StormTag – stacja pogodowa przypięta do kluczy

StormTag to niewielkie urządzenie, z możliwością przypięcia do kluczy, które pozornie przypomina zwykły breloczek. Zbiera jednak takie informacje jak temperatura powietrza, wilgotność czy ciśnienie, zapisując je w pamięci. Następnie po połączeniu z telefonem, wszelkie te informacje można w łatwy sposób odczytać i na ich podstawie określić przewidywaną pogodę.

StormTag wyposażony jest w czujnik ciśnienia barometrycznego, czujnik temperatury i czujnik wilgotności. To jednak nie wszystko. Czujnik UV sprawi, że urządzenie będzie zdolne stwierdzić czy czas, który dana osoba przebywa na słońcu (przy danym stopniu promieniowania) nie jest zbyt długi.

StormTagWarto dodać, że urządzenie jest w pełni wodoodporne. Pozwoli to na wykorzystywanie jego walorów podczas sportów wodnych. Zamontowana wewnątrz bateria ma pozwolić na działanie urządzenia przez około rok. Wszelkie dane będą magazynowane wewnątrz urządzenia przez cały czas pracy baterii. W praktyce oznacza to, że użytkownik będzie mógł sięgnąć do do wszelkich danych pogodowych zebranych w ciągu roku.

StormTagStormTag za pomocą Bluetooth połączy się z urządzeniami opartymi o systemy iOS oraz Android. Zbierane dane nie są istotą samą w sobie, pozwolą na analizowanie zjawisk pogodowych. Może to okazać się bardzo przydatne podczas wycieczek w góry, jazdy na nartach czy uprawiania sportów wodnych. Nierzadko wybitni ludzie (bardzo często himalaiści) ginęli przez załamanie pogody.

StormTagUrządzenie poprzez m.in. analizę zmian ciśnienia jest w stanie przewidzieć nadchodzący deszcz czy silny wiatr. Wyniki mogłyby być nieco wypaczone w górach, gdzie wraz ze wzrostem wysokości zmienia się ciśnienie barometryczne. Pomysłodawcy projektu zapewniają jednak, że pomocne w tym mogą okazać się zainstalowane mapy i czujnik GPS.

StormTagAutorom gadżetu przyświeca jeszcze jeden cel. Oprócz możliwości przewidzenia pogody bez posiadania internetu, użytkownik StormTag, a raczej samo urządzenie, będzie także elementem projektu badawczego. Naukowcy chcą zmienić sposób analizy klimatu. W ciągu 2 lat od wprowadzenia na rynek chcą oni udoskonalić sposób analizy danych pogodowych by były one dokładniejsze. W przypadku połączenia telefonu z internetem dane te zostaną przesłane do chmury i będą mogły być analizowane przez naukowców.

StormTagStormTag to świetne urządzenie, które w dodatku jest na tyle użyteczne, iż może uratować komuś życie. Sama nazwa zawierająca słowo „storm” zwraca na to uwagę. W przedsprzedaży cena gadżetu wynosi 25$. Można jednak oczekiwać, że w sprzedaży detalicznej będzie to wyższa kwota.

StormTag

Posted in Archiwalne and tagged , , , , .