Ogólnopolskie Zawody Sumo Robotów Lego dla Dzieci i Młodzieży – nasze wrażenia

Ogólnopolskie Zawody Sumo Robotów Lego dla Dzieci i Młodzieży oraz Trójmiejski Turniej Robotów, to dwie imprezy robotyczne, które objęliśmy patronatem w tym roku. Obydwa wydarzenia zostały zaplanowane na ten sam dzień, a my musieliśmy zdecydować na którym z nich się pojawić. Wybór padł na to mniej prestiżowe, lecz niosące za sobą większy ładunek pozytywnej energii. Tak oto wczesnym popołudniem, zawitaliśmy przed drzwiami na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

zawody_lego_sumo (1)

Mimo, że zawody są najistotniejszą częścią wydarzenia, nie można narzekać na brak dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Tradycyjnie już w jednej z sal, przewidziano miejsce na boisko do piłki nożnej robotów. Nowościami były pokazy chemików oraz robotyczna wersja gry Angry Birds.

zawody_lego_sumo (11)

zawody_lego_sumo (10)

zawody_lego_sumo (12)

zawody_lego_sumo (3)

Organizatorzy przewidzieli również miejsce na warsztaty dla dzieci nie startujących w zawodach, lecz chcących bliżej zapoznać się z Lego Mindstorms.

zawody_lego_sumo (13)

zawody_lego_sumo (15)

zawody_lego_sumo (14)

Podobnie jak w zeszłym roku, uczestnicy imprezy mogli zobaczyć w akcji pracę drukarki 3D.

zawody_lego_sumo (4)

Dwie wydzielone sale, zajmowali mali konstruktorzy wraz z instruktorami.

zawody_lego_sumo (2)

Tuż przed zawodami, odbył się wykład Piotra Dawidowicza dotyczący robotyki. Pomysł oceniamy zdecydowanie na plus, względem zeszłorocznego wykładu o bezpieczeństwie na drodze.

zawody_lego_sumo (22)

zawody_lego_sumo (20)

zawody_lego_sumo (21)

Punkt kulminacyjny stanowiły zawody Lego Sumo. Podczas walk mierzyły się roboty Mindstorms, wykonane i zaprojektowane uprzednio przez jedno i dwu-osobowe zespoły. Organizatorzy udostępniali zestawy oraz pomagali zawodnikom, którzy opracowywali swoje konstrukcje przez kilka pierwszych godzin imprezy. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych zawodów sumo, wygrywa ten, któremu udało się wypchnąć przeciwnika poza okrągłą matę.

zawody_lego_sumo (19)

zawody_lego_sumo (18)

zawody_lego_sumo (17)

Konkursowi towarzyszyły emocje, silny doping, łzy smutku i radości. Ilość uczestników dopisała w tym roku. Niewielka aula była wypełniona po brzegi, natomiast kolejne pojedynki i fazy zawodów rozciągały się w czasie, nie tracąc przy tym nic na atrakcyjności. Końcowa klasyfikacja zawodów prezentowała się następująco:

  • 1 Graf1
  • 2 Boss 
  • 3 Pancerryan

zawody_lego_sumo (16)

Jest nam jednocześnie nieco smutno, że któregoś z czołowych miejsc nie zajął nasz faworyt – Infiltrator 3 000.

zawody_lego_sumo (8)

zawody_lego_sumo (7)

Miłym zaskoczeniem był fakt, że organizatorzy postanowili dopracować zawody, uwzględniając między innymi nasze uwagi. Spora ilość plakatów, ulotek informacyjnych oraz mobilna odsłona strony internetowej, sprawiły że większość odwiedzających, bez najmniejszych problemów trafiła na teren imprezy.

zawody_lego_sumo (8)

zawody_lego_sumo (5)

Dziękujemy Dziecięcej Akademia Twórczości oraz Kołu Naukowemu Elektrotechniki w Systemach Transportowych za zaproszenie i gratulujemy fantastycznych zawodów. Do zobaczenia za rok!

 

Posted in Archiwalne, Look About and tagged , , , , .