O czym mowa?

 

Prawda jest taka, że wszelkiego rodzaju autonomiczne roboty mają w sobie coś ze zwierzątka. Samodzielność w podejmowaniu działania wykracza nieco poza definicję przedmiotu.

irobot roomba 800

Jeśli robot sprzątający Roomba 880 miałaby faktycznie być jakimś zwierzęciem, prawdopodobnie określilibyśmy go mianem psa rasy basset. Niespiesznie podróżuje po mieszkaniu, nieco hałasuje i czasem wciągnie jakiegoś upuszczonego frykasa z podłogi.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją.
 
 

Wygląd i budowa

 
Karton jest zdecydowanie większy niż się spodziewaliśmy. Wielkie, ciekawie zagospodarowane opakowanie mieści robota razem z imponującym zestawem akcesoriów. Firma iRobot nie postawiła na minimalizm, to chyba pierwszy przypadek kiedy odkurzacz może budzić prawdziwą ekscytację. Prócz samego robota i instrukcji, w pudełku schowano stację dokującą, wirtualne latarnie, pilota zdalnej obsługi, zapasowy filtr oraz zestaw baterii.

irobot roomba 800

Roomba otrzymała estetyczny i bardzo nowoczesny design, oparty na połączeniu połyskliwego, czarnego tworzywa z matowymi, srebrnymi i czarnymi elementami. Uwagę przyciąga duży, srebrny przycisk z napisem „clean” umieszczony w centralnej części obudowy. Wokół niego ulokowano podświetlane symbole informujące o aktualnym trybie pracy robota. Bezpośrednio nad przyciskiem umieszczono dodatkowy wyświetlacz cyfrowy pozwalający na dokonywanie ustawień funkcji związanych z czasem pracy urządzenia.  Panel sterujący uzupełniają 4 przyciski pozwalające na wywoływanie wszystkich dodatkowych działań robota.

irobot roomba 800

Rączka znajdująca się w górnej części obudowy, ze względu na delikatną konstrukcję zdaje się być raczej przeznaczona do podnoszenia Roomby w wypadku zaklinowania, niż do stałego przenoszenia. Przód urządzenia wyznacza wysunięty odbiornik oraz ruchomy zderzak, dbający zarówno o bezpieczeństwo samego robota jak i rzeczy znajdujących się w pomieszczeniu.

irobot roomba 800

Tylna część została przeznaczona na zbiornik nieczystości.

irobot roomba 800

Najciekawiej jest jednak pod spodem. Oczywiście znajdują się tu duże, niezależnie resorowane koła z gumowymi bieżnikami oraz jedno, małe koło obrotowe. Nieczystości wygarniane są spod ścian za pomocą wirującej zmiotki, a następnie pochłaniane przez dwie obrotowe, gumowe rolki. Dodatkowo ulokowano tu kilka czujników oraz styki do ładowania ze stacji dokującej.

irobot roomba 800

 

 

 Użytkowanie

 

Mimo zaawansowanej technologii i stosunkowo grubej instrukcji, rozpoczęcie pracy z robotem jest sprawą dość prostą. Wystarczy podpiąć stację dokującą i ustawić na nią Roombę, a następnie w zależności od rozmiarów pomieszczenia, rozstawić latarnie. Po szybkiej operacji ładowania wystarczy wcisnąć przycisk „clean”, a Roomba zacznie pracować.

irobot roomba 800

Jeśli chcemy zagłębić się w pełną funkcjonalność urządzenia, musimy jednak sięgnąć po instrukcję. Całe szczęście dystrybutor dołącza wersję polską, złożoną z 12-stronnicowego „quick start” oraz 39-stronnicowej, pełnej instrukcji.

irobot roomba 800

Najistotniejszy wydaje się być harmonogram pracy – czyli funkcja, która sprawi że nasz robot nie tylko sam posprząta mieszkanie, ale w dodatku zabierze się za to w wybrany dzień o konkretnej godzinie. Dzięki temu możemy chociażby włączyć odkurzanie w chwili, w której nie ma nikogo w domu. Definiowany jest zarówno dzień jak i godzina, o której robot ma wyjechać ze stacji dokującej i rozpocząć sprzątanie.

irobot roomba 800

Ciekawe funkcje pełnią wirtualne latarnie – czyli niewielkie, zasilane bateriami urządzenia, mające sprawić że Roomba będzie bez problemów poruszała się po pomieszczeniach. Umieszczone na ich obudowie przełączniki pozwalają regulować regulować zasięg działania oraz tryb pracy. Latarnia może pełnić rolę niewidzialnej ściany, blokując przejazd w inne części mieszkania, lub też drogowskazu przekazując Roombie informacje w jaki sposób może przejechać do sąsiedniego pomieszczenia.

irobot roomba 800

Dodatkowo robot może pracować w trybie Spot Clean, w którym koncentruje się na intensywnym sprzątaniu w promieniu 1 metra.

irobot roomba 800

Kiedy sprzątanie jest zakończone, pojemnik pełny, lub akumulatory są rozładowanie, Roomba samodzielnie wraca na stację dokującą i w zależności od potrzeby zostaje na niej bądź wyrusza do dalszej pracy.

irobot roomba 800

Co ciekawe o swoich poczynaniach i ewentualnych problemach z powrotem na stację, robot informuje głosem polskojęzycznej lektorki.

irobot roomba 800

Koncentrując się na dokładności odkurzania – jest ona bardzo dobra, jednak nie perfekcyjna. Zaskoczenie  może wzbudzać wzorowa skuteczność zbierania kurzu i nieczystości, Roomba sprawdza się w tej roli lepiej niż duża część klasycznych odkurzaczy. Dobrze wypada również praca przy ścianach czy dokładne omijanie wszelkich przeszkód. Problemem nie są też nierówności w postaci dywanów czy niskich progów. Niestety mimo iż trasa robota jest bardzo precyzyjna i wielokrotnie powtarzana, zdarza się że omija on niewielki fragment powierzchni, natomiast ze względu na schematyczność zachowań już nigdy do niego nie wraca.

irobot roomba 800

Mimo skutecznego omijania przeszkód, należy pamiętać aby przed rozpoczęciem sprzątania, usunąć z podłogi wszelkiego rodzaju kable i linki, które robot nadzwyczaj chętnie pochłania. Podobnie sprawa wygląda w przypadku butów czy kartoników, które mimo iż nie mogą zostać wciągnięte utrudniają odpowiednią nawigację i powrót do bazy.

irobot roomba 800

Jeśli porównać Roombe do klasycznego odkurzacza, jest ona stosunkowo cicha jednakże jej praca jest wyraźnie słyszalna.

irobot roomba 800

Czyszczenie urządzenia jest wyjątkowo przyjazne użytkownikowi, wszystkie elementy podatne na zabrudzenie jak również filtr i pojemnik na nieczystości, można w bardzo prosty sposób wypiąć i oczyścić.

 

 

Podsumowanie

 

iRobot Roomba to wyjątkowo zaawansowany robot czyszczący. Jego pracę i funkcjonalność cechuje wysoki stopień dopracowania, oparty na doświadczeniach wyniesionych z poprzednich modeli. Należy jednak pamiętać, że urządzenie nie zastąpi w magiczny sposób klasycznego odkurzacza czy zmiotki. Ze względu na swoje gabaryty, nie dotrze we wszystkie zakątki pomieszczeń. Podobnie sprawa wygląda w przypadku oszczędności czasu – robot pozwoli zaoszczędzić go naprawdę spore ilości, jednakże maksymalnie dopracowane sprzątanie prawdopodobnie będzie wymagało podniesienia kilku kabli i przesunięcia jakiegoś mebla. Nie mamy również wątpliwości, że Roomba najlepiej sprawdzi się w regularnym i stosunkowo częstym użytku. Rozwiązanie sprawuje się wyśmienicie, ciesząc prostą obsługą, świetną skutecznością w zbieraniu nieczystości czy starannym wykonaniem. Zdaniem redakcji Think-About iRobot Roomba jest dojrzałym, i w pełni funkcjonalnym narzędziem sprzątającym.

iRobot Roomba został przez nas wyróżniony w kategorii:

 

rozwiązanie TA Poleca


 

Już niebawem zaprezentujemy również recenzję robota mopującego Braava

 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmie:

logo_irobot

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *