O czym mowa?

Marka TomTom nie jest już nowicjuszem na rynku zegarków sportowych. Recenzowany przez nas w zeszłym roku TomTom Nike+ był prekursorem wielu rozwiązań, kopiowanych później przez kolejnych producentów. Wysoka jakość połączona z nowatorskim podejściem oraz interesującym wzornictwem, przysporzyła produktowi sporą grupę fanów. Odzwierciedlenie dobrych opinii, było widoczne również na Think-About podczas corocznego plebiscytu. Wtedy też zegarek otrzymał niemalże pełną pulę nagród czytelników i redakcji.

Multi-Sport

Teraz TomTom podjął próbę samodzielnego przygotowania zegarka dla sportowców. Multi-Sport w przeciwieństwie do wspomnianego poprzednika, nie jest jednak urządzeniem kierowanym wyłącznie do biegaczy. Opracowany system pozwala na dokonywanie pomiarów aktywności fizycznej we wszystkich elementach klasycznego triathlonu.

Wygląd i budowa

Dość duże pudełko skrywa w swoim wnętrzu zegarek, wraz ze sporą ilością akcesoriów oraz zestawem trzech instrukcji. Wśród dołączonych elementów znajdują się: opaska na klatkę piersiową, mocowanie na kierownicę rowerową, czujnik na koło roweru, kabel z końcówką USB.

Multi-Sport

TomTom Multi-Sport okazał się najmniejszym zegarkiem sportowym jaki przyszło nam testować. Jakość zastosowanych materiałów jak i ogólna ocena wykonania już od pierwszych chwil robią dobre wrażenie. Jak się szybko okazuje urządzenie jest w pełni samodzielne i można je jednym wprawnym ruchem pozbawić paska. Rozwiązanie to pozwoliło na bezkompromisowe zaprojektowanie uchwytu rowerowego.

Multi-Sport

Specyfikacja i instalacja

Dane techniczne (wg. producenta):

  • Czas pracy na jednym ładowaniu: 10 h
  • Rozmiary wyświetlacza: 22 x 25 cm
  • Rozdzielczość wyświetlacza: 144 x 168
  • Grubość: 11,5 cm
  • Waga: 50 g
  • Długość paska: 23 cm
  • Wodoszczelność: 50 m
  • Języki: Angielski, Niemiecki, Włoski, Hiszpański, Francuski
  • Powiadomienia: Dźwięk i wibracja
  • Łączność: USB i Bluetooth
  • Pomiary: prędkość, rytm, dystans, kalorie, tętno
  • Tryby: wyścig, cel, zone, okrążenia, interwały

Multi-Sport

Zegarek ładuje się i komunikuje z komputerem, za pośrednictwem dedykowanego kabla ze specjalną 4 punktową wtyczką. Użytkownicy nowego zegarka TomTom, nie mogą już liczyć na dostęp do treningowo-społecznościowej aplikacji Nike+, zamiast tego do ich dyspozycji oddane są dwa portale: mysports.tomtom.com oraz mapmyfitness.com.

Multi-Sport

Praca

Pierwsze testy zegarka podjęte zostały w kolejności odwrotnej do triathlonu. Umiejscowienie odpowiednich czujników na rowerze nie powinno przysporzyć większych problemów, trudno to jednak powiedzieć o uchwycie na kierownicę. Jedyna w naszej redakcji kobieta, nie była w stanie samodzielnie przyczepić go na stosunkowo grubej kierownicy roweru górskiego. Pomoc kolegów przyniosła skutek dopiero po dłuższej walce z gumowym zaczepem. Oczywiście tak przyczepiony uchwyt odwdzięczył się wyśmienitą stabilnością, jednakże można uznać to rozwiązanie za przesadnie niewygodne. Inaczej sprawa wyglądałaby gdyby element był montowany tylko raz, jednakże operacja musi być przeprowadzona każdorazowo po zmianie paska na uchwyt.

Multi-Sport)

Pozytywnie wypada natomiast czas wyszukiwania satelit GPS, ograniczony do zaledwie kilku sekund.

Multi-Sport

Niezwykle dobrze Multi-Sport sprawdza się na pływalni. Szybki wybór trybu pracy jest przydatny szczególnie w sytuacji gdy znajdujemy się już na basenie. Zegarek dobrze przylega do ręki i nie przeszkadza w pływaniu, natomiast wyświetlacz jest czytelny zarówno na powierzchni jak i pod wodą. Praktyczną funkcją jest definiowanie długości toru. Zegarek dość dokładnie mierzy liczbę długości wykonanych podczas treningu, trochę gorzej wypada mierzenie trasy w km. Przyjęta dokładność do 0,001 km, sprawia że w przypadku najpowszechniejszej długości basenu 25 metrów wyświetlany jest dystans 0,002 km, jednakże skumulowany dystans wyświetlany jest poprawnie.

Multi-Sport

Źle wypada natomiast zapięcie zegarka, a szczególnie gumowa szlufka, która potrafi nastręczyć wielu problemów przy zakładaniu i zdejmowaniu zegarka na pływalni. Ze względu na charakter aktywności, jaką jest pływanie zegarek przydaje się głównie do pomiaru krótkich interwałów i ilości przepłyniętych długości/ km.

Multi-Sport

Jeśli chodzi o bieganie, pierwszy problem pojawił się już przy przechwytywaniu odczytu z pulsometru. Mimo szybkiego połączenia z satelitą, walka z opaską na klatkę piersiową wymagała nieco więcej czasu niż w przypadku konkurencyjnych produktów. Dobrym, acz nie zawsze stosowanym rozwiązaniem jest wyświetlanie uśrednionego czasu w min/km, za które pochwała zaliczana jest na konto TomTom.

Multi-Sport

Problemem może okazać się natomiast bieg w dużym słońcu, kiedy to wyświetlacz staje się właściwie nieczytelny. Rozwiązaniem powinno być szybkie włączenie podświetlenia. Niestety zaczerpnięty z Nike+, pomysł z aktywacją za pomocą stuknięcia w ekran, zostało stosunkowo słabo wdrożony. Efektem tego, przez kolejne 2 tygodnie testów nikomu z redakcji nie udało przyzwyczaić się do nieco dziwnego włącznika

Podsumowanie

Mimo świetnego startu na rynku produktów sportowych, TomTom wciąż może być uznawany za nowicjusza. Co ciekawe wszystkie wady wieku dziecięcego pojawiły się dopiero w przypadku drugiego oferowanego urządzenia. Zaskakujący jest fakt, że kilka ciekawych rozwiązań zostało przyćmionych przez proste do wyeliminowania niedoskonałości, potrafiące niejednokrotnie doprowadzić do frustracji. Jednocześnie Multi-Sport jest urządzeniem cechującym się wysoką jakością wykonania, brakuje w nim jednak prostoty, oraz ostatecznego szlifu, które tak mocno przekonały nas wcześniej do Nike+. Można więc odnieść wrażenie, że mam do czynienia z profesjonalnym sprzętem, który nie został ostatecznie przetestowany przed wypuszczeniem na rynek. Niestety zegarek ten nie jest też urządzeniem tanim, jego cena w testowanej wersji wyposażenia, wynosi 1299 zł natomiast jego najtańsza wersja została wyceniona na 799 zł. Warto jednakże zwrócić uwagę, że jest to produkt dedykowany do triathlonu, więc staje w szranki z dość ograniczoną konkurencją. Na rynku dostępna jest również tańsza wersja z okrojoną funkcjonalnością, przeznaczona dla biegaczy.

Niewykluczone, że wymienione przez nas wady zostały naprawione w najnowszej edycji urządzenia. Stosunkowo niedawno TomTom zaprezentował zegarki Multi-Sport oraz Runner w wersji Cardio, czyli z wbudowanym czujnikiem tętna.

Za dostarczenie zegarka do testów, dziękujemy firmie:

tomtom

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *