Nissan BladeGlider – szybki samochód elektryczny dla młodych

Samochody elektryczne do tej pory nie wzbudzały emocji u fanów motoryzacji. Można powiedzieć, że dla tych, w których żyłach płynie benzyna (do tego wysokooktanowa) kojarzyły się z jednym – nudą. Miały być nieduże, lekkie, ekonomiczne i przede wszystkim ekologiczne. Nissan zamierza przełamać ten stereotyp dokładając do wymienionych cech jeszcze jedną, której poszukują młodzi kierowcy w swoich pierwszych pojazdach – szybkość. BladeGlider to prototypowy roadster, który oficjalnie zostanie przedstawiony na Salonie Samochodowym w Tokio.

BladeGlider

Nowy pojazd nawiązuje kształtem nadwozia do projektu DeltaWing oraz elektrycznego modelu wyścigowego Nissan ZEOD RC (Zero Emission On Demand Racing Car). Do produkcji nadwozia prototypu wykorzystano CFRP, czyli tworzywo wzmocnione włóknem węglowym. Charakterystyczny, opływowy kształt nadwozia zapewnia bardzo niski współczynnik oporu powietrza oraz dużą siłę docisku aerodynamicznego.

BladeGlider

BladeGlider to samochód trzyosobowy z konfiguracją foteli 1+2. Dla łatwiejszego zajmowania miejsca przez kierowcę środkowy fotel przesuwa się w stronę otwartych drzwi. Fotele pasażerów znajdują się po bokach fotela kierowcy z tyłu pojazdu. Takie ustawienie pozwala na bardzo dobre wyważenie pojazdu.

BladeGlider

Za napęd nowego prototypu Nissana będą odpowiadały silniki elektryczne, które w planowanej wersji seryjnej mają zostać umieszczone w piastach tylnych kół. Za źródło energii japoński producent wykorzysta znany z seryjnie produkowanego modelu LEAF akumulator litowo-jonowy. Warto zwrócić uwagę na rozkład mas w prototypowym pojeździe – 30:70 (przód:tył).

BladeGlider

Nissan przedstawił koncept pojazdu elektrycznego, który może wywołać przyspieszoną pracę serca u wielu fanów motoryzacji. Japończycy pokazali, że oprócz spełniania norm ekologicznych warto zadbać o to, aby samochody przyszłości zapewniały także przyjemność z jazdy.

Posted in Archiwalne and tagged , , , .