Otaczający nas świat, coraz bardziej przypomina program – zbudowany z funkcji i ciągów przyczynowo skutkowych. By nadążyć nad pojawiającymi się rozwiązaniami, a nie jedynie akceptować ich istnienie, warto uczyć się programowania już od najmłodszych lat. Wie o tym zespół Toast and Brains, będący Polską drużyną narodową na Imagine Cup, wiedzieli również twórcy opisywanych przez nas zabawek Mirobot oraz Bo & Yana. Codie jest kolejną zabawką, która ma pomóc najmłodszym, przyswoić podstawy programowania.

codie

Robot Codie wyróżnia się modnym ostatnimi czasem wzornictwem, opartym na połączeniu zaawansowanej technologii z elementami drewnianymi. Gąsienicowy pojazd otrzymał szereg czujników urozmaicających jego funkcjonalność. Programowanie odbywa się bezprzewodowo (Bluetooth) za pomocą dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Wywoływanie ciągów funkcji odbywa się poprzez łączenie ze sobą bloczków, oznaczających poszczególne aktywności. Połączenia mogą być bezpośrednie bądź przyjmować funkcję if-else, zmiennych lub pętli. Metoda ta nie nauczy dzieci korzystać z profesjonalnych języków programistycznych, ale pozwoli zrozumieć zależności, sposób pracy z programem i ułatwi przyszły rozwój. 

codie

Codie wyróżnia się ponadto, dwoma nietypowymi funkcjami. Pierwszą z nich jest tryb budzika, w którym za pomocą sensorów światła rozpozna nadejście poranka i uruchomi alarm. Drugą jest funkcja nauki tańca – wystarczy zaprogramować kolejność i kierunek kroków, a następnie przemieszczać się na wzór robota. Są to oczywiście jedynie przykłady, system robota ma pozwolić na wiele więcej.

codie

Wbudowany akumulator pozwala na 4 godziny pracy po 1,5 godziny ładowania. Wymiary zabawki to 11,6 x 10 x 4 cm. Wbudowane czujniki obejmują: mikrofon, termometr, kompas, ultradźwiękowy dalmierz, czujniki w kołach do pomiaru dystansu, sensor pozwalający na podążanie za linią, czujnik światła z funkcją rozpoznania natężenia i koloru, akcelerometr, żyroskop. Całość uzupełniono głośniczek oraz 12, kolorowych diod LED.

codie

Producent zwraca uwagę, że robot jest gotowy do zabawy natychmiast po wyjęciu z pudełka. Jego cena jest znacząco niższa od dominujących na rynku LEGO Mindostrms. Aby otrzymać Codie w przypadku powodzenia kampanii crowdfundingowej na portalu indiegogo.com, należy wesprzeć projekt kwotą co najmniej 169 dolarów. Pierwsze wysyłki zaplanowano na listopad 2015.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *