H2O-Pal – Monitorowanie ilości spożywanej wody

O tym jak ważne jest nawodnienie podczas wysiłku wie niemalże każdy sportowiec uprawiający intensywny wysiłek. Wszyscy niczym ognia boją się odwodnienia. To słuszne podejście. Utrata wody z organizmu na poziomie od 2 % do 4 % objawi się  omdleniami, bólem głowy czy zaburzeniami widzenia, 10% spowoduje utratę świadomości a odwodnienie rzędu 15% gwarantuje śmierć. Z drugiej strony wielu zawodników (szczególnie ze szczebla amatorskiego) popada w drugie ekstremum, piją za dużo wody co może doprowadzić do zaburzeń w gospodarce elektrolitycznej, uszkodzenia nerek czy chociażby hiponatremii. Wymienione skutki uboczne najdobitniej pokazują jak ważny jest odpowiedni poziom wody w organizmie. Na pomoc w jej monitorowaniu przychodzi koncept H2O-Pal.

Zestaw składa się ze specjalnej butelki, dokręcanego do niej od dołu małego urządzenia i aplikacji na iPhona. Na podstawie odpowiedniego czujnika gadżet odczytuje poziom zużycia wody z butelki i zbiera wszelkie statystyki. Za zasilanie H2O-Pal odpowiada bateria co do której pomysłodawcy przejawiają pewność, że wystarczy na długi okres użytkowania bez konieczności ładowania.

H2O-Pal

Dzięki aplikacji użytkownik będzie mógł ustawić sobie jak dużo wody chce wypić i w jakich odstępach czasu, urządzenie przypomni również o tym aby sięgnąć po butelkę. Dodatkowa funkcja to możliwość dodania przyjaciół (z wykorzystaniem facebooka) którzy również posiadają gadżet i monitorowanie ich spożycia wody. Samo połączenie z iPhonem uzyskiwane jest za pomocą Bluetooth, a wszelkie informacje o ilości wypitej wody, czasie czy zakładanych celach zostaną zapamiętane.

H2O-Pal

Autorzy są obecnie na etapie zbierania funduszy. Koncepty wyglądu samej butelki są bardzo kreatywne i designerskie, oprócz – początkowo planowanych – 8 podstawowych wzorów dostępne będą także specjalne gumowe elementy dzięki którym użytkownik sam będzie mógł dostosować jej design. Cena urządzenia zaczyna się (w chwili obecnej przed wypuszczeniem na rynek) od 69$ w przypadku standardowego wyglądu a kończy na 110$ przy wyborze drugiej opcji. Jak na razie ciężko powiedzieć o tym jak H2O-Pal sprawdzi się w praktyce.

H2O-Pal

Posted in Archiwalne and tagged , , , , , , , .