Wykorzystanie energii słonecznej to nie tylko ekologiczna propaganda. Fotowoltaika to dziedzina, która wciąż zyskuje na znaczeniu w elektroenergetyce za sprawą rozwoju technologii obróbki krzemu i spadku ceny jego produkcji. Nawet w Polsce coraz częściej można zauważyć charakterystyczne panele fotowoltaiczne na dachach domów, fabryk czy budynkach użyteczności publicznej. Rawlemon to projekt systemu, który wg autorów zrewolucjonizuje fotowoltaikę.

Proponowane rozwiązanie opiera się na wielozłączowym ogniwie słonecznym, co pozwoliło zmniejszyć wielkość całego panelu oraz zwiększyć jego wydajność (w urządzeniu beta.ey S). Jednak najważniejszym elementem systemu jest soczewka wykonana ze szkła akrylowego, która skupia promieniowanie słoneczne na powierzchnię ogniwa.
RawlemonPanel jest wyposażony w dwukierunkowy system śledzenia nasłonecznienia, który podwaja wydajność pracy całego systemu fotowoltaicznego.

 Basic RGBUrządzenie przetwarza odbieraną energię słoneczną na gromadzoną w akumulatorze energię elektryczną. Pozwala to na zasilanie podłączonych do niego urządzeń, a w nocy urządzenie może świecić za pomocą wbudowanych diod RGB LED. Dzięki takim funkcjom oraz małym rozmiarom możliwy jest montaż wielu paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku, które jako cały system mogą w ciągu dnia gromadzić energię elektryczną, a w nocy pracować jako reklama świetlna.

Rawlemon
Producent przewiduje wprowadzenie 4 modeli urządzenia różniących się wielkością oraz mocą jaką są w stanie dostarczyć do podłączonych odbiorników. Najmniejsze, beta.ey S, wyposażone jest w soczewkę o średnicy 10 cm i  ogniwo wielozłączowe o mocy 1,6 W oraz jest w stanie zgromadzić do 27,5 Wh energii elektrycznej w akumulatorze (w ciągu jednego dnia do 9 Wh). Dzięki wbudowanemu złączu USB 2.0 może być wykorzystane np. do ładowania telefonu komórkowego (wg producenta zapewnia 1,5-krotne ładowanie w ciągu doby w zależności od lokalizacji).

RawlemonEdycja specjalna beta.ey S wyróżnia się całkowicie przezroczystą obudową.
Rawlemon
beta.ey XL wyposażone jest w soczewkę o średnicy 20 cm oraz ogniwo krzemowe o mocy 5W. Wbudowany akumulator może zgromadzić do 55 Wh energii elektrycznej (w ciągu jednego dnia do 30 Wh). Urządzenie posiada 2 złącza USB 2.0. beta.ray 1.0 oraz beta.ray 1.8 wyposażone są także w ogniwa krzemowe i są w stanie zasilać urządzenia wymagające zasilania prądem stałym albo zmiennym (zgodnie z życzeniem klienta). Mniejsze wyposażone jest w soczewkę o średnicy 1 m, ogniwa o mocy 180 W i jest w stanie zgromadzić w akumulatorze do 1,8 kWh energii (w ciągu dnia do 1,1 kWh). Parametry większego to odpowiednio 1,8 m, 560W i 5,4 kWh (3,4 kWh). beta.ray 1.0 i beta.ray 1.8 są odporne na wiatr o prędkości do 120 m/s, a ich wbudowane diody LED są w stanie wytworzyć światło o strumieniu świetlnym na poziomie 200 lm (1.0) i 300 lm (1.8). Mniejsze z nich waży 700 kg, natomiast większe 3350 kg.

RawlemonAutorzy projektu prowadzą kampanię crowdfundingową za pośrednictwem której chcą zebrać fundusze pozwalające na dalszy rozwój projektu Rawlemon oraz wprowadzenie go do produkcji.
[slideshow_deploy id=’13797′]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *