Uggla – sowia przytulanka, która oczyści powietrze

Uggla to z pewnością, jeden z najbardziej charakterystycznych projektów, zaprezentowanych w 3 etapie konkursu Electrolux Design Lab. Południowo koreański projektant GuYong Park, opracował niezwykle przyjazny filtr powietrza z myślą o najmłodszych.

Najważniejszym elementu zestawu jest sama Uggla czyli sowa, przypominająca nieco lekką maskotkę. Forma nie jest przypadkowa. Tak zaprojektowany oczyszczacz powietrza będzie pozytywnie odbierany przez dzieci i pozytywnie wpasuje się w ich otoczenie. Co więcej sposób filtracji powietrza przypomina nieco oddychanie, dlatego też dziecko może przytulić Uggla aby uspokoić się przed snem.

uggla (1)

Rolę filtra pełnią tkaniny, umieszczone wewnątrz i na zewnątrz maskotki. Przepływ powietrza ma zapewniać specjalny wentylator, przypominający konstrukcją bezłopatkowe rozwiązania Dyson. Powietrze jest pobierane i wypuszczane osobnymi kanałami w budowie maskotki. Ponadto wewnątrz Uggla umieszczony miałby zostać Filtr UV, zabijający bakterie i współpracujący z oczyszczającym z drobinek filtrem HEPA. Autor projektu zapewnia, że dzięki rozkładanej konstrukcji utrzymanie czystości byłoby wyjątkowo łatwe.

uggla (2)

Wyłączona Uggla znacząco zmniejszałaby rozmiary, dzięki czemu możliwe byłoby przechowywanie jej w dedykowanym pudełku w kształcie jajka. Najistotniejszym zagadnieniem dla projektanta, było stworzenie emocjonalnej więzi z dzieckiem. Dodatkowo przewiduje on poszerzenie funkcjonalności maskotki o monitoring zdrowia dziecka. Kiedy maluch śpiący z Uggla dostałby niespodziewanie gorączki, rodzice zostaliby niezwłocznie poinformowani o tym fakcie. Całość miałaby być obsługiwana za pomocą dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

Posted in Archiwalne and tagged , , , , , , .