Solar Impulse 2 – samolot elektryczny

Idąca na przód technologia stara się w swoich rozwiązaniach wykorzystywać aspekty ekologiczne, mniejsze zużycie energii czy też jak w przypadku Solar Impulse 2, jej odnawialne zasoby. 

solar impulse 2

Projekt został stworzony w celu podjęcia wyzwania, jakim jest pierwszy lot dookoła świata z wykorzystaniem wyłącznie energii słonecznej. Samolot ten ma mieć możliwość nieprzerwanego lotu dzień i noc, a wszystko dzięki panelom słonecznym, które za dnia ładują baterie zasilające po zmroku silniki.

solar impulse 2solar impulse 2

Solar Impulse 2 to jednoosobowy samolot wykonany z włókna węglowego. Jego rozpiętość skrzydeł sięga 72 metrów (więcej niż Boeing 747-8I), natomiast waga odpowiada ciężarowi samochodu – 2300 kg, lżejszy jest również od szybowców.

[slideshow_deploy id=’16161′]

17’248 krzemowych ogniw słonecznych (powierzchniowo wynosi to 269,5 m2) zasila cztery silniki elektryczne, każdy po 17,5 CV. Dodatkowo za dnia ładowane są baterie litowo polimerowe będące nieco ponad jedną-czwartą masy całego samolotu – 633 kg (260 Wh/kg), po zmroku to właśnie one zasilają silniki. Prędkość jaką może rozwinąć Solar Impulse 2, jest podobna do przeciętnego samochodu – od 30 km/h do 140 km/h.

solar impulse 2

Posted in Archiwalne and tagged , , , , , , , , , , .