Doodler zapoczątkował modę na manualne drukarki 3D, znane również jako pióra przestrzenne. Stosunkowo szybko, kolejne produkty tego typu, zaczęły trafiać na rynek. Jednym z przykładów może być urządzenie spotkane przez nas na stoisku marki Pearl podczas targów CeBit. Zasada działania jest niezmiennie prosta. Wkład wykonany z tworzywa zostaje podgrzewany wewnątrz pióra, dzięki czemu przybiera łatwą do obróbki, elastyczną formę. Kluczem do tworzenia trójwymiarowych kształtów jest szybki czas zastygania materiału.

CreoPop

Odrobinę innowacyjności oferuje CreoPop, czyli pierwsze na świecie pióro przestrzenne pozwalające na tworzenie wielobarwnych obiektów, bez podgrzewania tworzywa. Autorzy deklarują, że ich produkt w stosunku do konkurencji jest bezpieczny i pozwala na swobodne użytkowanie go w domu, nawet przez najmłodszych.

Temperatura pracy urządzenia to około 50 stopni (Doodler osiągał 250 stopni), jest to możliwe dzięki zastosowaniu światłoczułych polimerów, które zmieniają stan skupienia materiału, bez potrzeby roztapiania go w wysokiej temperaturze. Rozwiązanie pozwala również uniknąć nieprzyjemnego zapachu topionego tworzywa.

CreoPop

Główną innowacją w przypadku CreoPop są wkłady które prócz specyficznych właściwości jeśli chodzi o topienie, występować mają również w kilku ciekawych wersjach. Autorzy, prócz standardowych materiałów, chcą również przygotować wkłady świecące w ciemności, oraz zmieniające kolor w zależności od temperatury otoczenia. Dalsze plany obejmują również wkłady: aromatyczne, do zdobienia ciała, przewodzące elektryczność, elastyczne, wielobarwne oraz magnetyczne.

CreoPop

CreoPop osiągnął zakładaną kwotę finansowania na portalu indiegogo.com. Aby stać się posiadaczem urządzenia z zestawem 5 wkładów, należy wesprzeć kampanię kwotą 89 dolarów. Pierwsze dostawy planowane są na marzec 2015 roku.

CreoPop

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “CreoPop – innowacja wśród piór 3D”