Luna – czyli Rozi z Jetsonów w realnym świecie

Każdy kto oglądał, całkiem popularną jeszcze niedawno, bajkę Jetsonowie, z pewnością pamięta Rozi, czyli robota nianię. Parę lat temu takie urządzenie mogło być tylko i wyłącznie wytworem ludzkiej wyobraźni. Dzisiaj okazuje się jednak, że takie koncepty mogą istnieć w realnym świecie, przykładem jednego z nich jest Luna.

Luna

Luna to koncept robota wielkości człowieka wyposażonego w wiele funkcji i, jak zapewniają twórcy, wielką osobowość. Ilość potencjalnych zadań wykonywanych przez tego robota jest bardzo duża. Wystarczy zainstalować jedną z wielu aplikacji by w odpowiedni sposób wykorzystywać dobrodziejstwa naszprycowanej najnowszymi technologiami maszyny.

Luna

Przyjazny robot może opiekować się osobami starszymi, dbać o to aby chorzy pamiętali o wzięciu leków, wezwać pomoc medyczną, a nawet przenosić rzeczy miedzy pokojami. Bez problemu może działać jako chociażby robot ochroniarz, taką funkcję spełni poprzez nagrywanie działań, które uzna za podejrzane.

Luna

Projekt jest bardzo rozwojowy. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i maksymalna moc obliczeniowa komputera (aby Luna mógł odbierać sygnały z wielu czujników jednocześnie i odpowiednio na nie reagować). Projektanci postanowili dać innym użytkownikom możliwość pisania programów zarządzających tym robotem (system ROS). Ma to przyśpieszyć proces rozpowszechnienia się urządzenia.

Luna

Na jednym naładowaniu gadżet będzie mógł działać nawet 8h. Cena w przedsprzedaży na portalu kickstarter.com zaczyna się od 999$. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że jeszcze długa droga do momentu, w którym Luna będziemy mogli zobaczyć na sklepowych półkach. Przewidywany czas rozpoczęcia sprzedaży seryjnej to grudzień 2015.

luna

Posted in Archiwalne and tagged , , , , , .