Grifta – gamepad zaprojektowany na nowo

Grifta to gamepad, który ma pozwolić na maksymalnie efektywne wykorzystanie zdolności gracza. Będzie to możliwe dzięki modułowej budowie oraz przestrzennemu rozlokowaniu elementów.

Grifta_CHIQUITAUrządzenie posiada standardowy zestaw przycisków, składający się na: 8-kierunkowy D-pad, mechaniczne przyciski ABXY, dwa tiggery z potencjometrem, dwie analogowe gałki oraz cztery dodatkowe przyciski funkcyjne. Nowością jest cyfrowy spust ulokowany bezpośrednio pod palcem wskazującym.

Grifta Najciekawsza jest jednak modułowa konstrukcja, składająca się na dwa elementy sterujące oraz łącznik. Rozwiązanie to pozwala na precyzyjne dostosowanie zestawu do stylu gry. Grifta to pierwszy kontroler, który umożliwia na wygodną pracę w parze z myszką. Wystarczy, jeden z elementów wykorzystać do sterowania postacią oraz wesprzeć się gryzoniem przy celowaniu, aby wynieść zabawę z grami FPS na zupełnie nowy poziom.

Grifta Innym rozwiązaniem jest skorzystanie jednocześnie z dwóch modułów sterujących, zachowując przy tym pełną autonomię każdej z rąk. Oczywiście tradycjonaliści mogą połączyć obywa elementy gamepada, uzyskując w ten sposób klasyczny kontroler.

To jednak nie koniec możliwości urządzenia. Jeśli kwota wsparcia podczas kampanii crowdfundingowej przekroczy 90 tysięcy funtów, Grifta zostanie uzupełniona o czwarty moduł „Antler”. Będzie on odpowiedzialny za wychwytywanie ruchów modułów sterujących w przestrzeni. Efekt zostanie uzyskany dzięki trzem diodom IR, pozwalającym na rozpoznanie położenia kontrolera we wszystkich płaszczyznach. Oczywiście tak skonfigurowany zestaw będzie wymagał dodatkowego oprogramowania oraz kamery śledzącej punkty podczerwieni. Jednakże autorzy projektu, uważają że dostępne na rynku rozwiązania bez problemu pozwolą dostosować swoje działanie pod moduł Antler. Ponadto zauważają, że daje on niesamowite możliwości w połączeniu z Googlami VR takimi jak OculusRift.

Przy zebranych 150 tysiącach funtów, zestaw zostanie uzupełniony o zestaw uchwytów, pozwalających na współprace Grifta ze smartfonami. Specjalny wysięgnik umożliwi wygodną grę, obserwując ekran w pozycji wyprostowanej, lecz bez potrzeby unoszenia ramion. Drugi element może pełnić rolę stabilnego, ręcznego statywu z panelem sterującym, dedykowanym do pracy w trybie kamery bądź aparatu. Dzięki jego zastosowaniu możliwe ma być nagrywanie filmów za pomocą smartfona, z zachowaniem wygody zbliżonej do tradycyjnych kamer.

Grifta Próg 185 funtów przewiduje dołączenie do zestawu specjalnego uchwytu na tablety, stosowanego zamiast tradycyjnego łącznika. Centralnie umieszczony ekran, oraz panele sterujące po bokach, przypominają konstrukcyjnie, rozwiązania znane z akcesoriów do Razer Edge.

GriftaZebranie kwoty 230 funtów, sprawi że standardowy, przypinany mechanicznie łącznik zostanie zamieniony na magnetyczny odpowiednik.

Grifta

Uzyskanie ostatniego progu sumy zebranych dotacji, na poziomie 275 funtów, będzie skutkować dołączeniem dedykowanych stolików dla graczy. Dzięki regulowanej wysokości pozwolą one na wygodną grę w dowolnym miejscu.

GriftaTwórcy urządzenia podkreślają że Grifta nie tylko uprzyjemni grę, ale również pozwoli na uzyskanie właściwiej i komfortowej postawy podczas wirtualnej rozrywki. Ponadto uchwyty gamepada dostępne będą w trzech rozmiarach, dostosowanych do różnych wielkości dłoni.

Grifta

Gamepad jest kompatybilny z urządzeniami wyposażonymi w system Windows lub Android oraz konsolami takimi jak: PlayStation 3 i 4, Xbox 360 i One. Urządzenia Microsoftu oraz nowszy zestaw Sony, do poprawnego działania będą wymagały adaptera XIM, który umożliwia zastosowanie tradycyjnych kontrolerów przy współpracy z konsolami.

Grifta

Kampania crowdfundingowa trwa na portalu kickstarter.com. W dniu publikacji zebrana kwota dotacji wynosiła 88 tysięcy funtów. Najtańszy zestaw obejmujący jeden moduł przeznaczony do pracy z myszką, wyceniono na 30 funtów (oferta limitowana). Pełen system Grifta z dwoma gamepadami i łącznikiem kosztuje 69 funtów (tańsze edycje wysprzedano). Ponadto użytkownicy kickstartera mogą nabyć limitowaną edycję „White Ghost” w cenie 79 funtów. Urządzenie z możliwością dobrania jednego z 99 wariantów kolorystycznych to koszt 123 funtów. Pierwsze wysyłki zaplanowano na lipiec 2015.

Posted in Archiwalne and tagged , , , , , .