Parce – mądre i oszczędne gniazdko

Energia elektryczna staje się coraz droższa. Ekolodzy walczą o to, aby jej produkcja była mniej szkodliwa dla środowiska. Każdy odbiorca prądu może sprawić, aby zużywać go mniej, przyczyniając się do ograniczenia wydzielanego dwutlenku węgla do atmosfery oraz zmniejszając swoje wydatki na energię elektryczną. W tym wszystkim może pomóc projekt inteligentnego gniazdka.

Parce One to urządzenie smart, które należy wpiąć do gniazdka elektrycznego, a następnie podłączyć do niego dotychczas używane urządzenie elektryczne (np. telewizor, konsolę do gier, komputer, drukarkę czy ekspres do kawy). Parce automatycznie wykrywa kiedy i jak długo uruchomione jest dane urządzenie i uczy się tego, zapisując wszystkie dane w chmurze. Podobne urządzenie, lecz nie wykorzystujące technologii cloud computing opisywaliśmy na łamach Think About w czerwcu ubiegłego roku (klik).

ParceDostęp do danych w Parce Cloud można uzyskać poprzez aplikację w telefonie, tablecie lub poprzez przeglądarkę internetową. Za ich pośrednictwem można ustawić kiedy urządzenia w domu lub biurze mają być odłączone od sieci elektrycznej. Użytkownik może zostać poinformowany o urządzeniach pracujących w trybie czuwania, otrzymując możliwość ich zdalnego wyłączenia. W chmurze przechowywane jest też zestawienie ile energii i CO2 zostało oszczędzone.
[slideshow_deploy id=’14537′]
Parce może działać niezależnie lub być częścią systemu inteligentnego domu. Według autorów Parce pozwala zaoszczędzić do 600 zł rocznie na rachunkach za prąd. W biurach czy fabrykach kwota ta może być jeszcze większa.
ParceAutorzy projektu prowadzą jego kampanię crowfdundingową za pośrednictwem portalu Indiegogo. Tam również można nabyć urządzenie w preorderze. Parce jest dostępne w wersji europejskiej i amerykańskiej. Jedno urządzenie w białym kolorze kosztuje 69 dolarów. Za Parce w kolorze czarnym lub srebrnym należy zapłacić 99 dolarów. Zestaw dla domu (5 urządzeń) kosztuje 369 dolarów. Zamówione urządzenia dotrą do odbiorców w listopadzie 2014.
Parce

Posted in Archiwalne and tagged , , , , , , .