802.3, IEEE802.3u, IEEE802.3ab
  • Porty: 1 port Ethernet 1000Mb/s
  • Typ wtyczki: EU, UK,US
  • Wymiary (S x G x W): 63×47×40mm
  • Pobór prądu: <3W
  • Zasięg: Do 300M w obrębie budynku
  • Szyfrowanie: transmisji Szyfrowanie transmisji poprzez sieć elektryczną: 128-bit AES

Rozpoczęcie pracy z transmiterami nie wymaga instalacji jakiegokolwiek oprogramowania i w naszym przypadku przebiegło całkowicie bezproblemowo. Warto jednakże pamiętać że urządzenia tego typu mogą pracować wyłącznie w obrębie jednego obwodu, przed ich zastosowaniem warto zapoznać się ze schematem interesującej nas instalacji elektrycznej. Pierwszym krokiem jest wpięcie transmitera w gniazdko znajdujące się w pobliżu punktu dostępowego sieci i podłączenie go za pomocą kabla sieciowego. Drugi transmiter montujemy analogicznie podłączając do urządzenia, które ma zostać włączone do sieci. Dołączone do zestawu 2-metrowe kable sieciowe, w większości przypadków powinny być całkowicie wystarczające. Celem nawiązania połączenia wystarczy wcisnąć przycisk parowania na jednym z transmiterów i w ciągu 2 minut powtórzyć tą samą czynność na drugim urządzeniu. Po kilku sekundach stworzona w ten sposób sieć jest gotowa do pracy.

Tp-Link

Istotne jest to że na korzystanie z transmiterów pozwalają nie tylko główne gniazdka, ale również wszelkiego rodzaju przedłużacze, rozgałęziacze czy listwy antyprzepięciowe. W przypadku tych ostatnich producent informuje o możliwości wystąpienia zakłóceń, jednakże podczas testów nie odnotowaliśmy takowych.

Praca

Model AV600 względem swoich poprzedników wyróżnia się w szczególności prędkością przesyłu danych sięgającą 600Mbps.W efekcie jest to najszybszy transmiter w ofercie firmy TP-LINK, a cały zestaw umożliwia płynne korzystanie ze wszystkich możliwych dobrodziejstw współczesnych multimediów. Bezproblemowa praca transmiterów jest możliwa na odległość 300m, należy jednak pamiętać o spełnieniu warunku pracy w obrębie jednego obwodu. Osoby korzystające z poprzednich modeli, z pewnością ucieszy informacja że AV600 oferuje kompatybilność wsteczną z modelami AV500 oraz AV200.

Tp-Link

Jedną z głównych zalet, promowanych przez producenta jest zmniejszenie zużycia energii względem starych modeli o 80%. Niestety brakuje informacji, które „stare modele” są punktem odniesienia ponieważ w przypadku poprzedniej linii urządzeń, deklarowana redukcja poboru prądu miała osiągać 85%. Sytuacja jest nieco bardziej klarowna w przypadku wymiarów, które faktycznie są mniejsze niż w przypadku poprzedników.

TL-PA6010 obsługuje również funkcję QoS, która po odpowiedniej konfiguracji, pozwala na definiowanie priorytetów dla typu przesyłanych danych. Dzięki temu możliwe jest przydzielenie wydajności łącza na każdy komputer oraz zdefiniowanie, które dane przesyłane są priorytetowo (np. połączenia P2P).

Trzy diody umieszczone na przednim panelu każdego transmitera opisywane są jako: zasilanie, Powerline oraz Ethernet. Pierwsza informuje czy transmiter aktualnie jest włączony, druga o podłączeniu do sieci, trzecia natomiast o stanie przesyłu danych za pośrednictwem portu ethernet.

Tp-Link

Teoretycznie AV600 jest w stanie pracować w temperaturze sięgającej nawet 600 C. Naszą uwagę, zwróciło natomiast bardzo szybkie i dosyć wyraźne nagrzewanie się transmiterów po podłączeniu do gniazdek.

Zastosowane materiały są dobrej jakości, a spasowanie elementów na najwyższym poziomie. Nieco wątpliwości może budzić zastosowanie połyskliwego tworzywa na froncie, czyli części transmiterów, najmocniej narażonej na zarysowania – jednakże w przypadku użytku domowego utrzymanie ich w przyzwoitym stanie, nie powinno nastręczyć zbyt wielu problemów.

Podsumowanie

AV600 to już drugie recenzowane przez nas urządzenie firmy TP-LINK. Poprzednio testowany Nano Router zachwycił nas przede wszystkim jakością wykonania i praktycznym minimalizmem. Podobnie jest w przypadku opisywanych transmiterów, które w elegancki sposób pozwalają na użytkowanie bez niepotrzebnego angażowania nabywcy. Od chwili otwarcia kartonu do momentu rozpoczęcia pracy mija nie więcej niż 5 minut. Jest to zasługa wyjątkowo prostych i skutecznych rozwiązań zastosowanych przez TP-LINK. Transmitery nie są wyjątkowo urodziwe, jednakże ich estetyka sprawia że nieinwazyjnie ukrywają się w pomieszczeniu. Jest to duży plus względem tradycyjnie stosowanych kabli sieciowych. Stabilność pracy oraz imponująca prędkość transmisji danych, powinny zadowolić nawet wymagających użytkowników. Model AV600 jest na rynku nowością, jednak można spodziewać się, że producent rozwinie niebawem serię o wersje z punktem dostępowym WiFi oraz z gniazdkiem pozwalającym na dostęp do sieci elektrycznej pomimo wpiętego transmitera.

Podczas testów nie odnotowaliśmy żadnych problemów w pracy transmiterów, urządzenia spisywały się dobrze, działając w odległości zbliżonej do deklarowanych 300 metrów.

TP-Link AV600 został przez nas nagrodzony następującymi wyróżnieniami:

 

TA Poleca

 

 

 

rozwiązanieThink About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about

 

 

 

Za dostarczenie produktu do testów dziękujemy firmie:

tp-link

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *