SRV-P1 – futurystyczna karetka przyszłości

Nowoczesne gadżety, oprócz dużego wkładu jaki wnoszą do świata rozrywki czy techniki, coraz częściej służą w niesieniu pomocy. Opisywaliśmy już specjalny namiot dla ofiar klęsk żywiołowych, urządzenie ratujące przed falą tsunami i specjalne, nowoczesne nosze. Jednocześnie coraz wyraźniej widać trend w którym kierować będą się twórcy futurystycznych pojazdów, przykładem jednego z nich może być Toyota FV2. Designer Sasank Gopinathan postanowił dokonać delikatnej fuzji.

SRV P-1

SRV-P1 to designerski koncept pojazdu ratowniczego który ma docierać do miejsc odciętych od świata. Pomysłodawcę zainspirowały trzęsienia ziemi w Chinach w 2010 roku. Wtedy to, ze względu na opóźniony dojazd służb medycznych, życie straciło wielu ludzi.

SRV P-1

Jest to jednomiejscowy pojazd wyposażony w miejsce na nosze oraz niezbędne środki medyczne. Z założenia służyć ma do przemieszczania się na krótkich dystansach, w warunkach terenowych, tam gdzie przez uszkodzenie dróg, zawalenie budynków i inne przeszkody tradycyjny dojazd jest utrudniony.

SRV P-1

Każde z czterech kół SRV-P1 oprócz tego, że może być indywidualnie sterowane ma posiadać także swój własny silnik elektryczny. Samo śmigło może być natomiast napędzane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest biopaliwo. Drugim natomiast energia elektryczna. Śmigło podczas lotu samo będzie ją generowało i magazynowało na akumulatorach.

SRV P-1

SRV-P1 ma wspomóc działania służb medycznych już w 2025 roku. Czy tak się stanie? Zobaczymy za około 10 lat.

SRV P-1

Posted in Archiwalne and tagged , , , .