Każdy kto oglądał kultowy już film „Powrót do przyszłości”, a właściwie 2 część przygód Marty’ego McFly’a pamięta sytuację, w której grany przez Michaela J. Foxa bohater przeniósł się w czasie do roku 2015. W jednej ze scen Marty, wykorzystując technologię, zaczyna poruszać się latającą deskorolką. Dzisiaj można tylko uśmiechnąć się patrząc na to, jakie wyobrażenie o roku 2015 mieli ludzie podczas tworzenia filmu, tj. w 1989 roku. Czy jednak wszystkie gadżety, które wyobrażali sobie twórcy Powrotu do przyszłości II są tylko i wyłącznie czystą abstrakcją?

[iframe width=”600″ height=”338″ src=”https://www.youtube.com/embed/egTh9VJRnmA?rel=0″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe]

Okazuje się, że niekoniecznie. Chociaż nie są w powszechnym użytku, tak jak przedstawiała to amerykańska produkcja, to jednak podobne urządzenia istnieją, obecnie w formie coraz odważniejszych i bardziej przystępnych konceptów. AirBoard to gadżet, którego twórcy określają latającym Segwayem.

Airboard

Pojazd ma zaledwie 180 cm długości i 150 cm wysokości. AirBoard startuje w sposób pionowy, zatem jego użytkownicy nie będą musieli szukać pasa startowego. Nie trzeba też chować go w hangarze, dzięki niewielkim rozmiarom, AirBoard staje się całkowicie podręczny i można, niczym rower, przechowywać go w domu. Po złożeniu zajmuje jeszcze mniej miejsca (110 cm wysokości i 80 cm długości), co oznacza, że można schować go  bez problemu do bagażnika samochodu.

[iframe width=”600″ height=”338″ src=”https://www.youtube.com/embed/8aVIzyWO1HE?rel=0″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe]

Airboard posiada czujnik kolizji z ziemią, który pozwala na to aby deska znajdowała się cały czas w określonej odległości od ziemi. Takie rozwiązanie będzie niezwykle przydatne podczas poruszania się po pagórkowatych terenach, ale także podczas wlatywania na schody. Dodatkowo wbudowany żyroskop i akcelerometr sprawiają, iż urządzenie będzie stabilne.

Airboard

Docelowo gadżet ma służyć służbom do poruszania się w warunkach ekstremalnych i awaryjnych, jak np. poszukiwania i ratownictwo. Później z kolei może trafić do detalicznych odbiorców. Urządzenie jest w tej chwili w fazie bardzo wstępnych konceptów, ciężko obecnie cokolwiek mówić na temat ich przyszłej realizacji.

Airboard

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *