Project Loon – balony z internetem dla świata

Niedawno pisaliśmy o tym jak Facebook włączył się w akcję internet.org. Nieco wcześniej, firmą która przedstawiła swój pomysł na dostarczenie taniego internetu całemu światu było Google.

Project Loon jest nieco delikatniejszy w swojej formie, zamiast dronów przewiduje użycie gigantycznych balonów. Miałby one wznosić się na wysokość 500 tys km, czyli pozwalającą na łączenie się z prostymi antenami naziemnymi.

loon

Jak się okazuje Google nie próżnuje w sprawie projektu. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, niedawno, jeden z testowych balonów odbył podróż. Przelot dookoła świata, który trwał 22 dni miał pomóc w obliczeniach potrzebnych do umieszczenia tego typu obiektów na planowanej wysokości.

loon

„Było kilka pętli nad Pacyfikiem przed wyruszeniem na wschód, dzięki wiatrom zmierzającym w kierunku Chile i Argentyny, następnie odbył on drogę powrotną w okolicach Australii i Nowej Zelandii” napisał przedstawiciel Project Loon na oficjalnym profilu w Google+.

loon

Autor dodał, że w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy zespół wykorzystywał zgromadzone dane wiatrowe do udoskonalenia modeli predykcyjnych. W rezultacie opracowywanie trajektorii jest bardziej precyzyjne i ma większy zasięg czasowy.

Szereg udoskonaleń został również wprowadzony w innych aspektach, obejmujących szybsze zmiany wysokości, pozwalających na szybkie przyjęcie balonu w przypadku problemów pogodowych. „Można spędzić wiele godzin prowadząc symulacje komputerowe, ale nic nie uczy nas tak, jak faktyczne wysyłanie balonów w stratosferę podczas wszystkich czterech pół roku” dodano w zamieszczonej publikacji.

loon

Trzydzieści balonów zostało wysłanych z bazy w Nowej Zelandii w ramach pierwszego lotu testowego w czerwcu 2013. Według Google obecnie najważniejszym celem jest ustanowienie pierścienia nieprzerwanej łączności wokół 40’go równoleżnika, tak aby testy pilotażowe na tej szerokości pozwoliły osiągnąć ciągłą pracę balonów dostarczających sieć.

loon

 

Posted in Archiwalne and tagged , , , , , , .