Zapraszamy do udziału w Naukowym Dniu Dziecka na Politechnice Warszawskiej. Będzie to wyjątkowe wydarzenie zorganizowane specjalnie z myślą o najmłodszych fascynatach świata nauki i techniki! W planach jest wiele atrakcji, konkursów, prezentacji i wykładów poświęconych tematom najnowszych technologii.

Naukowy Dzień Dziecka

Celem Naukowego Dnia Dziecka jest popularyzacja nauk ścisłych wśród dzieci, rodziców i nauczycieli. Organizatorzy chcą pokazać, że matematyka, robotyka, technika, fizyka, czy chemia mogą być niezapomnianą przygodą i świetną zabawą, a nie tylko nudną teorią. Organizatorami Dnia Dziecka są: Koło Naukowe Politechniki Warszawskiej KNEST  oraz Koło Naukowe „RoboDATycy”. Współpracuje z nimi Dziecięca Akademia Twórczości oraz firma TwójRobot.pl.

Poza atrakcjami przygotowanymi z okazji Dnia Dziecka, podczas imprezy odbędzie się konkurs dla miłośników robotyki – Zawody SUMO robotów. Będzie to już 3 edycja konkursu, który w poprzednich latach cieszył się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy wykazali się kreatywnością i profesjonalizmem. W roku 2013 w zawodach zwyciężył zespół „MatiMiki” w składzie:  Mikołaj Tomaszewicz oraz Mateusz Leszczyński. Kto wygra w tym roku?

Naukowy Dzień Dziecka

Ponadto podczas Naukowego Dnia Dziecka odbędzie się oficjalne rozstrzygnięcie i Gala Finałowa Konkursu Plastycznego „Robo-Sportowiec”.

Do udziału w zawodach serdecznie zapraszamy dwuosobowe zespoły wraz z opiekunem. Uczestnikiem może być każde dziecko uczące się w szkole podstawowej, które posiada zestaw LEGO Mindstorms NXT 2.0 i jest zafascynowane światem najnowszych technologii.  Gorąco zachęcamy do sprawdzenia swoich sił i wzięcia udziału w emocjonujących rozgrywkach w gronie rówieśników! Trzy najlepsze drużyny zostaną wyróżnione bardzo atrakcyjnymi nagrodami.

Naukowy Dzień Dziecka

Podczas konkursu wszystkie drużyny będą miały 3 godziny, aby skonstruować oraz zaprogramować swojego robota, a następnie odbędzie się Finał Walk SUMO robotów oraz wręczenie nagród.

Wśród przygotowanych dla uczestników atrakcji znajdą się:

✔  stoisko TwójRobot.pl, a na nim:

– roboty LEGO

– robot rozwiązujący Kostkę Rubika

– Robo Zwierzak

– Robot Tańczący z możliwością sterowania

– Robo Boisko

– Formuła 1 – wyścigi robotów RoboRobo

– labirynt – konkurs na jak najszybsze pokonanie labiryntu robotem sterowanym przez tablet

✔  stoisko Koła Naukowego KNEST, a na nim:

– robot saperski sterowany za pomocą klawiatury

– robot Line Follower

✔  kącik konstruktorski dla najmłodszych

✔  stoisko z zabawkami Hexbug

✔  możliwość zwiedzania laboratoriów Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej

 

Podczas Naukowego Dnia Dziecka goście będą mogli wysłuchać ciekawych wykładów

 

11:00-11:45 inż. Piotr Dawidowicz

Temat: „Elektronika i robotyka w dzisiejszej edukacji”

Opis: Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najnowsze możliwości wykorzystania elektroniki w edukacji. Głównym punktem jest chęć przedstawienia zestawów Arduino jako optymalnego połączenia programu Matematyki, Fizyki oraz Informatyki w efektowny sposób.

Matematyczne równania, fizyczny uporządkowany ruch elektronów, czy też informatyczne „krzaki” nie muszą być nudną teorią zapisaną w zeszycie.

Jak rozpocząć tą przygodę?

12:00-12:45 Wykład Koła Naukowgo „RoboDATycy”

Temat: „LEGO Mindstorms, czyli narzędzia inżyniera w zasięgu możliwości małego konstruktora.”

Opis: Wykład skierowany jest do młodzieży szkolnej i rodziców. Uczestnicy Koła Naukowego „RoboDATycy” opowiedzą o ciekawych możliwościach zestawu edukacyjnego LEGO Mindstorms NXT. Podczas prezentacji pokażą przykładowe konstrukcje, które znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistych urządzeniach technicznych. Padną również odpowiedzi na nurtujące pytania: -czemu zwykła zabawa może okazać się najlepszym wprowadzeniem do kariery zawodowej? -dlaczego nawet studenci bawią się tym, co wymyślono dla dzieci?

13:00-13:45 Dr inż. Piotr Tomczuk

Temat: „Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych”

Opis: Czy zastanawialiście się kiedyś co widzi kierowca podczas jazdy nocą? Czy jesteśmy widoczni przechodząc przez przejście dla pieszych? Niestety zazwyczaj wyobrażamy sobie że kierowca widzi nas tak samo jak my widzimy zbliżający się samochód.

Podczas wykładu zostaną omówione najważniejsze punkty związane z bezpieczeństwem na drodze. Pokażemy co widzi kierowca jadąc samochodem w nocy.

Oraz najważniejsze, odpowiemy na pytanie: „Jak zwiększyć nasze bezpieczeństwo?”

 

Redakcja Think-About jest w tym roku patronem medialnym imprezy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *