O czym mowa?

Początek maja zazwyczaj nie sprzyja siedzeniu w domu. Słońce, delikatny, przyjemny wiaterek i zapach skoszonej trawy. Idylla. Jak na ironię to także czas matur, egzaminów oraz ostatni moment na oddanie wszelkich prac magistersko-podobnych. Na szczęście nie trzeba pisać ich odręcznie, można w tym celu wykorzystać komputer przenośny. Potencjalny przyszły magister siada więc w czytelni, patrzy na białą stronę edytora tekstu, czekając na wenę i… nagle komputer się wyłącza. Gorąca obudowa świadczy o tym, że najprawdopodobniej odczuł on skutki nadmiernego przegrzania. Taki problem spotyka wielu użytkowników laptopów. Specyfika notebooków sprawia, że są one niezwykle podatne na nagrzewanie się. Rozwiązaniem problemu są podkładki chłodzące .

AEOLUS VEGAS CP007

Dwaj reprezentanci tego typu urządzeń, trafili na redakcyjny stół. Nie wiemy czy to prawda, co mówią wyznawcy religii animistycznych o tym, że przedmioty mają dusze, ale będący w pokoju laptop na ich widok, jakby się lekko ucieszył. Mowa o nie najnowszym komputerze marki Toshiba.

LEPAD V17

Platforma testowa

Platforma testowa wyposażona została w 2-rdzeniowy procesor Intel Pentium P6200 (2,13GHz), 3 GB pamięci RAM, kartę graficzną Radeon HD 5470 oraz sporą dawkę kurzu.

Pierwszym krokiem było sprawdzenie standardowej temperatury poszczególnych podzespołów komputera. Pomocny okazał się program SpeedFan, uzyskane temperatury obrazuje poniższa tabela.

 

Podzespół

Temperatura (w stopniach Celsjusza)

Płyta główna

47

Karta graficzna

50

Procesor 1 rdzeń

47

Procesor 2 rdzeń

40

 

Jak na komputer któremu kurz nie jest obcy, wyniki są całkowicie przyzwoite, a już na pewno nie można zaliczyć ich do tragicznych. Wystarczyło jednak obciążyć nieco procesor aby uległy one diametralnej zmianie. Tutaj pole do popisu dostał program OCCT Perestroika który zwiększył zużycie procesora do 100%. Po 5 minutach takiej pracy płyta główna nagrzała się do 71 stopni, karta graficzna do 60, a rdzenie procesora do 73 i 74 stopni. Był to poziom odpowiedni do tego, aby położona obok kanapka z żółtym sterem zamieniła się w grzankę. Trzeba było interweniować.

LEPAD V17

IMG_2474

Pierwszą testowaną podkładką była LEPAD V17 od LEPA przeznaczona dla laptopów z maksymalną przekątną 17 cali. Na pierwszy rzut oka wydaje się być solidnie wykonana. Czarny, choć chyba nieco zbyt twardy plastik i metalowa siatka sprawiają wrażenie estetycznych. Na samym dole znajduje się logo firmy. Podkładka nie jest ciężka, dane producenta informują, że jej waga wynosi niewiele ponad 800 g. Przy rozmiarach 38 x 26 x 3 cm prezentuje się całkiem zgrabnie. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość rozciągnięcia kabla, łączącego urządzenie z komputerem pod jej spodem, co z pewnością ułatwi ewentualny transport.

 

Producenci zadbali o to, aby użytkownik mógł sam zdecydować jakiego poziomu chłodzenia potrzebuje. Z lewej strony podkładki znajduje się pokrętło którym można ustawić prędkość obrotów wiatraka. Ulokowano tam także przycisk pozwalający na włączenie i wyłączenie niebieskiego podświetlania, oraz wejście USB.

LEPAD V17

Projektanci przewidzieli możliwość ustawienia orientacji podkładki, zarówno całkowicie poziomo jak i pod dwoma kątami nachylenia. Efekt uzyskano dzięki zastosowaniu podwójnie składanych nóżek. Umieszczone na rogach gumowe stopki sprawiają, że LEPAD V17 stabilnie trzyma się biurka. Na uwagę zasługuje także głośność z jaką pracuje system chłodzący. Zależy ona od ustawionej prędkości pracy wentylatora, przy najniższych na poziomie 800 RPM (obrotów na minutę) zachowuje się niemal bezdźwięcznie. Zwiększenie jej maksymalnego poziomu 1300 RPM owocuje pojawieniem się słyszalnego szumu, który nie jest jednak w żaden sposób uciążliwy. Wg danych producenta doświadczone przez nas dźwięki są na poziomie od 22 do 29 db.

LEPAD V17

Pierwszym zastanawiającym elementem jest wentylator którego wielkość (14 cm) początkowo wydaje się skromna.

LEPAD V17

Poczciwa Toshiba wychwyciła różnicę, niemalże od razu po podpięciu zestawu chłodzącego. Poniższa tabela prezentuje zestawienie temperatur poszczególnych podzespołów bez podkładki chłodzącej oraz z LEPA LEPAD V17 przy nieobciążonym procesorze.

Podzespół

Temperatura (w stopniach Celsjusza) bez podkładki chłodzącej

Temperatura (w stopniach Celsjusza) z LEPA LEPAD V17

Różnica temperatur

Płyta główna

47

45

-2

Karta graficzna

50

44

-6

Procesor 1 rdzeń

47

42

-5

Procesor 2 rdzeń

40

38

-2

Wyniki wydają się być zadowalające, w widoczny sposób obniżona została temperatura wszystkich podzespołów.

Zużycie procesora wzrosło więc do 100%. Wyniki prezentuje poniższa tabela.

Podzespół

Temperatura (w stopniach Celsjusza) bez podkładki chłodzącej

Temperatura (w stopniach Celsjusza) z LEPA LEPAD V17

Różnica temperatur

Płyta główna

71

69

-2

Karta graficzna

60

55

-5

Procesor 1 rdzeń

73

69

-4

Procesor 2 rdzeń

74

68

-6

Różnica może wydawać się niewielka, jednakże dla podzespołów jest ona dość znaczna. Warto zauważyć, że przy zwykłym użytkowaniu komputer rzadko kiedy pracuje na najwyższych obrotach w sposób ciągły. Podkładka chłodząca natomiast ma wspomagać chłodzenie, natomiast LEPAD V17 radzi sobie z tym stosunkowo dobrze.

LEPAD V17 LEPAD V17

LEPAD V17 wypadł zadowalająco, jednakże kolejny testowany, AEOLUS VEGAS CP007 od ENERMAX jeszcze w pudełku robił ogromne wrażenie.

AEOLUS VEGAS CP007

AEOLUS VEGAS CP007

Jako pierwsza uwagę zwraca masywna budowa zestawu. Stalowa siatka uzupełniona jest o elementy aluminiowe. Wielkość podkładki – 46 x 38 cm – doskonale odzwierciedla jej konstrukcję. Całość jest niezwykle stabilna, zarówno dzięki wadze i wymiarom, jak również gumowym nakładkom na rogi. W przeciwieństwie do LEPAD, AEOLUS nie pozwala na zmianę kąta pracy. Dół podstawki mierzy 4cm, natomiast góra niecałe 6cm. Kosztem takiej konstrukcji jest stosunkowo wysoka waga – 2,3 kg.

Nazwa „Vegas” nie jest przypadkowa. Wyróżnikiem produktu jest nietypowe podświetlenie, rodem z Miasta Grzechu, doskonale znane użytkownikom wentylatorów Enermaxa. Efekt zapewniają 24, 4-kolorowe diody zamontowane dookoła wiatraka. Do wyboru użytkownika przygotowane są cztery tryby pracy: iskrzenie, świecenie ciągłe, miganie i całkowite wyłączenie diod.

AEOLUS VEGAS CP007

AEOLUS VEGAS CP007 dedykowany jest dla laptopów, których przekątna ekranu jest nie większa niż 17,3 cala. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest sposób montażu wentylatora. Przyczepiany jest on za pomocą silnych magnesów dzięki czemu jego położenie można dostosować wedle indywidualnych potrzeb. Warte uwagi jest również rozwiązanie wtyczki USB, która dzięki swojej budowie pełni funkcję adaptera, pozwalając na jednoczesne zasilanie podkładki i dalsze wykorzystywanie zajętego gniazda. Jest to o tyle istotne że nietypowa budowa wtyczki w niektórych modelach laptopów może zasłonić kablem sąsiednie gniazdo.

AEOLUS VEGAS CP007

Masywny (18 x 18 cm) wentylator AEOLUS, obraca się z prędkością 900 RPM (producent informuje o tym, że realna prędkość może odbiegać o +/-150). Deklarowany przy tej prędkości poziom dźwięku to 18 db, jest to duża zaleta ponieważ pracująca podkładka jest niemalże niesłyszalna.

AEOLUS VEGAS CP007

AEOLUS VEGAS CP007 jest niezwykle komfortowy w pracy. Już od momentu pierwszego podłączenia, oferuje doznania upewniające użytkownika, że pracuje ze sprzętem wysokiej klasy. Przyjemne wrażenie potęguje także aluminiowa konstrukcja, która pozwala na rozluźnienie nadgarstków.

AEOLUS VEGAS CP007

Wyniki działania podkładki w standardowych warunkach pokazuje poniższa tabelka.

Podzespół

Temperatura (w stopniach Celsjusza) bez podkładki chłodzącej

Temperatura (w stopniach Celsjusza) z AEOLUS VEGAS CP007

Różnica temperatur

Płyta główna

47

45

-2

Karta graficzna

50

43

-7

Procesor 1 rdzeń

47

39

-8

Procesor 2 rdzeń

40

37

-3

 

Wyniki te są w pełni zadowalające. Obniżenie temperatury o 8 stopni na rdzeniu i 7 stopni na GPU jest rezultatem imponującym dla systemu, który nie ma bezpośredniego kontaktu z podzespołami.

Wyniki pracy z obciążonym procesorem można zobaczyć w poniższym zestawieniu.

Podzespół

Temperatura (w stopniach Celsjusza) bez podkładki chłodzącej

Temperatura (w stopniach Celsjusza) z AEOLUS VEGAS CP007

Różnica temperatur

Płyta główna

71

70

-1

Karta graficzna

60

55

-5

Procesor 1 rdzeń

73

69

-4

Procesor 2 rdzeń

74

69

-5

Podsumowanie

Podkładka LEPAD V17 od firmy LEPA to bardzo zgrabne, dobrze przemyślane i schludnie wykonane urządzenie. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących mobilność. Niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieści się w plecaku, a dzięki małej wadze nie nadwyręży pleców. Funkcja regulacji prędkości wentylatora jest idealna chociażby podczas korzystania z komputera w bibliotece. Produkt można nabyć w Polsce już za 75 zł, kwota ta nie wydaje się zbyt wygórowanym żądaniem.

LEPAD V17

LEPAD V17 od LEPA został nagrodzony przez redakcję następującymi wyróżnieniami:

TA Poleca
TA Design

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about

 

 

 

 

 

 

 

AEOLUS VEGAS CP007 od ENERMAX to bardzo dobra, solidna podstawka chłodząca. Jej masywna i stabilna konstrukcja od razu sugeruje, że jest to sprzęt wysokiej klasy. Bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem właściwej temperatury, a po stronie jej plusów zapisać można odważną stylistykę opartą o podświetlanie wykorzystując. 4 diody LED. Jest to sprzęt do użytku typowo domowego. Problematyczna może okazać się także cena – w Polsce produkt jest dostępny za 179 zł. Mimo tego AEOLUS VEGAS CP007 to podkładka chłodząca którą z pełną stanowczością warto polecić.

AEOLUS VEGAS CP007

AEOLUS VEGAS CP007 od ENERMAX został nagrodzony przez redakcję następującymi wyróżnieniami:

TA Poleca

 

rozwiązanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za udostępnienie podkładek do testów dziękujemy firmom:

LEPA logo

enermax logo

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *