O czym mowa?

Jeśli mielibyśmy zrobić zestawienie najczęściej zadawanych nam pytań, z całą pewnością na samym szczycie listy znalazłoby się to dotyczące dostępności na polskim rynku, opisywanych przez nas lokalizatorów. Faktycznie, obecność urządzeń takich jak TRAX, Chipolo czy BiiSafe Budy, jest wyraźnie ograniczona. Tym większe zainteresowanie wzbudził w nas lokalizator duet marki Protag, który od niedawna można bez problemów nabyć w krajowych sklepach.

Duet

Uogólniając mowa o urządzeniach, które po przyczepieniu do telefonu, torebki czy obroży psa, pomogą szybko odnaleźć zgubę z wykorzystaniem smartfona bądź tabletu.

Zapraszamy do przeczytania naszej recenzji.

Wygląd i budowa

Niewielkie, kartonowe opakowanie skrywa blister, w którym umieszczono interesujące nas urządzenie, 2 baterie CR 2016 oraz kawałek dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Zarówno samo pudełeczko jak i elementy ochronne wykonano z dużą dbałością o należytą prezentację zestawu.

Duet

Duet

Sam duet wygląda stosunkowo prosto. Niewielki, kwadratowy brelok wykonano z połyskliwego tworzywa z odciśniętą nazwą urządzenia. Kształt zaburza jedynie, umieszczony na jednym z boków przycisk. Rolę uchwytu pełni tu klasyczne kółko do kluczy, wyciągnięte na krótkim sznureczku. Wymiary lokalizatora to 28 x 28 x 6 mm przy wadze 6g.

Duet

Specyfikacja i instalacja

Specyfikacja techniczna (dane producenta):

  • Łączność: Bluetooth 4.0 (Bluetooth Low Energy)
  • Chip: CSR 1010
  • Kompatybilność: iOS i Android
  • Liczba sparowań na jeden telefon: Do 10
  • Praca na jednej baterii: Do 6 miesięcy
  • Zasięg: Do 30 metrów
  • Gwarancja: 1 rok

Rozpoczęcie pracy z duet, wymaga pobrania dedykowanej aplikacji na urządzenie mobilne. Kompatybilność gwarantuje  system iOS 7 (lub nowszy) oraz Android 4.3 (lub nowszy) połączony ze wsparciem dla standardu Bluetooth 4.0. Niestety dla wielu użytkowników może być to pierwsza bariera. Wersja 4.3 oraz 4.4 w sumie stanowią aktualnie 33,5 % użytkowanych kompilacji Androida na rynku (dane z developer.android.com – wrzesień 2014). Pozostałe 2/3 potencjalnych nabywców nie skorzysta z dobrodziejstw oferowanych przez lokalizator.

Duet

Po zainstalowaniu darmowej aplikacji (dostępna w Store), niezbędne jest założenie w niej konta poprzez podanie adresu mailowego oraz zdefiniowaniem hasła lub połączenie jej z profilem na portalu facebook. Kolejnym krokiem jest jest uruchomienie samego lokalizatora, czyli umieszczenie w nim baterii i wciśnięcie przycisku aktywującego. Otwarcie obudowy wymaga jednak pewnej wprawy, efektem czego pierwsze podejścia wyglądają dość karkołomnie.

Duet

Aktywowane w ten sposób urządzenie można opisać, definiując nazwę, typ potencjalnej zguby oraz załączając jej zdjęcie.

Duet

Praca

Sposób działania opisywanego lokalizatora jest stosunkowo prosty. Kiedy nie możemy samodzielnie określić położenia rzeczy, do której został on przymocowany, wystarczy włączyć dedykowaną aplikację. Na jej ekranie zostanie wyświetlona mapa satelitarna zawierająca ostatnie odnotowane położenie lokalizatora, oraz naszą aktualną lokalizację. Niestety oferowane dane nie należą do wyjątkowo precyzyjnych, a dokładność mieści się w zakresie około 100 metrów.

Duet

Oparty na łączności Bluetooth, tryb poszukiwania precyzyjnego, pozwoli natomiast odnaleźć przedmioty, które zostały zagubione w bezpośrednim sąsiedztwie użytkownika (np. w obrębie mieszkania). Jego obsługa jest oparta na wyświetlaniu symbolicznego radaru, który w formie graficznej informuje o oddalaniu się bądź zbliżaniu do celu. Ponadto z poziomu aplikacji możliwe jest wywołanie sygnału dźwiękowego wydawanego przez duet. Precyzja lokalizacji w tym trybie jest absolutnie zadowalająca.

Duet

Możliwe jest również uzyskanie wywołania odwrotnego, czyli w sytuacji gdy mamy dostęp do lokalizatora lecz nie wiemy gdzie znajduje się nasze urządzenie mobilne. Wciśnięcie przycisku na breloku spowoduje uruchomienie alarmu na smartfonie lub tablecie.

Oczywiście duet ma przede wszystkim zapobiegać gubieniu. Kiedy urządzenie mobilne oddali się poza określoną odległość od breloka, na obydwu uruchomiony zostanie sygnał dźwiękowy. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku dzieci, które potrafią uciec przed czujnym okiem opiekunów.

Duet

Jeśli pragniemy pomóc w poszukiwaniach zagubionych przedmiotów innym użytkownikom duet, możemy włączyć funkcję „Be a Crowdfinder”, dzięki temu kiedy nasze urządzenie mobilne pojawi się w bezpośrednim sąsiedztwie lokalizatora zgłoszonego jako zgubiony, jego właściciel otrzyma powiadomienie z aktualizacją lokalizacji.

Duet logo

Wbudowany w duet głośniczek jest w zupełności wystarczający. Podczas użytkowania breloka można dostrzec, umieszczoną pod obudową diodę aktywności, informującą o bieżącym stanie połączenia z urządzeniem mobilnym.

Duet

Właściwie jedynym zauważalnym podczas użytkowania lokalizatora minusem, jest jego wyjątkowo słaba odporność na zarysowania. Podczas tygodniowych testów obudowa została pokryta gęstą siecią drobnych rysek. Duet jest dostępny w pięciu kolorach: pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i białym. Trochę szkoda, że dedykowana aplikacja dostępna jest wyłącznie w języku angielskim.

Podsumowanie

Protag duet to dobrze skonstruowany i należycie wykonany lokalizator. Dedykowana aplikacja jest prosta i intuicyjna, jej obsługa bezproblemowa mimo iż dostępna jest jedynie jej angielskojęzyczna wersja.  Rozczarowywać może ograniczona kompatybilność, oraz przeciętna precyzja lokalizacji GPS. Zdecydowanie lepiej sprawuje się tryb precyzyjny oparty na Bluetooth. Na uwagę zasługuje również estetyczne i stonowane wzornictwo.

Urządzenie dostępne jest u oficjalnego dystrybutora w cenie 119 zł

Protag duet został przez nas nagrodzony następującymi wyróżnieniami:

TA Poleca

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about

rozwiązanie

 

 

 

 

Za dostarczenie produktu do testów dziękujemy firmie:

protag logo

Podczas testów lokalizatora wykorzystaliśmy tablet Iconia Tab 10 oraz smartfon E3, za których udostępnienie dziękujemy firmie Acer.

Wszystkie zdjęcia zamieszczone w recenzji zostały wykonane aparatem Cannon EOS M.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *